Owoce powinny stanowić nieodzowny element naszych jadłospisów. Wiele z nich nie tylko wybornie smakuje, pięknie wygląda, ale przede wszystkim wpływa na stan naszego odżywienia. Dostarczają one wielu witamin, składników mineralnych oraz substancji prozdrowotnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy jeść minimum 400 g owoców i warzyw dziennie w co najmniej 5 porcjach.

Bogactwo owoców zarówno krajowych, jak i importowanych, sprawia, że nawet okres zimowy może obfitować w wiele darów natury, które sprawią, że nasza dieta będzie bardziej wartościowa i urozmaicona. Warto swoją uwagę skierować na owoc, który cieszy się coraz większą popularnością i jest elementem wielu dań słodkich, jak i wytrawnych. Mowa o ananasie. Ten egzotyczny owoc o wyjątkowej urodzie, pochodzi z Ameryki Południowej, jednak obecnie jest uprawiany w wielu rejonach świata m.in. Chinach, czy Meksyku. Można go również spotkać w Polsce, jednak w formie rośliny ozdobnej, którą hoduje się w doniczkach.

kobieta ananas

Ananas a walka z osteoporozą u kobiet

Kobiety są dużo bardziej narażone na występowanie osteoporozy, dotyka ona prawie czterokrotnie częściej płeć damską niż męską. Choroba ta charakteryzuje się głównie zmniejszeniem gęstości mineralnej kości, co w konsekwencji prowadzi do ich osłabienia, kruchości. Warto również zaznaczyć, że osteoporoza powoduje prawie dziewięć milionów złamań rocznie na całym świecie, a ponad połowa z nich występuje w Ameryce i Europie.

W jaki sposób ananas może wspomóc walkę z tą chorobą?

Ten niezwykły owoc jest bogaty w witaminę C. Dwa plastry ananasa (około 165 g) pokrywają prawie 90% zapotrzebowania organizmu na witaminę C, która jest bardzo ważna dla odpowiedniej mineralizacji kości. Witamina C wpływa na syntezę kolagenu i genezę osteoblastów, czyli komórek tworzących kości. Metaanaliza z 2018 roku oparta na 12 badaniach wykazała, że spożycie witaminy C było związane z wyższą gęstością mineralną kości w szyjce kości udowej i odcinku lędźwiowym kręgosłupa, oraz wiązało się z 33% niższym ryzykiem osteoporozy.

COLLAROSE - Zawiera kolagen i niezbędną do syntezy kolagenu witaminę C

Może chronić przed anemią

Jak wiadomo witamina C, ma również ogromne znaczenie dla wchłanialności żelaza. Jego niedobór jest szczególnie częsty u kobiet, co wiąże się m.in. z dość częstym występowaniem anemii. Zwiększenie spożycia witaminy C wpływa na lepszą przyswajalność żelaza hemowego, jak i niehemowego, co jest szczególnie ważne u kobiet na dietach wegańskich i wegetariańskich. Wzbogacenie takich jadłospisów w ananasa, może korzystnie wpłynąć na poprawę przyswajania tego składnika mineralnego z produktów roślinnych.

Która witamina C jest najlepsza? Przeczytaj opinię farmakologa!

Właściwości przeciwnowotworowe

Ananas jest bogaty w bromelinę, czyli naturalny enzym rozkładający białka. Ta niezwykła substancja nie tylko wspomaga trawienie, ale również wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Badania na zwierzętach oraz in vitro wykazują obiecujące działanie bromelainy w leczeniu raka piersi, który jest jednym z najczęściej występujących wśród kobiet.

Dodatkowo ananas jest cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych w tym manganu. Dwa plastry tego owocu mogą pokryć jego zapotrzebowanie nawet w 80%. W ananasie znajdziemy również związki fenolowe i kwasy organiczne, które wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny. Przeciwutleniacze z tego owocu wspomagają walkę z chorobami neurodegeneracyjnymi, chronią układ sercowo-naczyniowy oraz wspierają układ odpornościowy.

Patrząc na korzyści, jakie płyną ze spożycia tego egzotycznego owocu, warto rozważyć wprowadzenie ananasa do diety. Ananasy idealnie komponują się jako część deseru, owsianki, czy też element sałatek lub dodatek do mięs. Pamiętajmy jednak by kupować owoce surowe, a nie w zalewie cukrowej.

Komentarze (0)