Naukowcy porównali standardową aktywność fizyczną w ciągu tygodnia z ćwiczeniem tylko w weekendy. Chcieli dowiedzieć się, czy ryzyko śmierci jest takie samo, gdy aktywność jest rozłożona w ciągu tygodnia, czy skoncentrowana w mniejszej liczbie dni. Badanie objęło 350978 dorosłych, którzy sami zgłaszali aktywność fizyczną do amerykańskiego National Health Interview Survey w latach 1997-2013. Dane uczestników zostały połączone z National Death Index do 31 grudnia 2015 roku.

Uczestnicy zostali pogrupowani według zgłaszanego przez siebie poziomu aktywności:

  • nieaktywni fizycznie <150 minut tygodniowo
  • aktywni fizycznie ≥150 min minut tygodniowo

trening siłowy

Grupa aktywna była dalej klasyfikowana według schematu: treningi w weekendy (tj. 1-2 tygodniowo) lub regularny trening, co najmniej 3 sesje na tydzień. Analizowano śmiertelność z wszystkich przyczyn, chorób układu krążenia (CVD) i z powodu raka.

Wyniki

  1. Obserwacje trwały ponad 10 lat.
  2. Udokumentowano 21898 zgonów, w tym 4130 z powodu CVD i 6034 z powodu raka.
  3. Przy treningu w weekendy ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn było mniejsze o 8%, w porównaniu do osób nieaktywnych fizycznie.
  4. Przy regularnym treningu (co najmniej 3 x w tygodniu) ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn było mniejsze o 15%.
  5. Osoby trenujące tylko w weekendy (1-2 x w tygodniu) były narażone na 8% większe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn, o 14% większe z powodu chorób układu krążenia i o 7% większe z powodu raka, w porównaniu do prowadzenia regularnego treningu, co najmniej 3 x w tygodniu.

Wnioski i znaczenie

Wyniki tego dużego prospektywnego badania kohortowego sugerują, że osoby, które są aktywne fizycznie, są narażone na mniejsze ryzyko śmierci, w porównaniu do nieaktywnych fizycznie.

Komentarz

Trening w weekendy jest lepszy niż całkowita bezczynność. Jednak cytowane badanie wskazuje, że mimo wszystko regularna aktywność fizyczna (w ciągu dni roboczych i w dni wolne) jest lepsza, a ryzyko śmierci jest znacząco niższe w porównaniu do weekendowego trybu ćwiczeń (1-2 x w tygodniu).

Referencje:

dos Santos M. i in. Association of the “Weekend Warrior” and Other Leisure-time Physical Activity Patterns With All-Cause and Cause-Specific MortalityA Nationwide Cohort Study https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2794038

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
TomQ-MAG

Dzialanie stricte prozdrowotne, raczej osobom, ktorym zalezy na znacznej poprawie formy, zbudowaniu sylwetki nie mozna tutaj wrozyć znacznego efektu.
Obserwowalem kiedys goscia co trenowal w sobote rano, później drugi trening wieczorem i tzreci trening niedziela wieczór, tym samym przerabiając caly swoj tygodniowy plan w dwa dni. Niestety znaczacych efektow to za soba nie nioslo. Zapewne moment adaptacji byl zbyt dluuugi i superkompensacja przestrzelona by notowac progres.

1