Każdy z nas jest inny więc na tak postawione pytanie, najlepszą odpowiedź może udzielić jedynie konkretna i stosująca ją osoba. Ja postaram się przedstawić kilka zagadnień związanych z dietą ketogeniczną tak, aby ewentualna decyzja była w pełni świadoma.

Dieta ketogeniczna - co to jest?

Jest to rodzaj diety, w ostatnich latach znów niezwykle popularny, który zakłada prawie zupełną eliminację jednego z makroskładników - węglowodanów. Jako uzasadnienie naukowe osoby, które stosują ten rodzaj odżywiania, podają (i w tej materii nie mylą się), że węglowodany nie są niezbędne dla życia człowieka. 

Nasze ciało zbudowane jest z białek, które są nieustannie przebudowywane - musimy zatem dostarczać wraz z naszym pożywieniem protein/białek. Istnieją również nienasycone kwasy tłuszczowe, które uznawane są za niezbędne dla naszego życia. 

W tym kontekście najczęściej wymienia się dwa rodzaje kwasów tłuszczowych:

  • kwas alfa-linolenowy - jeden z kwasów omega-3,
  • kwas linolowy - jeden z kwasów omega-6

Nowsze doniesienia wskazują jednak, że za końcowo niezbędne kwasy tłuszczowe powinniśmy uważać raczej:

Niezależnie od tego, jak naukowcy je definiują i tak musimy je spożywać, gdyż nasz organizm nie może sam ich wyprodukować.  Podobnych zależności nie stwierdzono natomiast dla węglowodanów. Świadome ograniczenie spożycia węglowodanów może także brać się stąd, że (wg części badaczy) wzrost ich spożycia w ostatnich latach, spowodował niekontrolowaną epidemię otyłości. Czy tak jest w rzeczywistości, jest to kwestia, delikatnie mówiąc dyskusyjna, gdyż duża część badań wskazuje na to, że raczej wzrasta spożycie tłuszczów.  W założeniach dieta ketogeniczna dopuszcza zatem niezwykle niskie ilości węglowodanów (rzędu 20-30 g dziennie, w zależności od źródła wliczając/lub nie, w tę pulę błonnik), a metodą kontroli tego, czy jest ona skuteczna, najczęściej jest pomiar ciał ketonowych. 

Dieta ketogeniczna - dla kogo?

Pierwotnie w roku 1921 dieta ketogeniczna została zaproponowana, jako sposób leczenia dzieci chorych na padaczkę. Później, ze względu na pojawiające się leki zapobiegające atakom, dieta ketogeniczna poszła w odstawkę, aby ponownie pojawić się (jako coś nowego) w roku 1994 - znów z tym samym zastosowaniem. 

dieta ketogeniczna produkty

Inne zastosowania stricte medyczne diety ketogenicznej mogą obejmować wspieranie leczenia m.in.:

  • niewydolności oddechowej 
  • niektórych rodzajów nowotworów 
  • urazów głowy

Jednak to nie względom medycznym dieta ketogeniczna zawdzięcza swoją popularność na świecie. Jest ona wynikiem, czasem spektakularnych, metamorfoz, jakimi może pochwalić się wiele osób, w tym celebrytów i influencerów. A tego typu hype z pewnością przyciąga kolejne osoby. Dla części osób może zatem być dobrym wyjściem, w przypadku stosowania deficytu kalorycznego wtedy, gdy chcą one zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Gdy już zostanie osiągnięta idealna sylwetka, dalsze stosowanie diety ketogenicznej może ułatwić utrzymanie jej w dłuższej perspektywie czasu. Może zatem być wykorzystywana przez osoby, np. zawodników sportów sylwetkowych, którzy muszą pozostać w sezonie startowym w szczytowej formie lub sportowców, którzy muszą utrzymać limity wagowe, a charakterystyka ich sportu nie wymaga zwiększonej ilości węglowodanów, jako sposób zachowania “idealnego ciała”

Dieta ketogeniczna - czy jest w tym jakaś magia?

Nie!

Choć dla niektórych osób czasem efekty tej diety mogą przypominać magię. Wiele osób stosujących dietę ketogeniczną, raportuje bowiem o bardzo szybkiej redukcji wagi i znacznie zmniejszonym odczuciu głodu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej każdemu z tych elementów.

Dieta ketogeniczna - czy na niej waga szybciej spada?

W początkowym okresie, z reguły do dwóch tygodni, faktycznie często tak się dzieje! Nie jest to jednak utrata tkanki tłuszczowej, a zmniejszenie ilości glikogenu/węglowodanów i wody z nim związanej w naszym organizmie. Ekstrapolując badania na zwierzętach, przyjmuje się, że każdy utracony gram glikogenu powoduje ubytek od 2 do 4 g wody. 

Stąd ”magiczne” początkowe “sukcesy dietetyczne”.

Później magia znika, a realne tempo zmniejszania ilości tkanki tłuszczowej jest analogiczne do tego, jakie obserwuje się w przypadku innych diet o zbliżonym poziomie kalorii i białka. 

Dieta ketogeniczna - czy na niej nie odczuwam głodu?

To nie jest tak, że każdy stosujący dietę ketogeniczną nie będzie odczuwał głodu. Należy jednak podkreślić, że faktycznie wiele osób tak odżywiających się, ma mniejszy apetyt i podświadomie zjada mniej. Po części może to być spowodowane bezpośrednio oddziaływaniem większej ilość białka i tłuszczów na ośrodek głodu, a po części monotonią takich posiłków. 

Dieta ketogeniczna - czy ma znaczenie, jakie produkty są spożywane?

Podobnie, jak w przypadku każdego innego sposobu odżywiania jest to wręcz rzecz fundamentalna! Redukcja tkanki tłuszczowej, która przecież z założenia, jeśli tylko nie dochodzi do ekstremum, jest działaniem prozdrowotnym, powinna być przeprowadzana z wykorzystaniem produktów mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Konstruując dietę ketogeniczną dla siebie, należy zadbać o to, aby bazowała głównie na produktach niskoprzetworzonych, które zawierają dużo wartości odżywczych również w kontekście mikroskładników. 

Dieta ketogeniczna - jakie suplementy mogą mieć zastosowanie? 

Ze względu na zmniejszone spożycie zbóż, warzyw i owoców, warto pomyśleć o suplementach zawierających błonnik. Ze względu na ograniczenie wielu produktów spożywczych, mogą występować również niedobory mikroelementów zwłaszcza:

Specjalne zastosowane głównie w aspekcie zdolności do generowania ketonów, czyli szybkiego dostarczania energii, może mieć na diecie ketogenicznej olej MCT

olej mct

100% KOMPLEKS ŚREDNIOŁAŃCUCHOWYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH

Stosowanie diety ketogenicznej uzależnione jest głównie od stanu zdrowia oraz samopoczucia podczas tej diety, a może się ono znacząco różnić pomiędzy osobami. Należy o tym pamiętać, a nie ślepo podążać za trendami!

Komentarze (4)
zabiel79

Podstawowe suplementy jakie należy uzupełniać będąc na keto to sód i potas.

1
Christo87

20-30 gr węgli tylko na adaptacji. Potem śmiało 100 lub nawet więcej.

1
Crockett1916

Od poniedziałku do piątku keto, a w weekend wysoko węgle-mało tłuszczu.

0
anika2120

Takie działanie jakie daje rezultaty?

0