Choć mamy zimę i aktualnie dostęp do pysznych, świeżych warzyw jest ograniczony, to i tak jest wielu zwolenników sałatek, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Sałatka to lekkie danie, którym można doskonale manipulować i tak kombinować dodatki, że stanie się niskokaloryczną przekąską lub nawet pełnowartościowym posiłkiem.

  1. Czy sałatki mogą być niezdrowe?
  2. Oliwa z oliwek zwiększa wchłanianie niektórych składników odżywczych
  3. Oliwa z oliwek to silny środek przeciwzapalny
  4. Oliwa z oliwek ma również właściwości przeciwbakteryjne
  5. Oliwa z oliwek jest zdrowa dla Twojego serca
  6. Oliwa z oliwek poprawia zdrowie kości
  7. Oliwa z oliwek chroni przed cukrzycą typu 2
  8. Jaką oliwę z oliwek wybrać?
  9. Podsumowanie

Czy sałatki mogą być niezdrowe?

Tak jak każdy posiłek, tak i pozornie zdrowe sałatki mogą być zdradliwe. Np. jeśli dodasz do nich tuczący sos. Można jednak tego uniknąć, wybierając zdrowszą alternatywę, czyli przykładowo oliwę z oliwek. Nie tylko doda ona smaku, ale także wzbogaci Twój posiłek o zdrowe tłuszcze. Dlaczego jeszcze warto dodawać oliwę z oliwek do sałatek?

Oliwa z oliwek zwiększa wchłanianie niektórych składników odżywczych

Warzywa w sałatce to kopalnia witamin i minerałów. Dodając oliwę z oliwek, możesz czerpać z nich jeszcze więcej! Jednonienasycone tłuszcze w niej zawarte, zwiększają wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach składników odżywczych, w tym witamin A, D, E i K.

Polecamy również: MCT KETO OIL - tłuszcz dla formy i zdrowia

Oliwa z oliwek to silny środek przeciwzapalny

Stany zapalne mogą zwiększać ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i wielu innych. Zawarte w oliwie jednonienasycone tłuszcze oraz związki fenolowe mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

salatka oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma również właściwości przeciwbakteryjne

Osoby, które mają problemy z jelitami, np. przez żyjący w jelitach patogen, zwany Helicobacter pylori powinny dodawać oliwę do swoich posiłków, ponieważ może ona zwalczać osiem szczepów tej bakterii, w tym także te odporne na antybiotyki.

Polecamy również: Oliwa z oliwek, a choroba zapalna jelit IBD

Oliwa z oliwek jest zdrowa dla Twojego serca

Wspomniane już jednonienasycone tłuszcze mogą obniżać poziom cholesterolu LDL, a przeciwutleniacze przeciwdziałają uszkodzeniom oksydacyjnym, które przyczyniają się do stanów zapalnych i uszkodzeń naczyń krwionośnych. Drugi powód, dla którego warto stosować w kuchni oliwę z korzyścią dla serca jest to, że spożywanie jej może obniżać skurczowe ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.

Oliwa z oliwek poprawia zdrowie kości

Codzienne spożywanie oliwy z oliwek może zapobiegać spadkowi gęstości mineralnej kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Oliwa z oliwek chroni przed cukrzycą typu 2

Tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek pomagają zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Mają one właściwości przeciwzapalne, dzięki którym poprawia się wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy. Oliwa z oliwek obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu bardziej niż inne rodzaje tłuszczu, dzięki czemu jest korzystna dla osób z cukrzycą

Jaką oliwę z oliwek wybrać?

Idąc do sklepu, możesz być nieco zdezorientowany. Rodzajów oliwy jest dość sporo. Szkopuł tkwi w szczegółach. Wybieraj przede wszystkim tłoczoną na zimno oliwę ekstra virgin. Jest nie tylko najzdrowsza, ale także najlepiej smakuje. Kupuj oliwę, która znajduje się w hermetycznie zamykanej puszce lub w szklanej, ciemnej butelce. Oliwa z oliwek wolniej się wówczas utlenia. Unikaj natomiast zwykłych plastikowych butelek. Są zwykle tańsze, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowanie

Oliwa z oliwek to sposób na zdrowy dodatek do sałatek. Jest to jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczu, który powinien gościć w Twoich posiłkach każdego dnia. Choć dodaje kalorii (ale nikt nie mówi, że musisz wlać do sałatki całą szklankę), to wspomaga wchłanianie wielu witamin i minerałów zawartych w innych produktach spożywczych, wspomaga zdrowie m.in. serca, kości, a także chroni przed cukrzycą. Nie zapomnij następnym razem dodać nieco oliwy do swojej sałatki i ciesz się korzyściami, jakie daje.

Przeczytaj również: Dieta ketogeniczna: rodzaje, jadłospis - przewodnik dla początkujących

Komentarze (0)