Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych, jakie są używane w kuchni sportowców. Zazwyczaj występuje on w połączeniu z piersią z kurczaka i brokułem, jako „danie idealne”, co dość często jest mocno przerysowane i bywa przedmiotem drwin. Jednak wielu sportowców w ten sposób jada, czerpiąc pożądane źródła makroskładników, osiągając dobre wyniki sportowe.

  1. Podział ze względu na długość
  2. Podział ze względu na kolor
  3. Ostatni podział - związany z nazewnictwem

Nie każdy jednak ma świadomość, że ryż występuje w kilku formach, każdy z nich się czymś różni i nadaje do innej potrawy, co może choćby stanowić pewne urozmaicenie diety, pod kątem źródeł węglowodanów z ryżu.

ryż

Podział ze względu na długość

Jest to podstawowy podział ryżu, jaki znajdziemy na rynku. Ryż dzielimy na:

Ziarna krótkie - są najbardziej popularne wśród ryżów, ich długość mieści się do 5 mm, ich cechą charakterystyczną jest to, że po ugotowaniu ziarna sklejają się ze sobą. Również świetnie się nadaje, aby dodać do niego nieco odżywki białkowej i zblendować. Dzięki temu, że są sklejone, po zblendowaniu możemy uzyskać masę budyniu

Ziarna o średniej długości - są one nieco dłuższe od ziaren krótkich, ich długość sięga 6 mm, ten rodzaj długości ryżu również można dodać do utworzenia deseru lub do dań mięsnych

Ziarna długie - są najdłuższe, ich długość sięga 7 mm, charakteryzują się tym, że po ugotowaniu stają się sypkie, nie sklejają się ze sobą, idealnie nadają się do sałatek lub zup

Podział ze względu na kolor

Biały - ten rodzaj ryżu jest najbardziej popularny i niestety posiada najmniej składników odżywczych, ponieważ jest on poddawany obróbce, czyli tzw.: polerowaniu, która właśnie pozbawia ryż cennych minerałów. Jest to rodzaj ryżu, który najczęściej znajduje się na stołach w Polsce.

Brązowy - jest on używany zazwyczaj do farszu, ze względu na smak oraz charakterystyczną twardość po ugotowaniu jest on najmniej lubiany przez smakoszy ryżu. Bogaty jest w witaminy z grupy B, błonnik oraz magnez. Wymaga nieco dłuższej obróbki termicznej.

ryż brązowy

Czerwony - rzadko spotykany w Polsce, jest to jeden z wielu odmian ryżu chińskiego, badania wykazały, że spożywanie tego rodzaju ryżu wykazuje działanie antynowotworowe oraz redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, ryż czerwony powinien być gotowany przez ok.40 minut.

Czarny - należy do czołówki ryżów najzdrowszych, po ugotowaniu jego czarny kolor przechodzi w lekką purpurę, jego smak jest lekko orzechowy, bogaty jest w żelazo oraz w błonnik podobnie jak ryż brązowy, po ugotowaniu ziarenka nie kleją się do siebie, zawiera również antocyjany - są to pigmenty roślinne, które wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Żółty - najczęściej stosowany podczas dań azjatyckich, po ugotowaniu ziarna kleją się do siebie i ma słodkawy smak.

Ostatni podział - związany z nazewnictwem

Parboiled - nazwę zawdzięcza procesowi, któremu został poddany przed zapakowaniem. Polega on na obróbce termicznej przy użyciu pary wodnej, dzięki temu ryż ten zachowuje więcej składników odżywczych. Jest on bogaty w błonnik oraz witaminy z grupy B. Jego ziarna należą do odmian długich, więc po ugotowaniu wykazuje właściwości sypkiego.

Basmati - również należy do odmiany ryżu o długich ziarnach, po ugotowaniu nie skleja się, ze względu na kolor ma dwa rodzaje: biały oraz brązowy, ma lekko orzechowy smak i może być używany do dań mięsnych oraz rybnych.

Jaśminowy - jest szczególnie ceniony w społeczeństwie azjatyckim, podczas gotowania wydziela delikatny zapach, po ugotowaniu posiada słodki smak, dzięki czemu idealnie nadaje się do deserów, ale nie tylko.

Arborio, loto, carnaroli - ryż ten idealnie nadaje się do potrawy włoskiej risotto, po ugotowaniu ziarna ryżu sklejają się ze sobą ze względu na dużą ilość skrobi wytwarzanej podczas gotowania.

Ryż kleisty - jest to odmiana ryżu krótkoziarnistego, po ugotowaniu wykazuje właściwości mocno kleiste, z tego względu świetnie nadaje się do sushi oraz do słodkich dań ze względu na słodki smak, jaki go charakteryzuje. Mogą go spożywać osoby uczulone na gluten.

Komentarze (0)