Często mówimy „jestem głodny jak wilk”, „byłam głodna i musiałam coś zjeść”. Co to znaczy być głodnym? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Słownik określa głód jako silną potrzebę lub pragnienie jedzenia.

  1. Co to jest głód hedonistyczny?
  2. Co wywołuje głód hedonistyczny?
  3. Ośrodek nagrody i przyjemności
  4. Kontroluj głód!
  5. Podsumowując

Jednak pragnienie i potrzeba to dwie różne rzeczy. Dlatego niektórzy naukowcy definiują dwa rodzaje głodu: "prawdziwy" głód i hedonistyczny głód. Ten drugi typ może działać przeciwko nam, gdy próbujemy schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała.

Co to jest głód hedonistyczny?

Wyróżniamy dwa rodzaje głodu. Głód homeostatyczny (prawdziwy) i głód hedonistyczny. Głód homeostatyczny związany jest z uczuciem pojawiającym się po kilku godzinach niejedzenia. Do mózgu trafiają wówczas informacje o kończących się zapasach paliwa we krwi i potrzebie ich uzupełnienia.

głód

Drugi rodzaj głodu to, jak wspomniałam wcześniej, głód hedonistyczny. Termin ten najlepiej opisać można, jako przemożne pragnienie zjedzenia czegoś smacznego, nawet gdy twoje ciało nie jest w stanie niedoboru energii. Innymi słowy, to jedzenie dla przyjemności lub zaspokojenia głębokiej wewnętrznej zachcianki zamiast prawdziwej potrzeby biologicznej.

Jednym z problemów związanych z głodem hedonistycznym jest to, że przyczynia się on do spożywania większej ilości kalorii, niż potrzebuje organizm. Spożywasz pokarmy o wysokiej smakowitości takie, jak: chipsy, pizza, frytki, czekoladki, a nadmiar kalorii jest magazynowany. Kilka tygodni później orientujesz się, że spodnie ledwie się dopinają, a rozmiar pasa, niepokojąco wzrasta.

Drugi problem, jaki wiąże się z hedonistycznym głodem, to utrata kontroli nad nawykami żywieniowymi. Dodatkowo jedzenie takie może prowadzić do uzależnienia od jedzenia i objadania się.

W przeciwieństwie do prawdziwego uczucia głodu hedonistyczny głód ma podłoże emocjonalne. Widząc atrakcyjne, smakowite jedzenie, czując jego zapach, chcesz je jeść, niezależnie od tego, czy jesteś w stanie wyczerpania energii, czy nie. To smaczne jedzenie wiąże się bowiem z uczuciem przyjemności i zazwyczaj mamy z nim dobre skojarzenia.

Niestety, rodzaje żywności, które wywołują głód hedonistyczny, zwykle nie są tymi, które mają mało kalorii i mnóstwo wartościowych składników odżywczych (takimi, jak owoce i warzywa), ale słodkimi i wysokokalorycznymi produktami (takimi, jak lody, ciasta, chleb i makaron, frytki, pizza).

Co wywołuje głód hedonistyczny?

Zastanawiasz się pewnie, co powoduje hedonistyczny głód i dlaczego dla jednych ludzi jest to ogromny problem, a dla innych nie. Po pierwsze porównajmy, co wywołuje prawdziwy głód i czym różni się od niego hedonistyczny głód.

Prawdziwy głód wynika z biologicznego zapotrzebowania na energię. Twoje ciało wyczuwa, że zapasy energii są na wyczerpaniu. Hormony wysyłają sygnały do mózgu, gdy poziom energii zaczyna spadać. W sytuacji, gdy nie jadłeś przez jakiś czas, komórki w wyściółce żołądka wytwarzają hormon głodu zwany greliną, który dociera do podwzgórza po to, byś poczuł głód.

Innym kluczowym hormonem w kontroli apetytu jest leptyna. Jego działanie jest przeciwieństwem greliny. Kiedy masz dużo energii i zgromadzonego tłuszczu, komórki tłuszczowe produkują więcej leptyny. To sygnalizuje twojemu podwzgórzu, że masz wystarczająco dużo zmagazynowanej energii. Do podwzgórza dociera sygnał o tym, że nie potrzebujesz dodatkowej energii.

Twój żołądek i przewód pokarmowy również produkują hormony hamujące apetyt, takie jak peptyd YY i CPK, które komunikują się z podwzgórzem w mózgu, aby zmniejszyć chęć jedzenia, gdy masz pełny brzuch. Hormony te działają razem, aby zapewnić kontrolę nad przejadaniem się.

głód

Ośrodek nagrody i przyjemności

Dlaczego głód hedonistyczny i objadanie się stanowią tak duży problem w dzisiejszych czasach, skoro nasz organizm jest tak mądry, że doskonale wie, kiedy potrzebujemy pożywienia, a kiedy nie?

W latach 90. stało się oczywiste, że w mózgu istnieje również rodzaj ścieżki "nagrody", która stymuluje hedonistyczny głód. Obwód ten może zostać łatwo włączony, nawet na widok i aromat słodkich i tłustych potraw, a te potrawy są w dzisiejszych czasach wszędzie. Wystarczy, że wejdziemy do sklepu, przejdziemy się ulicami, pójdziemy do kina. Wszędzie atakuje nas jedzenie kuszące wyglądem i zapachem.

Na przykład, gdy poczujesz zapach pieczonego czekoladowego ciasta, receptory zapachów wysyłają impuls przez nerwy, które docierają do ośrodków nagrody w mózgu. W odpowiedzi, ośrodek nagrody produkuje więcej dopaminy, chemii mózgowej związanej z przyjemnością. Kto nie lubi dobrych uczuć? Komu czekoladowe ciasto nie kojarzy się z przyjemnością?

Organizm uczy się więc łączyć przyjemne uczucia i uwalnianie dopaminy z cukrowymi, tłustymi produktami, takimi jak ciasteczka z kawałkami czekolady. Następnym razem, gdy będziesz zestresowany i będziesz chciał poczuć ulgę i przyjemność, możesz odczuwać chęć zjedzenia czekoladowych ciastek. Twój organizmy kojarzy je z czymś przyjemnym. Gdy zjesz ciastka, w danym momencie poczujesz się lepiej.

Polecamy również: Skąd się bierze głód i wilczy apetyt po odchudzaniu?

Niestety, jeśli nieustannie jesz żywność aktywującą uwalnianie dopaminy, twój mózg jest zalewany dopaminą i staje się niewrażliwy na nią, podobnie jak adaptujesz się do innych substancji chemicznych, takich jak kofeina. W rezultacie musisz jeść więcej ciasteczek z kawałkami czekolady, aby uzyskać te same przyjemne uczucia. Nietrudno zrozumieć, w jaki sposób uzależnienie od jedzenia przypomina uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Jak się okazuje, co najmniej jeden z hormonów apetytu, grelina, zaangażowany w prawdziwy głód, również odgrywa rolę w hedonicznym głodzie. Badania prowadzone w ostatnim dziesięcioleciu pokazują, że grelina stymuluje uwalnianie dopaminy, substancji chemicznej w mózgu, która daje przyjemność i sprawia, że czujesz się "nagradzany".

Dlaczego niektórzy ludzie doświadczają więcej hedonistycznego głodu niż inni, nie jest do końca jasne. Genetyka i czynniki środowiskowe, takie jak stres, mogą odgrywać pewną rolę. Ponadto jesteśmy nieustannie wystawiani na próbę. Smakowite i kaloryczne jedzenie atakuje nas z każdej strony.

Predyspozycje do głodu emocjonalnego mogą również wiązać się z dzieciństwem. Jeśli w nagrodę za dobre zachowanie czy oceny rodzice nagradzali nas czekoladą lub wyjściem na pizzę, jako osoby dorosłe będziemy bardziej podatni na odczuwanie głodu emocjonalnego i nagradzanie się jedzeniem.

Kontroluj głód!

kontrola głodu

Pomocne może okazać się kontrolowanie głodu i niedopuszczanie do sytuacji, w której z głodu chwytamy w ręce, co popadnie. By efektywnie kontrolować głód, należy jeść jak najbardziej wartościowe jedzenie, jak najmniej przetworzonych produktów, a posiłki spożywać regularnie. Pomocne będzie jedzenie większej ilości białka i błonnika.

Wielu ekspertów uważa, że najlepszym sposobem radzenia sobie z hedonistycznym głodem jest trzymanie kuszących produktów poza zasięgiem, a to oznacza, że nie należy ich kupować i trzymać w domu. Na zakupy warto udawać się po posiłku. Najgorsze, co możemy zrobić, to udać się do sklepu, gdy jesteśmy głodni.

Polecamy również: Jak nie dopuścić do obżarstwa oraz jak minimalizować skutki uboczne obżarstwa?

Podsumowując

Na co dzień wybieraj pełnowartościowe potrawy i jedz powoli. Naucz się doceniać naturalną słodycz świeżego owocu. Nie stosuj jedzenia jako nagrody! Postępując w ten sposób, wzmagamy działanie ośrodka nagrody, co może nasilać odczuwanie głodu hedonistycznego. To z kolei prowadzi do spożywania zbyt dużej ilości produktów smakowitych. W rezultacie dostarczamy zbyt dużo energii i tyjemy.

Komentarze (0)