Jaki cel ma spalacz tłuszczu? Można krótko odpowiedzieć - wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak spójrzmy nieco głębiej. Zanim zatem odpowiem na pytanie zawarte w tytule, przyjrzyjmy się temu, co najczęściej możemy znaleźć w spalaczu tłuszczu.

Jak działają składniki zawarte w spalaczach tłuszczu?

Z reguły znajdziemy tam substancje odpowiedzialne za:

 • zwiększenie tempa uwalniania kwasów tłuszczowych, 
 • zwiększenia tempa ich spalania, 
 • zmniejszenia uczucia głodu, 
 • zmniejszenie wchłaniania tłuszczów i węglowodanów,
 • zwiększenie produkcji ciepła.

Różne produkty będą oczywiście zawierały końcowo różne składniki aktywne, jednak idea konstruowania spalacza tłuszczu pozostaje zbliżona do tej, o której wspomniałem wyżej. 

Co to jest kreatyna?

kreatyna jak brać

Kreatyna jest cząsteczką, która powstaje z trzech aminokwasów: 

 • glicyny, 
 • argininy, 
 • metioniny.

Jej głównym miejscem wytwarzania w naszym organizmie jest wątroba. Oczywiście dostarczamy ją również wraz z pożywieniem, głównie czerwonym mięsem oraz niektórymi rybami.

Wiemy, jak konstruuje się spalacz tłuszczu, odpowiedzmy teraz na pytanie: do czego może nam być przydatna kreatyna? Mnogość zastosowań kreatyny jest przeogromna, dlatego skupię się tylko na tych związanych z wysiłkiem sportowca.

Co daje zastosowanie kreatyny?

Kreatyna może m.in.:

 • zwiększać siłę mięśni,
 • zwiększyć wytrzymałość mięśniową,
 • zwiększyć masę mięśniową,
 • zmniejszać odczucie zmęczenia,
 • zwiększać tempo odbudowy rezerw glikogenu w mięśniach, 
 • zmniejszać uszkodzenia mięśni, które powstają w wyniku treningu.

Jak wspomniałem, pomijam tutaj zupełnie inne aspekty związane głównie ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem zastosowania kreatyny.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Jeżeli chciałbym wskazać jeden składnik suplementów diety, który został najdokładniej przebadany, byłaby to właśnie kreatyna. Za ilością badań, mnogością zastosowań w sporcie i dla zdrowia, poszły również badania sprawdzające ew. negatywne skutki stosowania kreatyny. Spieszę z radością donieść, że kreatyna, dla osób zdrowych, jest uznawana za całkowicie bezpiecznym.

Czy łączne stosowanie kreatyny i spalaczy tłuszczu ma sens?

Spójrzmy tylko i wyłącznie na pozytywy spalacze tłuszczu i kreatyny. Mam nadzieję, że widzicie, jak bardzo łączne stosowanie spalacza tłuszczu i kreatyny może być korzystne. 

Jednocześnie pamiętajmy - stosowanie kreatyny jest bezpieczne. Pamiętajmy również, że jeśli ograniczając znacząco spożywane kalorie, wykluczamy czerwone mięso ze swojego menu, to nie wynika to z powodu tego, że zawiera kreatynę, ale raczej z zawartości tłuszczu w tym rodzaju mięsa. Te wszystkie argumenty za możliwym korzystnym połączeniem stosowania kreatyny razem ze spalaczem tłuszczu nie są jednak zachętą do stałego korzystania z takiej kombinacji. 

Pamiętajmy, że w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej stosowanie spalacza, jako pomoc w osiągnięciu końcowego celu, ma sens. Jednak w okresie przewagi procesów anabolicznych, podczas budowanie masy mięśniowej mięśni, zastosowanie spalaczy może nie być idealnym rozwiązaniem. Wtedy lepiej rozważyć zastosowanie tradycyjnych przedtreningówek.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Skąd w ogóle wzięły się wątpliwości?

Jest to ”pozostałość” po pierwszych latach stosowania kreatyny, gdzie wstępne wyniki badań pokazywały możliwy niekorzystny wpływ kofeiny na suplementację kreatyną. Ten mit, w kolejnych badaniach, został już dawno obalony. Najlepszym tego przykładem jest większość przedtreningówek, które zawierają zarówno kofeinę, jak i kreatynę.

Komentarze (2)
OTTO

Wiem doskonale że kreatyna chroni nasze mięśnie na redukcji, mimo to zawsze redukcje czy też mini redukcje przeprowadzam bez niej.
Szkoda ale nie potrfie tego pogodzić, bo na masie ją stosuję 2-3 miesięce a potem robię przerwę aby znów lepiej na nią zereagować no i wtedy wypada mi akurat redukcja.

0
Biniu

fakt przy stosowaniu cyklicznym lepiej 'czuc' kreatyne
ale pamietajmy ze to odczucie nie jest konieczne dla miesni - moze jednak byc przydatne psychice ;)

0