Czy wiesz dlaczego utrzymanie prawidłowego stanu nawodnienia jest tak ważne? Prawidłowe nawodnienie jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na całe Twoje zdrowie, wydajność, skład ciała, sen i regenerację, samopoczucie, koncentrację, wyniki sportowe.

Utrzymanie prawidłowego nawodnienie nie dotyczy jedynie czasu okołotreningowego, ale​ całego dnia od momentu przebudzenia, aż do chwili, gdy kładziesz się spać. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia jest niezwykle ważne dla każdego człowieka.

ZDROWE NERKI

Nerki odpowiedzialne są za filtrowanie wielu zbędnych produktów przemiany materii. Podobnie​,​ jak każdy inny organ mogą zostać zbyt mocno obciążone i wówczas nie spełniają swoich funkcji prawidłowo.

Spożywanie wystarczającej ilości wody pomaga nerkom funkcjonować prawidłowo, przetwarzając odpady w organizmie, co z kolei pomaga zmniejszyć ilość toksyn w organizmie. Jeśli jesteś odwodniony, funkcje nerek natychmiast ucierpią potencjalnie narażając cię na ryzyko rozwoju kamieni nerkowych.

PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI

Brak odpowiedniego nawodnienia może podnieść ciśnienie krwi w ciągu kilku dni, ponieważ organizm zaczyna stopniowo odcinać części sieci kapilarnej. W wyniku tego ciśnienie w głównych tętnicach jest podwyższone.

WYDAJNOŚĆ

Odwodnienie​ jedynie o 2% do 3% może obniżyć ogólną wydajność na treningach nawet o 20%! Wynika to z faktu, że zdolność przenoszenia substancji odżywczych, regeneracji ATP i wypłukiwanie kwasu mlekowego jest drastycznie zmniejszona, gdy nie jesteś odpowiednio nawodniony. Nagle trening staje się o wiele trudniejszy, niż powinien być, zmniejszając w ten sposób ogólną intensywność, która naturalnie wpływa na gorsze wyniki.

Wracając do punktu powyżej dotyczącego ciśnienia krwi, twoje sieci naczyń krwionośnych nie są tak swobodnie otwarte w stanie odwodnienia, co oznacza, że cierpi dopływ krwi do mięśni.

Jeśli zależy Ci na wynikach sportowych, musisz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ

spalanie tkanki

Prawidłowe nawodnienie oznacza znaczne zwiększenie ogólnego poboru wody, co z kolei oznacza, że twoje ciało będzie produkować więcej moczu, który jest ciepłym płynem. Wymagana energia oznacza, że ​pijąc więcej ​spalasz więcej kalorii w spoczynku. Połącz to z faktem, że zimna woda, którą pijesz, zmusza organizm do ciągłego dążenia do utrzymania temperatury ciała, co ponownie daje impuls do zwiększonej termogenezy.

Często mówiono, że najprostszym sposobem spalania tłuszczu jest picie większej ilości wody. Zwiększone spożycie wody również znacznie poprawi twój poziom sytości, co oznacza, że będziesz mniej głodny i łatwiej będzie Ci wytrwać na diecie.

BUDOWA MIĘŚNI

W zależności od źródła informacji, mięśnie są w 70% do 80% złożone z wody, co mówi coś bardzo ważnego na temat wartości nawodnienia w kwestii budowania mięśni i utrzymania ich prawidłowej funkcji.

RETENCJA WODY I DEFINICJA MIĘŚNI

Paradoksalnym skutkiem braku picia wystarczającej ilości wody jest to, że będziesz zatrzymywał więcej wody w ciele, przez co definicja mięśni będzie słabsza. Dzieje się tak, gdyż w organizmie zatrzymuje się sód​,​ przez co gromadzi się woda podskórna. Posiadanie stałej ilości wody w organizmie pomaga przezwyciężyć retencję wody, a także poprawia bilans sodu.

REGENERACJA

Transport substancji odżywczych, krążenie krwi, ogólna kondycja jelita, a nawet zdrowie stawów są skorelowane z uwodnieniem. W stanie odwodnienia twoje jelita nie mogą prawidłowo przetwarzać jedzenia, dlatego przyswajanie składników odżywczych nie jest tak skuteczne, krew nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych do mięśni, toksyny nie są efektywnie wydalane, dlatego odżywienie i regeneracja wszystkich komórek ciała nie jest tak efektywna. Wpłynie to na twoją zdolność do regeneracji i wzrostu mięśni​.​

Możesz wyraźnie zobaczyć, jak odwodnienie organizmu może wpływać na wiele obszarów twojego ciała, co będzie miało bardzo negatywny wpływ na twoje ogólne samopoczucie i wyniki sportowe. Kluczem do odpowiedniego nawodnienia jest przyjmowanie co najmniej 1.5 l wody dziennie i potencjalnie więcej w zależności od wagi, zawodu i klimatu, w którym przebywasz. Przykładowo latem, gdy temperatury oscylują wokół 30 st, kiedy dużo trenujesz, gdy twoja masa mięśniowa jest duża, gdy dużo się pościsz, twoje zapotrzebowanie na płyny znacznie wzrasta​. W takich przypadkach 1.5 l wody może okazać się ilością dużo za małą. Ponadto do wody warto dodawać dodatkowe naturalne elektrolity i odrobinę soli morskiej, aby poprawić retencję płynów w mięśniach.

PODSUMOWUJĄC

Prawidłowe nawodnienie to niezwykle ważna sprawa i nie chodzi tylko o dobre wyniki na siłowni. Chodzi o wszystkie problemy, które może spowodować odwodnienie oraz wpływ tych problemów na zdrowie, samopoczucie i efektywność zarówno w pracy​,​ jak i na treningach. W skrajnych wypadkach odwodnienie może prowadzić do zgonu.

Komentarze (1)
RPS1990

Aż poszedłem wczoraj po przeczytaniu nagłówka tego artykułu nawodnić się - wypijając 8 łyków Muszynianki.

Swoją drogą artykuł warty przeczytania i zapamiętania.

0