Ponad 100 lat temu ojciec kulturystyki- Eugen Sandow, został nagrany pozując na scenie. Wideo jest świetnym dowodem na to, że kulturystyka istnieje od bardzo dawna - dłużej niż można się było spodziewać. Eugen Sandow (urodzony jako Friedrich Muller) był pionierem kulturystyki i publicznych pokazów sylwetki. Wiemy, że spore grono naszych czytelników o historii kulturystyki wie sporo, ale są również osoby, które ten sport kojarzą tylko z wypiętymi pośladkami zawodniczek… Warto więc wiedzieć od czego to wszytko się zaczęło. Pod koniec 1800 roku, nikt nie próbował kopiować greckich i rzymskich posągów. Ale to właśnie zamierzał osiągnąć Eugen Sandow - a mając ograniczone zasoby, którymi dysponował, udało mu się wyrzeźbić niesamowite ciało.

Po zwycięstwie w turnieju strongman 1867 w Londynie (Wielka Brytania) trafił na pierwsze strony gazet, zyskując sławę dzięki swojej sile i estetycznej budowie ciała. Ale powód, dla którego został nazwany “Ojcem kulturystyki", jest taki, że był pierwszym człowiekiem, który publicznie zaprezentował swoją sylwetkę podczas pokazów. Nie tylko dlatego, że jest stworzył jeden z pierwszych przewodników treningowych, które są nadal aktualne w dzisiejszych standardach. Wspomnieliśmy, że Eugen Sandow zaczął pozować na scenie na wystawach. Otóż ​​Thomas Edison (ten sam człowiek, który wynalazł żarówkę), był także człowiekiem, który nagrał występ Eugena Sandowa w 1894 roku! Zatem materiał jest jednym z najwcześniejszych nagrań wideo jakie kiedykolwiek powstały. Na filmie widać, jak imponująca była sylwetka Eugena Sandowa, mimo że nie dysponował on zbyt dużym sprzętem treningowym.

Musicie zobaczyć to wspaniałe historyczne wideo!

https://youtu.be/ilvTwUjTdHw

W 1898 r. Założył czasopismo "Sandow's Magazine of Physical Culture", a także napisał serię książek w latach 1897-1904, z których ostatni był pierwszym w historii odniesieniem do terminu "kulturystyka". W 1901 r. Sandow zorganizował jedne z pierwszych w historii wielkie zawody kulturystyczne w Royal Albert Hall, z udziałem zawodników z całego świata. Wśród sędziów był autor Sir Arthur Conan Doyle, a także sam Sandow. Krążą plotki, że odwiedził on starożytne rzymskie i greckie muzea historyczne, aby dokonać pomiarów z posągów, do których następnie dążył. Skupienie się na wymiarach, a nie na sile, było czymś nowym w świecie siłaczy, a Sandow zyskał taką popularność, że nawet król Jerzy V miał być jego wielkim wielbicielem. Podobno zatrudnił Sandowa jako instruktora kultury fizycznej. Sandow zmarł z powodu krwotoku mózgowego w 1925 roku w wieku 58 lat i został pochowany w Putney Vale.

Źródło: https://www.mirror.co.uk/news/world-news/grainy-footage-1894-shows-worlds-11233009

https://spotmebro.com/watch-amazing-video-eugen-sandow-1894/

Komentarze (4)
tomaszS

Niesamowity film z lat które prezentowały całkiem inną epokę i świat!
Świetny artykuł!

0
Rafal318

Bardzo dobrze wygląda jak na epokę w której tak na prawdę bardzo mało wiedzieli... No ale za to jedzenie mieli 100 razy i to dosłownie 100 razy lepsze niż my jemy w tych czasach...

0
domosos

Nie wygladał muskularnie w porównaniu do obecnej ery ale siłowo ich bije na głowę

0
mudafuka

Wiało gejozą w tamtych czasach na 100% , ta panterka jest super Hahaha a potem ktoś wpada na genialną myśl że można patrzeć bezkarnie na męskie ciała, naoliwione, muskularne, piękne...więc stworzył konkurs Mr Olympia . Suger Daddy większości zawodowców papa Weider oczywiście hahahaha

0