SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

co to jest spłycenie lordozy lędźwiowej

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 94360

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51188 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
co to jest spłycenie lordozy lędźwiowej? czy to jest groźne? jakie ćwiczenie trzeba wykonywać żeby zmniejszyć te bóle? czy gra w siatkówkę jest nie wskazana? bóle pleców już mnie męczą od jakiegoś czasu i nie mogę grać przez to w siatke. zrobiłem rtg kręgosłupa i mam spłycenie lordozy. może mi ktoś odpowiedzieć na te pytania?
21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1441 Napisanych postów 15979 Wiek 35 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 230559
Kręgosłup człowieka nie jest prosty. Posiada naturalne krzywizny, dzięki czemu jesteśmy w stanie utrzymać wyprostowaną postawę i unosić głowę. Posiadamy dwie lordozy – lędźwiową i szyjną oraz dwie kifozy – piersiową i krzyżową.
Do patologii kręgosłupa zaliczamy między innymi pogłębienie lub zniesienie danej krzywizny oraz skoliozę (skrzywienie boczne). W dużej mierze wpływ na nasz kręgosłup ma okres wzrostu i naturalne predyspozycje. Znaczący jest także nasz tryb życia i pozycje w jakich spędzamy większość dnia. Więcej problemów z kręgosłup mają osoby o małej aktywności ruchowej, spędzające dzień siedząc lub stojąc i ogólnie mało się ruszając.

Trzeba pamiętać, że układ kostny to nie wszystko. Istotne są mięśnie, czyli nasz czynny aparat ruchu, który poza wprowadzaniem ciała w ruch mają za zadanie również stabilizowanie naszej postawy i podtrzymywanie ciała w prawidłowych pozycjach. Jeśli mięśnie są słabe i mało ukształtowane to i większe są szanse utrzymanie prawidłowej postawy i nie przeciążanie stawów.

Spłycona lordoza w odcinku lędźwiowym to problem rzadziej spotykany niż hiperlordoza, ale mimo wszystko dość powszechny. O ile w hiperlordozie wygięcie kręgosłupa się powiększa tak w tym przypadku kręgosłup się prostuje przez co jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju przeciążenia i ból.

Najważniejsze to skonsultować się z fizjoterapeutą. Naprawienie siebie samodzielnie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Fizjoterapeuta będzie w stanie określić gdzie jest problem i skąd wynikają dolegliwości. Nasze ciało ma bardzo skomplikowaną budowę i to że czujemy w danym miejscu ból, dyskomfort nie znaczy, że właśnie tam ulokowane jest źródło problemu. Nasze mięśnie działają synergistycznie – jeśli w jednym punkcie pojawi się przeciążenie czy naciągnięcie to wpływa to również na inne mięśnie zaburzając ich funkcje.

Zniesiona lordoza może się pojawić na skutek przyjmowania nieprawidłowych pozycji np. w pracy siedząc. Jedną z przyczyn jej powstawania może być nadmierne przeciążanie kręgosłupa poprzez tyłopochylenie miednicy – takie ustawienie może się pojawić w nieprawidłowej pozycji siedzącej lub na skutek nadmiernego podciągania miednicy pod siebie np. w obawie przed pogłębieniem lordozy. Problem może równie dobrze wynikać z zaburzeń odcinka piersiowego, którego nieprawidłowy układ wpływa na znoszenie lordozy w odcinku lędźwiowym. To czy problem wynika z nieprawidłowego ułożenia miednicy czy patologii kręgosłupa piersiowego określi fizjoterapeuta.

Jak znaleźć prawidłowe ułożenie miednicy?

Prawidłowa postawa ciała to klucz do prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Nasza miednica powinna mieć dość sporą ruchomość. Z wiekiem oraz w przypadku zbyt małej aktywności nasza mobilność się zmniejsza. Można temu zaradzić wykonując ćwiczenia mobilizujące, rozciągające oraz wzmacniające.
Do podstawowych ruchów miednicy zaliczyć możemy przodopochylenie (miednica przechylona mocno do przodu, pogłębiona lordoza w odcinku lędźwiowym, nadmierne napięcie w dolnym odcinku pleców, rozluźnione mięśnie pośladków) oraz tyłopochylenie miednicy (miednica przechylona do tyłu, spłycona lordoza w odcinku lędźwiowym, zaciśnięte pośladki, rozciągnięte mięśnie grzbietu w dolnym odcinku).

Aby znaleźć prawidłowe ustawienie miednicy należy stanąć prosto:
- stopy na szerokość kolców biodrowych
- stopy ustawione równolegle do siebie
- ciężar ciała rozłożony równomiernie (nie przenosimy go na pięty, na zewnętrzne, wewnętrzne krawędzi stóp)
- kolana delikatnie ugięte (nie robimy przeprostów)
- brzuch lekko napięty
- plecy proste – łopatki ściągnięte, barki opuszczone w dół

W tej pozycji poruszamy biodrami do przodu i do tyłu, przechodząc z jednej skrajnej pozycji do drugiej (z przodopochylenia do tyłopochylenia). Stopniowo zmniejszamy zakres ruchu aż będziemy mogli się zatrzymać w środku. Prawidłowo ustawiona miednica będzie wtedy gdy kolce biodrowe oraz kość łonowa będą na jednej płaszczyźnie.
W takiej pozycji powinniśmy chodzić, siedzieć (siedzimy na guzach kulszowych), ćwiczyć – pozycja ta zapewnia nie tylko solidną podstawę dla kręgosłupa, ale też odpowiednie, zrównoważone spięcie mięśni stabilizujących. Na początku przyjęcie tej pozycji oraz jej utrzymanie może sprawiać trudności. Nie można się jednak poddawać, z czasem będzie to coraz prostsze aż w końcu ciało zakoduje tą pozycję jako coś naturalnego.

Spłycona lordoza lędźwiowa będzie wymagała z naszej strony rozluźnienia mięśni przykurczonych, czyli mięśni brzucha, biodrowo-lędźwiowego oraz grupy kulszowo-goleniowej a następnie wzmocnienie prostowników grzbietów i pośladków.
W kwestii doboru ćwiczeń należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który tak jak wcześniej zostało wspomniane najlepiej określi przyczynę problemu.

Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Ektomorfik,_Endomorfik_i_Mezomorfik_Sylwetka_prawdę_Ci_powie_-t236043.html
https://www.sfd.pl/[Art]Trening_mięśni_brzucha-t949283.html
https://www.sfd.pl/MARTWY_CIĄG_jak_to_sie_robi__-t60723.html

Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-09 11:47:44
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
odp-SFD-pl SFD ODPOWIADA
Ekspert
Szacuny 302 Napisanych postów 8685 Wiek 40 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 28842
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3987 Napisanych postów 9621 Wiek 44 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 407794
Zdrowy kręgosłup wbrew powszechnej opinii nie jest prosty tylko ma naturalne krzywizny, takie S. Krzywizna w odcinku lędźwiowym to właśnie lordoza (wgięcie do środka)i tak ma być. Jej spłycenie oznacza, że kręgosłup się prostuje tracąc naturalne zdolności do amortyzacji. Stąd bóle. Wrócić do stanu poprzedniego już się nie da ale wskazane są ćwiczenia na odcinek lędźwiowy. Wzmocnią mięśnie tak by stabilizowały kręgosłup i zapobiegały dalszym postępom schorzenia. Ćwiczenia powinien przynajmniej na początku dobrać Ci ortopeda/doświadczony fizjoterapeuta.
19

OnGear

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

przetłumacz na łacine

Następny temat

www

Obnizka