Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób, pierwsze co robi po przebudzeniu, to sięgnięcie po filiżankę tego czarnego napoju. Kawa pomaga się obudzić i zwiększyć poziom energii. Według badań poprawia czujność i produktywność, a także zmniejsza ryzyko niektórych schorzeń. Trwa jednak debata na temat tego, czy kawa może negatywnie wpływać na markery zdrowia serca, takie jak cholesterol LDL i trójglicerydy we krwi. 

  1. Wpływ kawy na lipidy we krwi
  2. Jaki wpływ ma picie kawy na trójglicerydy?
  3. Jak ograniczyć ilość spożywanych diterpenów?
  4. Podsumowanie

Wpływ kawy na lipidy we krwi

rozmowa przy kawie

Obecnie wiele słyszymy o cholesterolu LDL – białku transportującym cholesterol w krwiobiegu. Jeśli jest zbyt wysoki, możesz być narażony na większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Trójglicerydy to inny rodzaj tłuszczu we krwi. Wysoki poziom trójglicerydów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. Dlatego lekarz sprawdza poziom trójglicerydów we krwi podczas wykonywania panelu lipidowego. Czynniki takie jak dieta, ćwiczenia i jakość snu mogą mieć wpływ na ich ilość we krwi. 

Polecamy również: Dieta cud, czyli więcej problemów niż korzyści

Jeśli chodzi o wpływ kawy na poziom trójglicerydów, to badania nie są jednoznaczne. Istnieją natomiast obawy, że picie dużych ilości kawy może podnieść poziom cholesterolu LDL - „złej” postaci cholesterolu powiązanej z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Przyjrzyjmy się bliżej potencjalnemu wpływowi kawy na poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, a także temu, dlaczego może istnieć taki związek.

Jaki wpływ ma picie kawy na trójglicerydy?

kawa ok

Pocieszające jest to, że kawa nie zawiera cholesterolu ani trójglicerydów. Jednak sposób jej przygotowania i spożycia może mieć wpływ na poziom tych tłuszczów we krwi. Ziarna kawy zawierają olejki zwane diterpenami, które mogą zwiększać poziom cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL), znanego również jako „zły” cholesterol.

Dobra wiadomość jest taka, że niektóre metody filtrowania kawy, usuwają większość tych olejów, więc prawdopodobieństwo wzrostu poziomu trójglicerydów jest mniejsze. Jednak spożywanie dużej ilości olejków diterpenowych z czasem może potencjalnie podnieść poziom LDL – „złego” cholesterolu, który może gromadzić się w tętnicach. Mówimy o wzroście o 5-15 mg/dl u niektórych pechowców, którzy są genetycznie podatni na wysoki poziom cholesterolu.

Polecamy również: Odwodnienie — największy wróg Twojego mózgu

Według badań picie więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie może u niektórych osób podnieść poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, ponieważ zwiększa spożycie olejków diterpenowych. Tak więc, chociaż kawa z umiarem jest dobra dla większości zdrowych ludzi, jej duże spożycie może potencjalnie mieć wpływ na zdrowie serca poprzez podniesienie „złego” cholesterolu i trójglicerydów.

Jak ograniczyć ilość spożywanych diterpenów?

papierowy filtr do kawy

Aby ograniczyć poziom diterpenów, można przede wszystkim zmniejszyć ilość picia kawy. Nie jest to natomiast satysfakcjonująca odpowiedź dla większości kawoszy. Prostą metodą jest picie kawy filtrowanej (nawet przy użyciu filtra papierowego) i ograniczanie takiej, w której płyn styka się z fusami np. z prasy francuskiej, czy po prostu z kubka, w którym została zalana i pozostawiona z fusami. Umiar i metoda mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli monitorujesz poziom cholesterolu.

To, co dodajesz do kawy, może mieć wpływ na poziom trójglicerydów

Niektórzy nie wyobrażają sobie kawy bez cukru, mleka czy śmietanki. Warto jednak się tutaj zastanowić, jaki to ma wpływ na poziom trójglicerydów. Nawet łyżka cukru może się przyczynić do wzrostu poziomu trójglicerydów. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą naturalne słodziki np. stewia.

Warto też ograniczyć wszelkiego rodzaju mleczne dodatki. Np. śmietanka zawiera sporą ilość nasyconych tłuszczów, co z biegiem czasu może się przyczynić do wzrostu złego cholesterolu LDL. Szczególnie jeśli dodajesz jej do kubka tyle samo co wody. Lepszą alternatywą zdają się być niemleczne zamienniki takie jak napój migdałowy, owsiany itp. 

Rozwiązań zatem jest kilka — możesz spróbować pić kawę z napojem roślinnym, zmniejszyć ilość śmietanki czy mleka krowiego albo przestawić się całkowicie na kawę czarną. Każda zmiana będzie korzystna dla Twojego serca.

Podsumowanie

Jeśli należysz do tej wąskiej grupy osób i zmagasz się z wysokim poziomem cholesterolu LDL, nie spożywaj więcej niż 2-3 filiżanki kawy dziennie. Trzymaj się kawy filtrowanej i unikaj niefiltrowanej, takiej jak np. kawa parzona we francuskiej prasie. Unikaj dodawania do kawy śmietanek o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Zadbaj także o regularne badania lipidów we krwi i konsultacje z lekarzem w tej sprawie. Pamiętaj, że kawa sama w sobie nie zawiera cholesterolu ani trójglicerydów. Znaczenie ma sposób, w jaki ją przygotowujesz i spożywasz oraz ilość.

Źródła

The effect of coffee consumption on serum lipids: a meta-analysis of randomized controlled trials - PubMed (nih.gov)

Coffee and Cholesterol: Is There a Link? (healthline.com)

Triglycerides: Why do they matter? - Mayo Clinic

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)