Surowe warzywa kojarzymy, jako te bardziej wartościowe i odżywcze, w porównaniu do warzyw gotowanych czy pieczonych. To prawda, że gotowanie warzyw w wodzie lub smażenie wpływa na obniżenie  wielu wartości odżywczych, zwłaszcza witaminy C. Czy wiesz jednak, że są warzywa i nie tylko warzywa, które oferują więcej korzyści zdrowotnych, gdy spożywasz je po obróbce termicznej

Surowe nie zawsze zdrowe

Sałatę jadamy właściwie wyłącznie na surowo. Warzywa, takie jak marchewka, również lubimy surowe i chrupiące. Niestety nie jest to zawsze najlepsza opcja. Możemy wyeliminować ryzyko zakażenia , jeśli będziemy bardzo dokładnie myć warzywa. Na surowych lub niedomytych warzywach gruntowych i liściastych mogą nadal znajdować się jaja glisty ludzkiej lub innych pasożytów oraz oczywiście bakterie bytujące w glebie i w kale zwierząt.

Oto pięć warzyw, które będą dla Ciebie jeszcze lepsze, gdy ugotujesz je przed zjedzeniem.

Pomidory

Pomidory są świetnym źródłem  witamin A i C oraz kwasu foliowego, dostarczają także znaczne ilości cennego dla zdrowia potasu. Na uwagę zasługuje bardzo duża koncentracja związków o charakterze antyoksydacyjnym, takich jak: kwas alfa-liponowy, likopen, beta-karoten, luteina i cholina. Co ciekawe, obróbka termiczna pomidorów nie wpływa na obniżenie zawartości likopenu. Wręcz przeciwnie! W przetworach, sosach pomidorowych, jest go nawet 2-3 razy więcej, niż w świeżych pomidorach. Regularne przyjmowanie likopenu wraz z dietą, może zmniejszać ryzyko rozwoju części chorób nowotworowych oraz pozwala zachować młodszy wygląd na dłużej. Ponadto dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Badania wykazują, że likopen przeciwdziała nowotworowi prostaty.

Dobrym pomysłem będzie więc nie tylko dodawanie świeżych pomidorów do sałatki czy kanapki, ale również przygotowanie sosów na bazie pomidorów. Taki sos świetnie sprawdzi się do makaronu.

Należy jednak uważać, gdyż surowe pomidory zawierają tomatynę. Substancja ta zjedzona w dużej ilości staje się dla nas toksyczna - może powodować mdłości, wymioty, kolki i biegunki. Dojrzałe, czerwone pomidory możemy jeść do woli. Uważać trzeba natomiast na niedojrzałe, zielone pomidory, w których jest najwięcej szkodliwego związku. 

Marchew

Marchew zawiera przeciwutleniacz zwany beta-karotenem, który jest ważny dla zdrowia układu odpornościowego, prawidłowego wzrostu i utrzymania dobrego wzroku. Marchewka poddana obróbce cieplnej uwalnia więcej beta-karotenu – to dzięki niemu możesz doskonale widzieć po zmroku. 

Jak przygotować marchewki, by otrzymać z nich jak najwięcej korzyści zdrowotnych?

Gotuj marchewki na parze, podaj je z niewielką ilością masła lub oliwy z oliwek. Dodatek tłuszczu sprawi, że witaminy i beta-karoten będą mogły się lepiej wchłonąć.

marchew gotowana

Grzyby

Jedzenie surowych grzybów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Surowe grzyby zawierają substancje chemiczne zwane hydrazynami, które uważa się za substancje rakotwórcze. Na szczęście obróbka termiczna grzybów niszczy hydrazyny. Pochodne hydrazyny znajdują się również w pieczarkach. Z tego względu nie należy spożywać ich na surowo.

Grzyby mogą stanowić zdrowy i atrakcyjny element diety. Pamiętaj jednak, aby zawsze spożywać je po obróbce termicznej. Pieczarka doskonale sprawdza się na patelni, jako element farszu, marynowany dodatek do obiadu czy jako wspaniałe dopełnienie grillowanego szaszłyka

Słodkie ziemniaki

W Ameryce Południowej bataty spożywa są również na surowo - traktują je, jak surową marchewkę. Jedzenie słodkich ziemniaków na surowo nie zabije Cię, ale może przyczynić się do niestrawności. Poza tym nie są one w tej formie najsmaczniejsze. Słodkie ziemniaki najlepiej smakują gotowane w całości lub w postaci puree, świetnie smakują również pieczone w całości lub przygotowane w postaci frytek.

Wady gotowania warzyw

Gotowanie warzyw niszczy większość witaminy C, jaka znajduje się w warzywach. Stratom podlegają również niektóre witaminy z grupy B.

Co zrobić, by uzyskać jak najwięcej korzyści zdrowotnych spożywając gotowane warzywa?

  • Gotuj warzywa na parze, możliwie krótko, aby uniknąć utraty witamin i składników odżywczych. 
  • Dobrym rozwiązaniem jest również szybkowar, ponieważ czasy gotowania są krótkie, oraz wolnowar, ponieważ temperatura gotowania jest stosunkowo niska.  
  • W celu zrekompensowania strat witaminy C, codziennie jedz surowy owoc lub warzywo zasobne w witaminę C, przykładowo czerwoną paprykę lub kiwi.
Komentarze (10)
fitnesgirl

Ja lubię podgotowane warzywa, by nie była z nich ciapa a jeszcze są chrupiące ale miękkie.

0
weit

to sie nazywa al dente

0
fitnesgirl

Tak tak wiem ;-)

0
anubis84

też lubie jak sa takie chrupiące, a się nie rozpadają jeszcze, zawsze staram się je pod koniec dorzucić gotowania.

0
tam

Wymień 5 warzyw: 1)pomidory, 2)marchewka, grzyby, słodkie ziemniaki ... I mniejsza o grzyby

0
prosiak666

grzyby to nie warzywa, dekle

1
gokuson

W towaroznawstwie i przemyśle spożywczym do warzyw kwalifikuje się także grzyby.

d****u bez szkoły

0
prosiak666

ale biologia już nie c***u, poczytaj co nieco, to może cie olśni pedale

1
angelisa

tak samo jest np z pomidorami, warzywo to czy owoc ?

0