Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych dzięki bogactwu flawonoidów. Okazuje się, że wystarczy 5 filiżanek naparu dziennie, aby skóra zyskała na wyglądzie. Dermatolodzy z Uniwersytetu Witten-Herdecke w Niemczech doszli do tego typu wniosków badając kobiety w wieku 40-65 lat.

Badanie

Badanie obejmowało 30 kobiet, które piły 1 litr zielonej herbaty dziennie, co odpowiadało około 5 filiżankom naparu. Test był prowadzony przez 12 tygodni i sponsorowany przez Coca-Cola Company, której produkt nie odbiegał niczym od klasycznych zielonych herbat w swoim składzie.

Niewielki fragment ciała kobiet został poddany naświetlaniu UV, gdzie mierzono, w jakim stopniu promieniowanie ma wpływ na skórę.

zielona herbata

Wyniki

Kobiety, które spożywały zieloną herbatę w ilości 1 litra dziennie wykazywały zwiększoną ochronę na działanie promieni UV, jak i ich skóra była bardziej miękka i nie łuszcząca się. Skóra kobiet z grupy kontrolnej nie wykazywała podobnych cech.

Wnioski

Badania wskazują, że spożywanie zielonej herbaty poprawia metabolizm komórkowy skóry. Naukowcy powiązali ten fakt z działaniem nasilającym mikrokrążenie w tkance skórnej, dzięki czemu jest ona lepiej dotleniona i odżywiona. Zawarte w zielonej herbacie flawonoidy dodatkowo wykazują działanie ochronne.

Źródło:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21525260

Komentarze (0)