SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ czynników zewnętrznych na strawność pokarmu

temat działu:

Iron Horse Series

Ilość wyświetleń tematu: 13295

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2944
Wpływ czynników zewnętrznych na strawność pokarmu - wydzielanie soków trawiennych może nastąpić nie tylko poprzez mechaniczny wpływ pokarmu ale także poprzez stymulację układu nerwowego za pomocą różnych bodźców. Do bodźców wpływających na zmysł zaliczamy - smak, zapach, wygląd potrawy oraz estetyka podania. Takie czynniki w znacznym stopniu wpływają na pobudzenie lub zahamowanie apetytu, poprzez pobudzanie wydzielania śliny i soków trawiennych lub poprzez zahamowanie ich wydzielania.
Jak widać jest to czynnik, który w znacznym stopniu ma wpływ na dietę stosowaną w kulturystyce, gdzie monotonia potraw często jest normom. Tak więc opanowanie sztuki kulinarnej jest w pewnym stopniu kluczem do wytrwałości w tego typu dietach. Sam kiedyś nieraz próbowałem się zmuszać do potraw, które wywoływał u mnie odruchy wymiotne, pół dnia leżały na żołądku i się odbijały. Powodem wstrętu do owych potraw nie był problem iż były nie smaczne lecz monotonia która im służyła. Ratunkiem przed monotoniom jest częsta zmiana sposobów przyrządzania, przyprawiania i sposobu podawania (dodatki). Ale gdy owa monotonia już nastąpi nie ma co się zmuszać do danej potrawy lecz wprowadzić całkowita zmianę lub małe korekty. Zmuszanie się do jedzenia potrawy dlatego, że wypada zjeść to a nie co innego jest błędem, dlatego że zmuszanie się do potrawy, która wywołuje u nas odruchy wymiotne powoduje upośledzenie trawienia, wchłaniania i niekiedy zaburzenia żołądkowe. Wiec jak widać z czasem nawet pokarm bogaty w wartości odżywcze, poprzez pewne reakcje organizmu może stać się mało użyteczny a wręcz niezdrowy. Obecnie mam wstręt do kurczaka, ponieważ w większości posiłków musiałem go jeść na zimno. Jak pomyślałem że muszę jeść znowu kurczaka, od razu mijał mi apetyt poczym żeby go skonsumować musiałem używać ogromne ilości surówek i napojów. Ale to nie było jednak najlepszym rozwiązaniem, teraz już wiem że jeśli coś Mnie odrzuca a ja nie umiem tego czegoś przyrządzić w takiej postaci aby mi smakowało to tego nie jem.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2944
Szyna nie jest wskazane spożywanie koktajlu węglowodanowo-białkowego przed posiłkiem docelowym. Takie postępowanie może się przyczynić do stłumienia uczucia głogu a w niektórych wypadkach nawet wystąpienia uczucia sytości. Gdy nie je się przez jakiś czas, zaczyna doskwierać głód i często zanim przyrządzi się posiłek potrafimy przekąsić coś chwilę wcześniej co w efekcie powoduje, że w momencie przyłączenia posiłku docelowego stwierdzamy że nie jesteśmy już głodni.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 2782 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15058
Huh przyznam sie ze spodziewalem sie czegos dluzszego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2944
liczę na krótkie nawiązanie do tematu a długie rozwinięcie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
Niedawno czytałem, że aby 'zaciekawić mózg' spozywanym posilkiem, nalezy umiejętnie mieszac smaki - oparte to na badaniach naukowych było. Gdy coś jemy to mózg z czasem nudzi się smakiem (a w zasadzie zapachem)i nastepuje coś co jest opisane wyzej. Trzeba drania zaskakiwać. To wpływ zapachu i smaku jedzenia pobudza komórki wydzielnicze do intensywnej produkcji i wydzielania soków żołądkowych

Co dotrawienia, to chyba też jest pare substancji i mechanizmów ktore pobudzają trawienie (wydzielanie soków trawiennych). Chociażby żucie gumy podobno.

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1587 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 56426
Dokładnie tak jest...
Jadłem przez rok owsianke (jak wszyscy ) ....
tak mi juz nie podchodziła ze jadłem ją 40min i trzymała 3h
potem dodałem cynamonu i wszamałem ją w 20min i po 1h byłem juz głodny ;p
teraz tez musze coś zmienić bo juz takiego efektu nie ma i znowu męcze to 40min...
urozmaicać trzeba i choćby najlepsza dieta to bez tego będzie do dupy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ciekawe...

ja tak miałem z tuńczykiem z puszki. Przez cały czas jadłem go samego i po kilku miechach już ledwo co wchodził. Dodanie 15ml oliwy z oliwek rozwiązało całkowicie problem .

Podobnie twaróg na noc. Po kilku miechach nie mogłem na neigo spojrzeć, a dodanie pomidora i kilku żodkiewek robiło z niego całkiem nową potrawę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 269 Wiek 51 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4122
Panie Darku, interesował się Pan może takimi zagadnieniami jak medycyna chińska czy kuchnia 5 smaków?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
hehe kurczak w 7 smakach :D:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 633 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10208
miałem tak z twarogiem. jadłem z 5 miesięcy codziennie na kolacje a teraz już spojrzeć nie mogę ;/

-
najważniejsze w życiu jest mieć cel i do niego dążyć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2944
U mnie problem polega na tym, że kurczaka na dany dzień musze przygotować wieczorem dnia poprzedniego. No i co najgorsze w większości posiłków muszę go jeść na zimno i to samo tyczy się ryżu. Ryż który leży pół dnia w plastikowym pojemniku robi się czasem wodnisty no i do tego ten kurczak, jedynie co ładnie wygląda i pachnie to surówka. Aż mnie rzuciło na tom myśl, no ale na chińczyka z kurczakiem zawsze mi ślinka cieknie. Pokarm z sosem i do tego ciepły bardziej działa na bodźce, które wzmagają wydzielanie soków trawiennych. Tylko problem jest gdy przez cały dzień jesteś poza domem i nie masz możliwości pichcenia godzinami co i rusz to innej potrawy. W domu mi wszystko smakuje jak na cieplutko sobie przyrządzę i estetycznie zaserwuję, no alę w plastikowym pudełku nawet niekiedy estetykę ciężko utrzymać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
a aj wręcz odwrotnie nie lubie ciepłego kurczaka

najabrdziej mi smakuje pierśkurczaka pieczona z przyprawą do pizzy firmy prymat i pieprzem cayene, dobrze polana oliwą z oliwek

ofkorse na zimo wszytskodo pojemniczka i cały dzień moge to jeść a jeszcze do tego soczysta paprya czerwona i normalnie wypas
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Blokowanie kortyzolu?

Następny temat

Budowa masy a ćwiczenia aerobowe

WHEY premium