Od zawsze wiemy, że osoba niewyspana jest markotna, zła, rozkojarzona i zwyczajnie nieobecna wśród nas. W tym artykule poruszymy kilka czynników, które pomogą Ci poprawić jakość snu bez wizyty u specjalistów.

  1. Nie potrzebuję spać więcej
  2. Zbilansowana dieta
  3. Aktywność fizyczna
  4. Ogranicz stymulanty
  5. Ostatni posiłek
  6. Muszę iść spać
  7. Obowiązkowa drzemka
  8. Suplementacja
  9. Sypialnia też jest ważna
  10. Ciepła kąpiel

Nie potrzebuję spać więcej

Często słyszymy, jak młodzi ludzie twierdzą, że wystarczy im kilka godzin snu do właściwej regeneracji. Potrafią zarywać kilka nocek i mimo wszystko dobrze się czują, ale czy aby na pewno biorą pod uwagę kilka aspektów, które mogą być zaburzone podczas niewyspania?

Dzięki odpowiedniej regeneracji zachodzącej podczas snu możemy działać bardziej produktywnie i efektywnie. Odporność na czynniki stresogenne zwiększa się, a my potrafimy podejmować właściwe decyzje, panując nad emocjami. Sprawa nabiera obrotu o 180 stopni w chwili niewyspania się. Codzienne obowiązki zabierają nam więcej czasu, częściej się stresujemy oraz czujemy poczucie zakłopotania. To przyczynia się do skrócenia fazy snu.

Zbilansowana dieta

Aby czuć się dobrze, w naszej diecie powinny się znaleźć przede wszystkim warzywa i owoce, naturalne źródło białka, czyli chude mięso, złożone węglowodany oraz źródło zdrowych tłuszczy. W momencie, w którym naszemu organizmowi zostaną dostarczone wszystkie makroskładniki, będziemy mieli dużo energii i staniemy się bardziej aktywni. Odżywiając się racjonalnie, bez poczucia winy będziemy mogli sięgnąć (oczywiście od czasu do czasu i z umiarem) po swoje ulubione łakocie.

Aktywność fizyczna

sen aktywność fizyczna

Zajęcia na uczelni, praca w biurze, a wolny czas spędzamy w domu. Niedotlenienie któregoś z narządów np. serca czy mózgu sprawiają, że w rezultacie gorzej pracujemy. Aktywność fizyczna pozwoli nam dotlenić organizm, zrelaksować się, pomyśleć o różnych sprawach i odprężyć umysł, co pozytywnie wpłynie na jakość snu. Musimy jednak pamiętać, że intensywny trening w godzinach wieczornych może przynieść odmienne skutki. Dlatego na trening najlepiej wybrać się w godzinach popołudniowych, a wieczorna sesja treningowa powinna być o umiarkowanej intensywności.

Ogranicz stymulanty

Często wypijana kawa w ciągu dnia może być zgubna. Nawet jeśli sądzimy, że kofeina nie działa na nas pobudzająco rzeczywistość, może być jednak inna. Smakosze kawy mogliby ograniczyć picie filiżanki czarnej już w godzinach popołudniowych.

Ostatni posiłek

Nasza kolacja nie powinna być zbyt sycąca ani zbyt skromna. Wprowadzenie węglowodanów do ostatniego posiłku zdecydowanie ułatwi zasypianie. Pamiętaj, żeby posiłek ten był lekkostrawny i przede wszystkim smaczny.

Muszę iść spać

Niestety, tak to nie działa. Kładzenie się na siłę nie jest dobrym pomysłem. Zazwyczaj kończy się to przewracaniem z boku na bok i jeszcze większym zmęczeniem. Jeśli czujesz, że to nie Twoja pora by zasnąć, najlepiej wybrać się na spacer albo skorzystać z muzyki relaksacyjnej.

Obowiązkowa drzemka

Każda drzemka w ciągu dnia może zaburzyć naszą fazę snu. Jeśli naprawdę czujesz, że jesteś zmęczony to najlepiej wybrać opcję najkrótszej drzemki, czyli ok. 15-20 minut. My natomiast radzimy przeczekać do późnego wieczora z decyzją o pójściu spać.

Suplementacja

Warto przed snem przyswoić suplementy wpływające na sen i regenerację organizmu. Obowiązkową opcją będzie tu magnez oraz cynk. Jeśli chcesz zasięgnąć szerszej suplementacji warto włączyć również suplementy takie jak GABA, melatoninę oraz kozłek lekarski. Zdecydowanie radzimy unikać środków nasennych, które może i ułatwią zasypianie, ale nie przyczynią się do regulacji naszego snu.

Sypialnia też jest ważna

Warto przed pójściem spać zadbać o właściwą temperaturę w sypialni. Obowiązkową czynnością sprawdzi się tutaj przewietrzenie sypialni. Radzimy również, by sypialnia służyła wyłącznie do snu oraz uprawiania seksu. Oglądanie telewizji, słuchanie radia, migające diody, wykonywanie zleceń domowych przy komputerze czy nawet jedzenie posiłków nie powinny być wykonywane w łóżku.

Ciepła kąpiel

Ciepły prysznic, a najlepiej ciepła kąpiel, wprowadza umysł w stan relaksacji. Ciało i umysł przechodzą w stan sprzyjający zasypianiu. Nie sprawdzi się tutaj zimny prysznic, który zdecydowanie pobudzi nasze ciało i krążenie krwi - tę opcję pozostaw na pobudzający poranek.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)