Bieganie zawsze było dość popularną formą aktywności. Trzeba jednak przyznać, że ostatnie lata, kiedy to również przyszło nam się zmierzyć z zamkniętymi siłowniami, spowodowały, że bieganie stało się jeszcze bardziej powszechne. Powodów, dla których ludzie zaczynają biegać, jest wiele. Jedni chcą schudnąć, inni poprawić ogólne zdrowie lub wystartować w zawodach. Bez względu jednak na to, dlaczego sama chciałabyś zacząć biegać, to wiedz, że odczujesz wiele fizycznych, psychicznych i emocjonalnych korzyści z biegania. Oto kilka powodów, dla których warto biegać.

Bieganie poprawia Twoje zdrowie

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z biegania (jeśli zachowujesz umiar i wiesz, jak biegać) jest to, że jest dobre dla zdrowia. To doskonały sposób na wzmocnienie serca i zapewnienie efektywnego przepływu krwi i tlenu w całym ciele. Pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca, obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a także wzmocnić kości. Włączenie tego typu treningu to również świetny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego.

bieganie zdrowie

Bieganie pomaga kontrolować masę ciała

Wiele osób zaczyna biegać, żeby schudnąć lub utrzymać swoją aktualną wagę. Nie da się ukryć, że ta forma aktywności (o odpowiedniej intensywności) spala mnóstwo kalorii i sprzyja odchudzaniu. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli Twój plan treningowy będzie zawierał sesje treningu siłowego oraz biegowego. Należy też pamiętać o zdrowym odżywianiu. Odchudzanie zacznij jednak od diety, szczególnie jeśli masz sporo do zrzucenia, dopiero później stopniowo wdrażaj aktywność fizyczną.

Możesz poznać nowych ludzi

Niektórzy lubią biegać w ciszy i samotności, a inni wolą mieć towarzystwo i czuć się częścią jakiejś społeczności. Biegać można z kolegą lub koleżanką, ale jeśli dobrze poszukasz, to z pewnością znajdziesz w swoim mieście grupę osób, która spotyka się regularnie na wspólne bieganie. Dla wielu taka forma biegania to dodatkowa motywacja i możliwość wymiany doświadczeń i skorzystania z porad. Trening mija szybciej, kiedy możesz z kimś porozmawiać (o ile tętno na to pozwoli) lub się pościgać (to świetny sposób szczególnie dla osób, które chcą poprawić swoją szybkość).

Możesz działać w słusznej sprawie

Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego, poszukaj w swojej okolicy zawodów biegowych, których przychód przeznaczony jest na cel charytatywny. Czasami też organizowane są akcje, w których każdy uczestnik „zbiera” przebiegnięte kilometry (zwykle na podstawie aplikacji monitorujących), które następnie są wymieniane np. na złotówki dla kogoś potrzebującego.

Bieganie jest dobre dla Twojej pamięci

Bieganie sprzyja neurogenezie — procesowi powstawania nowych komórek nerwowych, a także zwalczaniu osłabienia umysłowego związanego z wiekiem. Okazuje się też, że osoby, które są aktywne, lepiej zapamiętują fakty, rozwiązują problemy i są bardziej skoncentrowane, gdy jest to potrzebne. Co więcej, bieganie może chronić Cię przed chorobą Alzheimera i innymi chorobami, które wpływają na zdolności poznawcze.

Możesz wyznaczać sobie cele

Wiele osób nie lubi ćwiczyć bez celu. W zasadzie to rzadko się zdarza, że ktoś nie ma określonego celu, ale jest wielu sportowców, którzy uwielbiają adrenalinę związaną z przygotowaniami do zawodów. Nie każdy może sobie pozwolić na poważne zawody, a bieganie jest taką dyscypliną, że w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni zapiszą się na maraton, a inni na dystans 5 lub 10 km. Trenowanie do tak wyznaczonego celu może być świetną zabawą, a jednocześnie dobrą strategią treningową.

Bieganie doda Ci energii

biegnąca kobieta

Bieganie w połączeniu z właściwą dietą to znakomity sposób na zwiększenie energii i chęci do działania (szczególnie jeśli jesteś często ospała i zmęczona). Możesz także rozważyć ustawienie budzika 30-45 minut wcześniej, ponieważ poranne bieganie jest świetną opcją na rozbudzenie i energiczne rozpoczęcie dnia.

Bieganie poprawia poczucie własnej wartości

Osoby, które biegają regularnie, zwiększają poczucie własnej wartości. Dzieje się tak, szczególnie jeśli wyznaczysz sobie cel, np. przebiegnięcie 5 km w X minut, a następnie go osiągniesz. Korzyści te niewątpliwie przeniosą się na inne obszary, takie jak Twoje życie zawodowe i osobiste.

Bieganie jest wszechstronne i tanie

Bieganie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani miejsca, nie potrzebujesz karnetu na siłownię, żeby pobiegać. Tak naprawdę to jedyny większy wydatek stanowią buty. Owszem, warto kupić porządne buty dopasowane do Twoich stóp i terenu, po którym biegasz, ale jeśli chcesz zacząć biegać, to nie zniechęcaj się i na samym początku wybierz po prostu jakiekolwiek obuwie sportowe. Jeżeli ta dyscyplina sportu Cię wciągnie, to z czasem sama stwierdzisz, że zakup lepszych butów to dobry pomysł.

W bieganiu najfajniejsze jest to, że nie musisz tracić czasu na dojazdy na trening. Przebierasz się w domu, wychodzisz i po prostu biegniesz. Najlepsze tereny do biegania to te leśne i polne, ale jeśli masz do dyspozycji jedynie miejskie chodniki, to też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić trening udany trening biegowy.

Bieganie łagodzi stres

Bieganie to doskonały sposób na stres, napięcie emocjonalne, a nawet łagodną formę depresji. Każdy, kto biega (i nie tylko biega), dobrze wie, co to są endorfiny — hormony szczęścia. Wychodząc na trening w kiepskim nastroju, możesz wrócić naładowana pozytywnymi emocjami.

Podsumowanie

Bieganie ma wiele zalet, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Może poprawić ogólny stan zdrowia, zadbać o prawidłową masę ciała, kości, a także budować poczucie własnej wartości. Nieważne, czy chcesz biegać regularnie, czy jedynie uzupełniać nim swój trening (np. siłowy) — każdy powód jest dobry, by zacząć to robić!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)