Rękawiczki są częścią naszej garderoby, która ma za zadanie chronić dłonie przed zewnętrznymi czynnikami. Nosimy je w chłodne dni, używamy do sprzątania, by chronić dłonie przed chemikaliami, ubieramy na rower czy trening siłowy. Rękawiczki są dostępne w różnych wersjach w zależności od przeznaczenia. My  oczywiście skoncentrujemy się na tych treningowych.

Podczas treningów korzystają z nich zarówno panie, jak i panowie. Dla kobiet są one dodatkowym elementem stylizacji oraz ochroną delikatnej skóry dłoni. Każda z nas, która miała styczność z treningiem siłowym, dobrze wie czym są zgrubienia na dłoniach spowodowane trzymaniem sztangi lub drążka. Rękawiczki mogą nas przed tym uchronić, ale to nie jedyne ich zalety.

Zalety rękawiczek treningowych

Mocniejszy chwyt

Jedną z najbardziej oczywistych zalet rękawiczek jest to, że poprawiają nasz chwyt. Podczas wyczerpujących treningów nasze dłonie się pocą, a kiedy są mokre, wówczas chwyt staje się bardzo niepewny. Rękawiczki poprawiają przyczepność poprzez wchłanianie potu, sprawiając że trening staje się bezpieczniejszy i pozwala na większe skupienie się na tym, co robimy. Z pewnością polubią je wszystkie panie, które sięgają na treningu po większe obciążenia.

Ochrona nadgarstka

Nadgarstek jest wrażliwym stawem i chociaż jest sprężysty i dość mocny, to jeden błąd i możesz doznać bardzo nieprzyjemnego urazu. Wiele rękawiczek ma dodatkową opaskę na nadgarstek, która zapewnia lepszą stabilizację i wsparcie stawu, aby zapobiec niefortunnym urazom. Zwykle składa się z paska na rzep, który można owinąć tak, aby dopasować do swojego nadgarstka.

Mniej zgrubień skórnych i pęcherzy

Nikt nie lubi, kiedy skóra dłoni staje się szorstka, pokryta bąblami i zgrubieniami. Dłoń kobieca kojarzy nam się z miękkością i delikatnością. Jak to połączyć z miłością do treningów? Wystarczy używać rękawiczek treningowych - ochronią one skórę dłoni przed niepożądanymi urazami. Dodatkowo nadmiar różnych pęcherzy mógłby wpłynąć na jakość naszych treningów. Kiedy coś boli i przeszkadza, dekoncentrujemy się i ciężko jest wtedy przełamywać kolejne bariery treningowe.

Mniejszy ból dłoni

Kobiety mają delikatne dłonie i czasami ściskanie chropowatej, ciężkiej sztangi może być bolesne. Rękawiczki poprawiają komfort treningu zmniejszając nacisk na dłonie i pozwalając się zaangażować w pełni w trening. Rękawiczki często mają w środku dodatkową wyściółkę, warto zatem przejrzeć dostępny asortyment i wybrać najwygodniejsze dla siebie.

rękawice treningowe

Czy trenowanie w rękawiczkach ma jakieś wady?

Wszystko ma zalety i wady. W przypadku rękawiczek należy wspomnieć o tym, że nie każdy lubi w nich ćwiczyć. Niektórzy wolą bardziej naturalny chwyt i uważają, że rękawiczki mogą przeszkodzić w treningu. Choć takie przekonanie częściej występuje u panów, zdarza się, że i kobiety z nich rezygnują. Wszystko jest kwestią preferencji.

Rękawiczki mogą być także przeszkodą w przypadku grubszego gryfu czy drążka, gdzie dodatkowa wyściółka jeszcze bardziej zmniejsza możliwość pełnego złapania przyrządu.

Właściwie ich najważniejszą wadą jest to, że możemy się od nich uzależnić. Dotyczy to sytuacji, kiedy wybieramy się na siłownię, zaglądamy do torby i nagle się okazuje, że ich nie ma. Zdarza się, że niektóre panie rezygnują wówczas z treningu, a przecież nie o to chodzi. Dobrym rozwiązaniem jest trenowanie raz na jakiś czas bez rękawiczek, żeby być przygotowanym na tego typu sytuacje. W końcu jednorazowy brak rękawiczek (pomimo ich zalet) to żadna tragedia.

Podsumowanie

Wybór rękawiczek treningowych zależy od osobistych preferencji. Część osób nie wyobraża sobie treningu bez rękawiczek, a część znowu w rękawiczkach. Mogą one poprawić chwyt, a także ochronić dłonie przed drobnymi urazami i pęcherzami. Wybór należy do Ciebie!

Komentarze (2)
OTTO

Ja w rękawiczkach jestem po prostu silniejszy :)

2
Bull

Wypróbuj zatem kostium Power Rangers

2