
W badaniu Krueger M. analizowano wpływ codziennego zanurzenia w zimnej wodzie po wysiłku na wyniki meczu, regenerację, postrzegania wysiłku oraz wskaźniki uszkodzenia mięśni i obciążenia metabolicznego podczas 5-dniowego międzynarodowego turnieju elitarnych młodych hokeistów na trawie.
Cały niemiecki skład drużyny narodowej poniżej 18 lat został losowo przydzielony do grup:
- interwencji zanurzania w zimnej wodzie, (5 minut w ~ 6 ° C; z wyłączeniem głowy)
- regeneracji pasywnej
Wydajność treningu i meczu oceniono za pomocą systemu śledzenia GPS i postrzeganego wysiłku. Rejestrowano także codzienne oceny opóźnionej bolesności mięśni (DOMS), odczuwanego stresu i regeneracji, jakości snu, regeneracji rytmu serca i stężenie kinazy kreatynowej w surowicy, dehydrogenazy mleczanowej i azotu mocznika. Zdolność do wielokrotnego sprintu i skoku ze zmianą kierunku ruchu badano w dniach 1 i 5.
Wyniki
Terapia nie miała wpływu na czas spędzony na boisku, pokonany dystans, bolesność mięśni odczuwaną po wysiłku, stężenie kinazy kreatynowej itd. Obie grupy były w stanie utrzymać parametry sprintu i skoku ze zmianą kierunku ruchu.
Wniosek
Jest to jedno z wielu badań które nie pokazuje korzyści z zanurzania w zimnej wodzie po wysiłku. Nie poprawia to wydolności sportowca, regeneracji, nie zmienia wskaźników uszkodzenia mięśni i obciążenia metabolicznego.
Referencje:
Krueger M „The physiological effects of daily cold-water immersion on 5-day tournament performance in international standard youth field-hockey players.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/31797035/

najs krotko i na temat wiecej takich :)
Moze za krótki okres by wyciągnąć jakieś wnioski, 5 dni to nie okres gdzie się coś zdziała
<script>alert(1)</script>