W ostatnich miesiącach dochodzi do coraz większej ilości zgonów w branży fitness. Jest to dość niepokojące zjawisko i Mr. Olympia Jay Cutler mówi, że to powoduje, iż ludzie zaczynają bać się tego sportu. Jako czterokrotny zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów, Cutler osiągnął naprawdę sporo w kulturystyce i jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców. Nawet po przejściu na emeryturę nadal aktywnie udziela się w kulturystyce jako ambasador zawodów. Ma też własną markę suplementów. W niedawnym podcaście wypowiedział się na temat zgonów w kulturystyce, które ostatnio miały miejsce.

 

Polecamy również: Nie żyje Mr. Olympia 2018 Shawn Rhoden

 

Polecamy również: Nie żyje George Peterson. Zmarł tuż przed zawodami Mr. Olympia

 

Polecamy również: Czeska zawodniczka Alena Hatvani umiera tuż przed zawodami w Alicante

Odniósł się szczególnie do śmierci Shawna Rhodena, George'a Petersona i Johna Meadowsa. Jay wyraził szczerą opinię na temat tego, co się stało mówiąc, że ostatnie kilka miesięcy sprawiło, że ludzie zaczęli obawiać się, że kulturystyka staje się niebezpiecznym sportem.

„Myślę, że w tym momencie ludzie po prostu uciekają i myślą „O mój Boże, kulturystyka jest taka niebezpieczna. Myślę, że wszystko w życiu jest, odżywianie i cokolwiek innego, i oczywiście obawiamy się wielu rzeczy. Myślę, że największą obawą jest waga, która bardzo obciąża serce. Chociaż czułem się całkiem nieźle w najlepszej formie życia, wiedziałem, że nie wytrzymam tego przez długi czas, dlatego odszedłem w wieku 40 lat. Patrzę wstecz, kiedy po raz pierwszy zacząłem uprawiać kulturystykę i widziałem, jak Lee Haney odchodzi na emeryturę w wieku 31 lat. Dorian Yates przeszedł na emeryturę w wieku 37 lat, Lee Labrada odszedł, Shawn Ray odszedł na początku kariery, po trzydziestce. Po prostu czuję, że przeszło to w grę dla starszych osób i nie wiem, czy to jest najlepsze dla ich zdrowia, aby naprawdę pchać się po czterdziestce, aby uzyskać formę, w górę i w dół jak jojo, wyczerpanie i odwodnienie w takim stopniu…”

 https://youtu.be/15hfbDUq09U

Jay Cutler dobrze znał Shawna Rhodena i najwyraźniej był załamany na wieść o jego śmierci. Powiedział, że Shawn pozostawił swój ślad w kulturystyce i żałuje tylko, że więcej ludzi nie zdołało poznać jego prawdziwego oblicza, tylko nieśmiałą wersję, którą często widywali. Czy Was też przeraża zwiększająca się liczba zgonów w kulturystyce?

Komentarze (6)
lordknaga

Ameryki nie odkryl :)

1
F1.08

Jay nadal dobrze wyglada-nie jak pros ale lepiej niz 99% facetow w jego wieku. I nadal wali towar tylko pewnie mocne HTZ choc nie wykluczalbym GH. Wszystko dla ludzi ale z glowa.

Ostatnio slyszalem wlasnie ze jednym z wiekszych czynnikow ryzyka zgonu jest utrzymywanie wagi powyzej 100kg w wieku powyzej 40 lat. Od tego wieku powinno ograniczac sie mase.

2
rarytas1

Utrzymywanie wagi to nie problem o ile włączysz farmakologię na układ sercowo naczyniowy - mam taką nadzieję bo zamierzam całe życie wyciskać + 200 kg a do tego nie mogę schodzić z wagi :)

0
M-ka

Farmakologia niewiele da, bo serce musi zaopatrzyć w krew dodatkowe kilkadziesiąt kilogramów tkanek, czyli dużo ciężej pracować, a możliwości organizmu nieuchronnie maleją. Nie da się tego nadrobić farmakologią. Może co najwyżej wszczepienie jakiejś dodatkowej pompki by pomogło.

1
M-ka

Z masą to jest niestety tak, że na tę chwilę nie ma rozwiązania pozwalającego utrzymać bezkarnie dużą masę w starszym wieku. Serce człowieka zostało "zaprojektowane" na określony (umiarkowany) rozmiar i wysiłek. Jeśli ktoś zostaje kulturystą i dokłada sporo masy i objętości, to tak jakby przełożył silnik od osobówki do czołgu. Na początku może "uciągnie", ale im dłużej używamy silnika o zbyt małej mocy, tym bardziej on będzie zużyty i tym ciężej mu będzie dać radę. W końcu nieuchronnie się spali.
Nie ma większego znaczenia paliwo czy olej (dieta czy farmakologia) - mogą być nawet najlepsze, ale dysproporcja pomiędzy mocą starzejącego się silnika/serca, a obciążeniem dużą masą.

Tak jak tu napisał F1.08 - 40 lat to jest czas żeby zrobić
"przegląd" i być może zwolnić, a na pewno odpuścić wielką masę.
Pozdrawiam.

1
tomixp

Zmarł Rhoden. Zmarł Peterson. Kto jeszcze z topki? I w jaki sposób ma to ,,przerażać ludzi"? Bo byli stosunkowo młodzi? Na świecie miliony zapieprzają na siłownie, z tego spory procent kłuje dupe środkami mieszanymi szpadlem w wannie, żre diury, wcina spalacze i podejżane, podsypane suple.
Ba! Na samym forum SFD mamy tyle kwiatków i przykładów że głowa mała i człowiek czasem się zastanawia czy pisze z małpą czy może jednak po drugiej stronie też siedzi człowiek.
Ludzie umierają codziennie.

0