Arnold Schwarzenegger niedawno wyraził swoje obawy dotyczące rosnącej liczby zgonów w świecie kulturystyki. Apeluje do zmian w tym sporcie i twierdzi, że kategoria Classic Physique jest znacznie bezpieczniejszym kierunkiem ze względu na mniejszy rozmiar zawodników. W ostatnim wydaniu swojego comiesięcznego biuletynu porównał liczbę zgonów w kulturystyce ze sportami postrzeganymi jako potencjalnie bardziej niebezpieczne, takimi jak MMA czy futbol i mówi, że kulturystyka powinna dążyć do wprowadzenia pewnych zmian, aby zapewnić bezpieczeństwo sportowcom.

„W ciągu ostatnich 10 lat kulturystyka straciła więcej zawodników (14!) z powodu przedwczesnej śmierci niż jakikolwiek inny sport, w tym MMA i futbol. W rzeczywistości większość futbolistów i zawodników sportów walki, którzy umierają z powodu problemów z CTE, umiera znacznie później niż kulturyści. Można by pomyśleć, że uraz głowy spowodowany przez MMA i futbol przeważy nad niewydolnością narządów w kulturystyce, ale kulturystyka jest znacznie gorsza. Musimy to naprawić, ponieważ kulturystyka powinna polegać na promowaniu zdrowia i sprawności. Nie wiem, czy odpowiedzią na te problemy powinna być większa liczba testów antydopingowych, czy promocja mniejszych kategorii. Co myślicie?”

Śmierć George’a Petersona, który odszedł u szczytu swojej kariery na kilka dni przed tym, jak miał wystartować na Mr. Olympia 2021, na pewno dała wszystkim do myślenia. Rozwiązanie problemów, jakie ma kulturystyka nie jest takie proste, ponieważ jak zauważyła już większość fanów, a zwłaszcza starszej daty, sprawy zaszły już za daleko. Kulturyści nie zrezygnują z dopingu i końcowej fazy odwadniania. Być może edukacja w zakresie bezpiecznego stosowania diuretyków przyniosłaby pozytywny efekt. Czy myślicie, że można wprowadzić jakieś zmiany do kulturystyki, które zapewniłyby bezpieczeństwo sportowcom i zmniejszyły ryzyko komplikacji zdrowotnych?

Komentarze (12)
K0currro

Nikt nie zna dnia ani godziny, ale ci goscie jawnie, swiadomie i dramatycznie ten dzien sobie przyblizaja. Nikt ich do tego nie zmusza.
Zal patrzec nawet na tego biednego Colemana, ktory w imie smiesznej chwaly trzesie sie podczas kazdego kroku.

0
F1.08

Ale Coleman to akurat nie od koksu tylko idiotycznych ciezarow. Stawy do smietnika. Koks dalej bierze tylko male dawki bo jest na hormonalnej terapii zastepczej.

0
M-ka

Dziennikarzy też trochę umarło, niebezpieczna dyscyplina...

2
iza121

ale jaka kontrola antydopingowa... musieliby zdyskwalifikować wszystkich

0
M-ka

Nikomu na tym przede wszystkim nie zależy. Dopóki to komuś przynosi dochody, to biznes będzie się kręcić, niezależnie od kosztów dla zdrowia i życia ludzkiego.

0
mudafuka

Freek show i tyle a nie kulturystyka ...

2
F1.08

Problem zlozony... Jak umiejetnie brac? Czy da sie to kontrolowac gdy kazdy chce byc najlepszy i najwiekszy? Czolowka stara PRO to rzadko zgony..kilka byli. Ale mlody narybek wiecej tego widzimy. Czemu? Za duzo? Za szybko? Biora wynalazki zamiast sprawdzonego? A moze styl zycia, dzis wiecej cpania jest niz kiedys. Z dwojga zlego raczej kategorie. Testy da sie oszuoac. Jak kategoria wprowadzi ograniczenia rozmiarowe to i chec padowania wszystkiego aby byc jeszcze wiekszym spadnie.

0
_Knife_

Przestać promować i wynagradzac za starty, to się problem sam rozwiąże.

4
F1.08

Knife - mówisz o pro? Żeby ich nie wynagradzać za start? Ale czy wtedy nie minie cała magia? To właśnie MR O przyciąga tłumy do kulturystyki. Tymi niższymi kategoriami niż open to interesują się już tylko pasjonaci.

0
mudafuka

Sami jako widzowie wychowaliśmy takie a nie inne sylwetki i jaramy się ( ja nie) jak wielkim można być i gdzie są granice . Ludzie chcą to i mają olbrzymów, symetria i estetyka ...po co to komu w erze Marveloskich filmów i komiksowych adaptacji superbohaterów.

4
lodzianin1

Arnold to jest bezczelny,cale życie na bombie na bombie dorobił się majątku i pozycji a teraz będzie apelował o nie branie saa.to tak samo jak by alkoholik po 60 latach picia mówił że alko to zło

7
lordknaga

to jest hipokryta, sam sie dorobil na czyms takim a teraz w innych pluje jadem, sam mowil w latach 90 kiedy mial operacje ba serce, ze rodzinny problem ale powiklania mial od saa... sam tez byl znany z tego ( i wielu tak o nim mowilo ) ze zeby dowalic wiecej masy to arni moglby zjesc kupe spod siebie a teraz palcem wytyka innych, ze sa tak samo zdeterminowani jak on byl %-)

7