Oczyszczanie sokami i było swego czasu bardzo modne i zdawało się cudowną receptą na odtrucie organizmu z zanieczyszczeń i niby również toksyn. Dla niektórych był to także dobry wstęp do rozpoczęcia diety odchudzającej, a dla innych szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów przed planowaną imprezą. Najczęściej chyba jest ono kojarzone właśnie z utratą wagi. A co na to nauka?

Oczyszczanie sokami - na czym to ma polegać?

Zacznijmy może od wyjaśnienia, na czym polega oczyszczanie sokami. Istnieje wiele różnych strategii, ale większość z nich polega na piciu przez kilka dni samych świeżo wyciskanych soków. Są to bardzo różne soki. Niektóre najpopularniejsze to soki z zielonych warzyw liściastych, ogórków i jabłek. Często dodaje się trochę pieprzu cayenne lub cytryny. I choć soki mogą się różnić, to post sokowy zawsze charakteryzuje się tym, że ludzie poza sokami nie spożywają zazwyczaj stałego jedzenia. Uważają, że dają tym organizmowi odpoczynek od trawienia pokarmu i szansę na detoksykację.

oczyszczanie sokami

Jaka jest prawda na temat oczyszczania sokami i detoksu?

Jakie są skutki picia samego soku przez kilka dni? Sok z owoców i warzyw jest bogaty w przeciwutleniacze i składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym, ale pozbawiony jest błonnika, który znajduje się w miąższu. Błonnik stabilizuje reakcję cukru we krwi, który przyjmujesz wraz z jedzeniem. Dlatego też picie tylko soków, bez jednoczesnego dostarczania, może powodować skoki poziomu cukru, które nie są zdrowe ani korzystne dla kontroli wagi.

Pamiętać trzeba, że nasz organizm sam potrafi się naturalnie odtruwać. Zawdzięcza to głównie wątrobie i nerkom. Ponadto komórki też potrafią radzić sobie z toksynami, pod warunkiem, że dostarczysz im dietę bogatą w składniki odżywcze. Jest mało prawdopodobne, aby spożywanie samych soków owocowych i warzywnych poprawiało detoksykację bardziej niż spożywanie całych owoców i warzyw w ramach zrównoważonej, bogatej w składniki odżywcze diety.

Długoterminowe posty sokowe mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych

Chociaż owoce i warzywa są bogate w składniki odżywcze, post sokowy nie dostarcza wystarczającej ilości białka i tłuszczu. Kilkudniowe oczyszczanie sokiem nie spowoduje znacznego niedożywienia, ale jeśli będziesz je stosować przez dłuższy czas lub dość często w krótkim okresie, wówczas mogą pojawić się tego konsekwencje. Oczyszczanie sokiem może mieć działanie przeczyszczające na przewód pokarmowy i prowadzić do utraty elektrolitów.

Osoby, które często je stosują, są narażone na kwasicę metaboliczną, która powoduje zaburzenia równowagi kwasów i zasad w organizmie, co jest dla nas niebezpieczne. Ponadto niektóre soki warzywne są bogate w związki zwane szczawianami (szpinak i buraki). Jeśli pijesz duże ilości szczawianów w soku, zwiększa to ryzyko rozwoju kamicy nerkowej. Warto wiedzieć, że proces gotowania zmniejsza ilość tych związków.

A co z utratą wagi?

Osoby, które decydują się na oczyszczanie sokami, często mówią, że robią to, żeby schudnąć. To prawda, że możesz szybko stracić kilka kilogramów, ponieważ spożywasz mniej kalorii, ale gdy powrócisz do standardowej diety, prawdopodobnie odzyskasz utraconą wagę.

Post sokowy nie jest zrównoważonym rozwiązaniem w zakresie kontroli wagi. Kiedy drastycznie zmniejszysz spożycie kalorii, tempo metabolizmu spoczynkowego spowalnia, ponieważ organizm stara się oszczędzać energię. To sprawia, że po powrocie do normalnej diety trudniej jest zachować wagę. Ponadto, większość straconych kilogramów podczas takiego oczyszczania to sama woda. Są lepsze sposoby na oczyszczenie organizmu. Żeby pomóc organizmowi się oczyścić, lepiej jest wprowadzić pewne zmiany do swojej diety niż przestawiać dietę na same soki.

Co możesz zrobić?

  • ogranicz lub wyeliminuj z diety rafinowane węglowodany, cukier i niezdrowe jedzenie
  • zastąp węglowodany skrobiowe większą ilością owoców i warzyw
  • wyeliminuj rafinowaną żywność i przetworzone źródła cukru
  • jedz całe owoce i warzywa, żeby nie tracić błonnika

Podsumowanie

Czy spożywanie świeżo wyciskanych soków jest złe? Jeśli masz ochotę od czasu do czasu wypić szklankę owocowego lub warzywnego soku, to wypij, ale w kontekście uzupełnienia swojej diety, a nie jako zamiennika posiłków. Korzystaj częściej z całych owoców i warzyw, żeby czerpać korzyści także z błonnika, który jest nam potrzebny dla uzyskania i utrzymania zdrowia. Pamiętaj też, że takie soki nie zawierają zbyt wiele białka, nie stanowią zatem kompletnego posiłku. Możesz pić świeżo wyciskane soki raz na jakiś czas, ale kilkudniowe oczyszczanie nie ma dużego sensu ani dla Twojego zdrowia, ani sylwetki.

Sprawdź koniecznie: Przegląd wiedzy naukowej dotyczącej diet opartych na sokach.

Komentarze (0)