Kreatyna długo kojarzyła się wyłącznie z adeptami sportów siłowych płci męskiej, których celem była rozbudowa masy mięśniowej, czy też pobijanie kolejnych rekordów ze sztangą w rękach. Dzięki licznym badaniom naukowym wiadomo obecnie, że aminokwas ten wykazuje szerokie spektrum funkcji w organizmie i nie tylko przydatny jest dla największych bywalców siłowni, ale również dla rekreacyjnie trenujących kobiet, czy nawet osób nieaktywnych.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna należy do aminokwasów charakterystycznych dla zwierzęcych źródeł białek w diecie, a dokładniej mięs. W pewnym stopniu wytwarzana jest w organizmie z innych aminokwasów, jednak przy zwiększonym poziomie aktywności fizycznej produkcja ta najczęściej nie jest wystarczająca. Związek ten jest elementem fosfokreatyny, której organizm potrzebuje m.in. do metabolizmu energetycznego w mięśniach szkieletowych.

W tej formie też magazynowany jest dla zaspokojenia potrzeb organizmu w trakcie podejmowanej aktywności fizycznej. Poza mięśniami względnie duże jego ilości znajdują się również w mózgu i układzie nerwowym. Coraz więcej mówi się o właściwościach kreatyny w kontekście wspierania organizmu w procesach starzenia się, w stwardnieniu rozsianym, czy depresji.

kreatyna dla kobiet

Jaką rolę pełni kreatyna w wysiłku?

Odpowiedni poziom odżywienia organizmu kreatyną jest ważnym regulatorem dostępności energii dla pracy mięśni. Aminokwas ten zasila procesy fizjologiczne niezbędne zarówno do krótko-, jak i długotrwałej aktywności fizycznej, a także o niskiej oraz wysokiej intensywności. Spożycie kreatyny po treningach, czy też innych formach pracy, usprawnia regenerację i pozwala na szybszą adaptację organizmu.

Sprzyja utrzymaniu homeostazy w mięśniach i stwarza środowisko do optymalizacji kondycji, gdyż m.in. ułatwia nawodnienie komórek mięśniowych. Działanie to pośrednio przyczynia się do zwiększenia stosunku tkanki mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej w organizmie, a to z kolei pozytywny wpływ ma nie tylko na estetykę sylwetki, wyniki wydolnościowe, czy siłowe, ale również na prewencję i terapię wielu schorzeń.

Czy kreatyna pomaga kobietom?

Kreatyna jest aminokwasem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania mięśni zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Mimo że związek ten kojarzy się głównie z budowaniem masy mięśniowej, to nie ma powodów do obaw o przytycie pod jej wpływem (pod warunkiem utrzymania hipo- lub normokalorycznej diety).

Rozwój, czy też utrzymanie tkanki mięśniowej na odpowiednim poziomie konieczne są do sprawnego korzystania z funkcji motorycznych na co dzień, zapobiegania kontuzjom, prewencji cukrzycy, miażdżycy, czy depresji oraz wielu innych schorzeń. Jeżeli jednym z głównych źródeł białka w diecie nie są mięsa, warto rozważyć suplementację w ilościach 5 – 10 g dziennie o porach dnia o największej aktywności fizycznej. Najczęściej korzysta się z takich form chemicznych jak monohydrat, jabłczan, czy HCl, które wykazują wysoką przyswajalność.

Komentarze (0)