Na pewno spotkaliście się z nadal modnym „oczyszczaniem organizmu” czy „dietą detoksykacyjną” lub ofertą „oczyszczającej diety sokowej”. Niestety rzadko praktyki te oferują trwałe efekty i mogą sprawić, że nabawisz się sporych niedoborów żywieniowych. Oczywiście znajdą się osoby, które po kilkudniowej monotonnej przygodzie z piciem soków zaczną się potem zdrowo odżywiać i w konsekwencji schudną. Czy nie lepiej odpuścić ten pierwszy etap i od razu zacząć jeść zdrowo?

Czy istnieją korzyści z detoksykacji?

Zwolennicy detoksykacji twierdzą, że może ona eliminować toksyny, pomagać w kontrolowaniu wagi lub odchudzaniu oraz zmniejszać stany zapalne, a także inne problemy zdrowotne. Owszem, mała ilość kalorii podczas detoksu może pomóc w utracie wagi, ale gwarantuję, że kilogramy wrócą szybko jak bumerang. Dostępne na rynku plany detoksykacji są łatwe do znalezienia w Internecie, a autorzy wymieniają same korzyści z ich stosowania. Rzadko jednak wspominają szczegółowo, jakie toksyny usuwają lub jak dokładnie ma ów detoks zadziałać. Nie ma żadnych badań naukowych i dowodów na to, że to skuteczne strategie.

Diety sokowe i inne modne sposoby na szybką utratę wagi i detoks są bardzo restrykcyjne i nie zawierają wielu cennych dla nas makroskładników i witamin m.in. cynku, selenu, żelaza, witaminy B12, jodu czy kwasów omega 3. Oczywiście kilka dni takiej diety nie wyrządzi Ci krzywdy, ale długofalowo, jeśli przyjmiemy taki sposób odżywiania organizmu, to narażamy się na:

  • częste infekcje, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie
  • kontuzje i złamania
  • osłabienie i omdlenia
  • zaburzenia miesiączkowania

Nasze narządy odpowiadają za detoks

zdrowa dieta

Nie potrzebujesz żadnych magicznych diet, które oczyszczą Twój organizm z toksyn. Wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce i regularna aktywność fizyczna. W Twoim ciele 24 godziny na dobę działają organy, które na bieżąco pozbywają się potencjalnie szkodliwych substancji.

Nerki: filtrują krew i razem z moczem usuwają związki mogące mieć toksyczny wpływ na organizm

Wątroba: pomaga przetwarzać składniki odżywcze i modyfikować toksyny, aby ułatwić ich wydalanie przez nerki

Płuca: pomagają usuwać niepożądane związki, które wdychamy wraz z powietrzem

Okrężnica: jej zdrowie i niezaburzana praca pomaga chronić przed chorobami

Jak realnie wspierać nasz organizm?

Najlepszymi sposobami wsparcia Twoich organów, które oczyszczają organizm, jest zastosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, pełnej błonnika, warzyw, owoców i dobrych źródeł białka. Codziennie wykonuj ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, zadbaj o relaks, o odpowiedni odpoczynek, także nocny. Jeśli palisz lub pijesz alkohol, postaraj się pożegnać z nałogiem. Nie zapominaj też o pici odpowiedniej ilości wody. Zdrowe narządy są najlepszym sposobem na wyeliminowanie szkodliwych związków.

Podsumowanie

Diety i plany detoksykacyjne nie są konieczne do usuwania niechcianych związków z organizmu. Matka natura „wyposażyła” ciało ludzkie w narządy i układy, które usuwają z organizmu szkodliwe lub niepotrzebne substancje. Skup się na zdrowym stylu życia, zróżnicowanej diecie, regularnych ćwiczeniach, odpoczynku nocnym i unikaniu palenia papierosów i picia alkoholu. Magiczne diety na detoks czy diety sokowe nierzadko kosztują niemałe pieniądze, które warto przeznaczyć na coś innego, na przykład suplementacyjne wsparcie pracy wątroby. 

Komentarze (1)
M-ka

Warto śledzić badania naukowe (lub artykuły o nich) na temat produktów zapobiegających powstawaniu nowotworów, bo to jest właśnie taki skuteczny i długofalowy "detoks", na jaki wielu ludzi ma nadzieję, kupując takie drogie i krótkoterminowe plany.
Wynika z nich, że jest bardzo dużo tanich, ogólnodostępnych środków pomagających organizmowi się bronić przed szkodliwymi czynnikami i zapobiegać uszkodzeniom DNA przez te czynniki, np. warzywa cebulowe (już jedzenie 40g tj.pół średniej cebuli dziennie w dużym stopniu zapobiega nowotworom), warzywa krzyżowe (brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, chrzan), zielone warzywa (pietruszka, seler), buraki, owoce cytrusowe i jagodowe, różne zioła, herbata...
Niestety ale to wymaga codziennego wysiłku i systematyczności, a nie kosztownych zrywów.
Postanowienie, że codziennie zjemy świeżą surówkę, pół cebuli, garść zieleniny lub wypijemy ze dwie szklanki zdrowych herbat - da nam o wiele lepszy, długofalowy "detoks".

0