Opisane ćwiczenie jest wariantem pełnozakresowych „brzuszków”, ruch kończy się w momencie, gdy koniec łokci osiągnie kolana. Nadal pokutuje mit, iż trening brzucha (ABS, aerobiczna 6 Weidera, nożyce, spięcia, scyzoryki, „brzuszki”, wznosy prostych nóg w zwisie na drążku) przyczynia się do miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej. 

  1. Czy można spalić tłuszcz tylko z brzucha lub wybranych miejsc?
  2. Spięcia brzucha w leżeniu - zaangażowane mięśnie
  3. Spięcia brzucha w leżeniu - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

Czy można spalić tłuszcz tylko z brzucha lub wybranych miejsc?

W rzeczywistości nie jest możliwe miejscowe pozbywanie się „balastu”, chyba że ktoś skorzysta z pomocy chirurga lub innego specjalisty i użyje rozmaitych inwazyjnych, ryzykownych metod. Tłuszczu pozbywamy się z całego ciała, prawdą jest, że istnieje tłuszcz oporny.

U wielu osób uwarunkowania hormonalne powodują, że pewne zasoby tłuszczu podskórnego są o wiele trudniejsze do zlikwidowania (insulinooporność, wysoki kortyzol, wysokie stężenie estradiolu, niskie stężenie adrenaliny, mała ilość receptorów dla androgenów w kluczowych obszarach lub ich wysycenie itd.)

Niemniej należy dodać, iż trening brzucha jest bardzo skuteczny, jeśli ktoś jednocześnie wdroży dietę redukcyjną, aktywność pozatreningową: spacery, jazdę na rowerze, chodzenie po schodach i najlepiej osobno trening aerobowy, interwałowy, siłowy. W takim ujęciu nie traktujemy spaceru, wchodzenia po schodach czy jazdy na rowerze jako treningu aerobowego, ale jako aktywność pozatreningową, wywołującą określoną termogenezę (wydatek energetyczny). 

Spięcia brzucha w leżeniu - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień prosty brzucha
  • Mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • Mięsień napinacz powięzi szerokiej
  • Szereg innych mięśni stabilizujących i wspomagających

Spięcia brzucha w leżeniu - prawidłowe wykonanie

spięcia brzucha w leżeniu

Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy najlepiej, jeśli byłyby zablokowane np. przy drabinkach gimnastycznych.

Wykonujemy krótkie, kontrolowane spięcia, kierując łokcie w kierunku kolan. Faza ekscentryczna ruchu jest powolna, kontrolowana.

Uwagi i sugestie

Nie należy utrzymywać silnego nacisku rękoma w szyjnym odcinku kręgosłupa. Jeśli ktoś ma z tym problem, to lepiej ustawić ręce w położeniu neutralnym np. z przodu klatki piersiowej (jak na animacji). Jest to często spotykany problem przy różnego rodzaju skłonach np. klasycznych brzuszkach.

Ćwiczenie sprawdzi się jako uzupełnienie dla treningu mięśni brzucha występującym przy okazji np. ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Jeśli dla kogoś opisane ćwiczenie jest za mało wymagające, można skorzystać np. ze wznosów prostych nóg w zwisie na drążku.

Nadmierny trening mięśni brzucha jest szkodliwy dla zdrowia i osiągów sportowych. Brzuch pośrednio pracuje w większości ćwiczeń siłowych, w których jest aktywowana tłocznia brzuszna (szczególnie: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie stojąc, spacer farmera, spacer buszmena). Więcej w tym przypadku wcale nie znaczy lepiej. Objętość w treningu brzucha nie musi być duża, wystarczą 2-3 serie, które kończą się kilka powtórzeń od granicy załamania.

Komentarze (0)