Testosteron jest jednym z najchętniej nadużywanych środków hormonalnych na świecie, obrót na czarnym rynku jest liczony w setkach tysięcy flakonów i ampułek rocznie. Prawdopodobnie większy jest tylko obrót antykoncepcyjnymi środkami hormonalnymi (syntetycznymi estrogenami i progesteronem).

Naukowcy sprawdzali jak u mężczyzn z hipogonadyzmem sprawdzi się podawanie testosteronu.

Hipogonadyzm przyczynia się do zmniejszenia masy mięśniowej, zwiększenia ilości tłuszczu  i zagrożeń dla zdrowia, takich jak choroby sercowo-naczyniowe.

Leczenie testosteronem mężczyzn z hipogonadyzmem zwiększa masę mięśniową i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, jednak wiele z badań klinicznych dotyczących testosteronu trwało zbyt krótko by wyciągać wiążące wnioski. Naukowcy sprawdzali w jaki sposób długotrwałe leczenie testosteronem u mężczyzn z hipogonadyzmem, wpłynie na  spadek masy ciała, obwód w pasie i wskaźnika masy ciała.

W badaniu wzięło udział 261 mężczyzn w wieku od 32 do 84 lat.

Pacjenci otrzymywali wolno uwalniany testosteron undecanoate 1 g co 12 tygodni (początkowo tą samą dawkę, ale co 6 tygodni).

Wyniki po 5 latach:

  • masa ciała spadła średnio o 7.6%
  • obwód w pasie spadł o prawie 9 cm,
  • odnotowano znaczący spadek BMI

Średnio tracono:

  • 3,2 % masy ciała po 1 roku
  • 5,6 % masy ciała po 2 latach
  • 7,5  % masy ciała po 3 latach
  • 9,1 % masy ciała po 4 latach 
  • 10,5 % masy ciała po 5 latach

Dane uzyskane z tego obserwacyjnego badania sugerują, że u mężczyzn z hipogonadyzmem podniesienie stężenia testosteronu do prawidłowego poziomu fizjologicznego powoduje konsekwentną utratę masy ciała, obwodu w pasie i BMI. 96% panów odnotowało jakąkolwiek utratę wagi ciała, 80% mężczyzn straciło co najmniej 5 kg, 51% co najmniej 10 kg, 32% co najmniej 15 kg, 14% co najmniej 20 kg.

Referencje: A. Yassin, G. Doros „Testosterone therapy in hypogonadal men results in sustained and clinically meaningful weight loss” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cob.12022

Komentarze (0)