Kiedy trenujesz, bardzo ważne jest pilnowanie odpowiedniego nawodnienia. Nawet łagodne odwodnienie może spowodować szybsze zmęczenie i zmniejszenie wydajności. Jeśli Twój trening zajmuje Ci mniej, niż godzinę czasu, wówczas czysta woda jest dopuszczalnym napojem nawadniającym, ale w przypadku dłuższych i intensywniejszych ćwiczeń wzrasta Twoje zapotrzebowanie na elektrolity, takie jak sód i potas. Na szczęście w dzisiejszych czasach masz wiele opcji, by zaopatrzyć się w tego typu napoje.

Sklepy z suplementami zaopatrzone są w napoje zawierające te składniki i możesz kupić je w różnej postaci, np. gotowej do spożycia lub do rozrobienia z wodą. Możesz także samodzielnie zrobić taki napój z litra średniozmineralizowanej wody, szklanki soku np. pomarańczowego i szczypty soli.

A co z wodą kokosową? Okazuje się, że może być ona tak samo wartościowa, jak inne reklamowane napoje. A może nawet i lepsza, bo naturalna. Woda kokosowa nawadnia i dostarcza niezbędnych elektrolitów, które tracimy podczas wysiłku.

woda kokosowa

Woda kokosowa – napój dla sportowców

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of the International Society of Sports Nutrition, czysta woda kokosowa jest równie skuteczna do nawodnienia i utrzymania wydajności fizycznej, jak komercyjne napoje sportowe. Przetestowana została w grupie profesjonalnych sportowców i porównana z innym napojem sportowym. Woda kokosowa okazała się równie skuteczna, jak inne alternatywy. Nic dziwnego, że coraz więcej supermarketów ustawia butelki z wodą kokosową na tej samej półce, co inne napoje dla sportowców. Ten naturalny płyn pozyskiwany z nasion kokosa jest realną alternatywą dla zachowania nawodnienia podczas ćwiczeń.

Dlaczego woda kokosowa jest dobrym napojem sportowym?

Woda kokosowa jest płynem izotonicznym, co oznacza, że jest podobna do płynów ustrojowych z punktu widzenia elektrolitów. Ciekawostką jest to, że w niektórych krajach jest/była ona stosowana, jako dożylny płyn do nawadniania( po uzdatnieniu). Jej izotoniczny charakter sprawia, że idealnie nadaje się do uzupełniania elektrolitów i płynów traconych w wyniku pocenia się. W rzeczywistości woda kokosowa ma wielokrotnie więcej potasu, niż przeciętny napój sportowy i jest dobrym źródłem wapnia i magnezu. Minerały te są ważne dla prawidłowej funkcji naszych nerwów i mięśni, dla utrzymania ciśnienia krwi w normach i dla zdrowia kości. Woda kokosowa ma nawet więcej potasu, niż banan! Nic dziwnego, że Hawajczycy nazywają to „rosą z niebios”.

Inną zaletą picia wody kokosowej zamiast napoju sportowego jest to, że jest naturalnym źródłem elektrolitów w przeciwieństwie do większości napojów sportowych, które są po prostu wodą o sztucznych barwach i smakach, do których dodano elektrolity.

Znaczenie sodu dla sportowców

Uzupełnienie sodu utraconego przez skórę wraz z potem jest szczególnie ważne, ponieważ sód zatrzymuje płyn  i stymuluje pragnienie, jednocześnie zmniejszając wydalanie moczu. Pomaga to utrzymać nawodnienie organizmu. Wadą picia wody kokosowej jest to, że zawiera mniej sodu, niż typowy napój sportowy. Nie przekreśla to jednak wody kokosowej, ale jeśli planujesz długi trening, np. bieg na długim dystansie, rower czy po prostu dłuższy trening siłowy, to warto do wody kokosowej dodać szczyptę soli. Jest to ważne szczególnie, jeśli trenujesz w miejscu, gdzie będziesz się więcej pocić – duszna siłownia, trening w ciepły letni dzień itp.

Podsumowanie

Od teraz masz kolejną alternatywę dla nawadniania podczas ćwiczeń. Popijanie wody kokosowej podczas treningu jest naturalną alternatywą dla picia innych napojów izotonicznych, które często są wzbogacone o sztuczne składniki dla urozmaicenia smaku. Może jednak nie zawierać wystarczającej ilości sodu, jeśli wykonujesz trening, podczas którego mocno się pocisz. Dodaj wtedy szczyptę soli do wody kokosowej. Woda kokosowa ma również mniej kalorii, niż typowy napój sportowy, co jest zaletą, jeśli jesteś na redukcji.

Komentarze (6)
pingvin83

Najlepsza jest woda koksowa :)

0
klimek17

Może i zdrowa, ale smakiem ona to mi nie podchodzi, kokosa lubię ale za wodą nie przepadam.

0
anubis84

Mnie nie podchodzi, kokos, mleczko kokosowe spoko, ale sama woda tak dziwna wg mnie.

0
SQ6KXP

A co sądzicie o płynie wieloelektrolitowym -PWE, oczywiście roztworzonym w soku/wodzie (od 'czystego' można zwiotować)?

0
biggirl

Pierwsze słyszę, ale sceptycznie jestem nastawiona na wynalazki.

0
anubis84

Nie szukaj po wynalazkach, do niczego taki płyn Ci nie potrzebny.

0