Wygląd brzucha uzależniony jest głownie od ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej w naszym ciele. Im więcej mamy na sobie tłuszczu, tym brzuch jest  bardziej miękki i wygląda mało estetycznie. Jednak czasem, pomimo niskiego poziomu otłuszczenia, brzuch nadal wygląda słabo i jest odstający. 

W artykule opisujemy powody, przez które brzuch nie wygląda tak, jak powinien oraz sposoby, jak poprawić jego wygląd. 

1. Napięte zginacze bioder

Jeżeli przyjmujesz pozycję stojącą i widzisz, że Twój brzuch jest wystający, pomimo małej ilości tłuszczu, to może być to wina zbyt mocno napiętych zginaczy bioder. Sytuacja ta powoduje, że miednica jest w nadmiernym przodopochyleniu, przez co brzuch jest wypychany do przodu.

Dlaczego tak się dzieje? Jest to powiązane ze zbyt długim przesiadywaniem, gdzie zginacze bioder są mocno napięte i skrócone. Z kolei pośladki, brzuch, jak i mięśnie dwugłowe ud, robią się rozluźnione i słabe. Dochodzi wówczas do pogłębienia lordozy lędźwiowej, gdzie brzuch wędruje do przodu, a nasze pośladki w tył. Żartobliwie mówi się o takich osobach, że mają tzw. “kaczy kuper”. 

Jak sobie radzić? Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba zająć się rozluźnieniem zginaczy bioder, które nie będą pogłębiały problemu. Drugim etapem powinno być wzmocnienie słabych mięśni, które będą przeciwdziałać silnie napiętym mięśniom. Wzmocnić należy mięśnie brzucha, pośladki, jak i tylną część ud. Działania te pomogą zmienić wygląd brzucha, który z czasem stanie się płaski.

2. Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni brzucha występuje zazwyczaj u kobiet po okresie ciąży. Polega on na osłabieniu tkanki łącznej, która znajduje się pomiędzy lewą i prawą stroną mięśni prostych brzucha. Tkanka łączna słabnie wraz z rozwijającym się dzieckiem w brzuchu matki pod wpływem rozciągania.

Najbardziej narażone są kobiety, które wcześniej już miały dziecko, gdyż kolejne ciąże ponownie osłabiają brzuch. Innymi przyczynami powstawania rozstępu jest np. podnoszenie ciężkich przedmiotów czy też wiek kobiety, zwłaszcza po 40. roku życia. 

Jak zdiagnozować rozstęp?

Warto zapoznać się z poniższym materiałem wideo, który tłumaczy zjawisko:

https://www.youtube.com/watch?v=G06IwDebfQE

  • połóż się na macie z ugiętymi nogami,
  • podnieść ramiona z podłogi i umieść dłoń między mięśniami brzucha, tuż poniżej pępka,
  • jeżeli czujesz przerwę na około 2 palce, to znak że może być to problem z rozstępem mięśnia prostego.

Oczywiście warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby potwierdzić czy problem występuje, oraz omówić sposób korekcji wady. Jeżeli rozstęp występuje, trening powinien być pozbawiony ćwiczeń, które mocno angażują tłocznię brzuszną, jak: przysiady, wyciskania stojąc, martwe ciągi itd. 

Rozstęp korygujemy za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych, jak i odpowiednio dobranej fizjoterapii, np. za pomocą tejpów.

https://www.youtube.com/watch?v=b9e36hwMDWQ

Przy zaawansowanych rozstępach wykorzystuje się zabieg chirurgiczny, który polega na zszyciu rozejścia. 

3. Wzdęcia lub zatrzymywanie wody

Ostatnia z przyczyn, dlaczego brzuch jest wystający i mało estetyczny, to wzdęcia. Brzuch może być wzdęty z wielu powodów. Jednym z nich jest zbyt duża konsumpcja błonnika, który powoduje, że brzuch jest “wypchany”. Musimy jednak pamiętać, że błonnik jest na tyle istotny w naszej diecie, że nie możemy z niego zrezygnować. Powinniśmy zoptymalizować jego ilość, trzymać się zaleceń dietetycznych i nie przesadzać. Dość często problem występuje również, jeśli  szybko dostarczymy zbyt dużą  ilość błonnika. Przy zmianach diety powinniśmy stopniowo zwiększyć jego ilość w diecie, aby układ pokarmowy się przyzwyczaił. 

wzdęcia a odstający brzuch

Problemy gastryczne wywołują również: fasola, warzywa kapustne czy nawet produkty pszenne. Jabłka, suszone śliwki, brzoskwinie, gruszki również mogą być kłopotliwe dla jelit. Problemy mogą wynikać również z mniejszych zdolności do trawienia niektórych pokarmów, jak nietolerancja laktozy. Zazwyczaj wykluczyć należy te produkty, które nie będą nam służyły. Pozbycie się z diety nabiału, w tym mleka, przynosi pozytywne rezultaty w niwelowaniu wzdęć wywołanych laktozą. 

Inny problem, który powiązany jest ze wzdęciami, to zbyt duża ilość powietrza, którą połykamy podczas konsumpcji. Żucie gumy, picie napojów gazowanych, mówienie podczas posiłków, są dość częstymi przyczynami wzdęć. Zbyt szybkie tempo zjadania posiłków również może być kłopotliwe. Duże kawałki jedzenia, które nie zostały dobrze rozdrobnione w buzi i wymieszane z enzymami, będą długo zalegać na żołądku i jelitach zanim zostaną całkowicie strawione. Co więcej, jedzenie w stresie będzie również tutaj powodowało, że pokarm może nie być optymalnie trawiony.

Kolejny punkt to zbyt mała ilość wody. W trakcie jedzenia potrzebna jest pewna ilość wody, aby jedzenie było odpowiednio trawione. Jeżeli zbyt mało pijemy, cząstki pokarmu będą powodowały, że organizm będzie “ściągał” wodę do układu pokarmowego, co powodować będzie wzdęcia. 

Oczywiście istnieją jeszcze choroby układu pokarmowego, które będą powodować nieestetyczny wygląd brzucha, jak choćby SIBO (zbyt duży rozrost bakterii w jelitach). Problemem mogą być też stany zapalne jelit, uczulenie na gluten i wiele innych przypadłości powiązanych z układem pokarmowym. 

Co warto wiedzieć i jak tę wiedzę wykorzystać?

Przeważnie problemy z “dużym brzuchem” są spowodowane nadmiernym otłuszczeniem. Jednak nie zawsze jest to po prostu nadwaga - problemy mogą wynikać z innych uwarunkowań.

Przyczynami, które powodują, że brzuch jest wystający i nie wygląda estetycznie, mogą być przykurcze w obrębie zginaczy bioder i ustawienie odcinka lędźwiowego w nadmiernej lordozie. Inną częstą przypadłością, która dotyka kobiety po porodzie, jest rozstęp mięśni prostych brzucha. Częstą przyczyną są również wzdęcia, które spowodowane są nadmierną konsumpcją błonnika czy chorobami jelit.

Najważniejsze, aby szybko namierzyć problem i podjąć się jego naprawy. Często wystarczą zmiany dietetyczne, które przynoszą znaczącą poprawę w funkcjonowaniu jelit i całego układu pokarmowego. 

Komentarze (10)
jarabco

"Przeważnie problemy z “dużym brzuchem” są spowodowane nadmiernym otłuszczeniem." - w 99% przypadkach to raczej jest glowna przyczyna odstajacego brzucha i zadne magiczne tabletki na watrobe lub wzdecia tu nie pomoga :)

1
Bull

W przypadku kobiet wzdęte brzuch jest dość częstym zjawiskiem.

1
TomQ-MAG

sporo kobiet obecnie tez ma SIBO zdiagnozowane lub nie, niektore nawet potrafily sie wypromować na chorobach tego typu:)

0
lordknaga

4. powod - najbardziej znany na necie: hgg+slin %-))

0
lordknaga

hgh mialo byc

0
TomQ-MAG

to art dedykowany dla kobiet%)

1
lordknaga

dopiero zaczailem napis fitwoman hahaha

1
lordknaga

ale kulturystki tez wala takie kombo %-)

0
TomQ-MAG

zapewne tak, zwlaszcza te z topki mr. O, gdzie chyba wraca na salony kulturystyka kobiet obecnie?

0
lordknaga

no niby wraca a czy zostanie? cholera wie, w dzisiejszych czasach, jak znowu beda chcieli je zdjac, powiedza ze czuja sie urazone i beda straszyc sadem :-D wiec moze zostanie... zresza ta kategoria lepsza niz bikini czy meskie bikini, gdzie 'kobiety' wygladaja bardziej mesko, niz chlopaki bez nog :-P

1