SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tuńczyk a rtęć - trucizna w puszkach. Lepiej ograniczać!

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 49511

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 271 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2415
Artykuł z dzisiejszego super expresu. Na ten temat już się od dawna mówi:

Jemy coraz więcej rtęci!
Uważajcie na tuńczyki! Dorsze nie są wcale najgorsze.

Dietetycy mówią - jedzmy ryby. Ale uwaga! Toksykolodzy przestrzegają: nie wolno z nimi przesadzać. Zawierają bowiem najwięcej rtęci! A ta może uszkodzić nerki, jelita, a nawet mózg! Kogo słuchać? Głosu rozsądku. Czyli nie przesadzać z rybną dietą.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega: ryby mogą zawierać groźny dla człowieka poziom rtęci. Za najbardziej skażone naukowcy z University of Queensland w Australii uznali mięso miecznika, rekina i... popularnego w Polsce tuńczyka. Pisze o tym ostatni "Świat Konsumenta".
Rtęć groźna dla płodu

Barbara Omernik (27 l.), matka trójki dzieci, ryby kupuje kilka razy w tygodniu. Przyrządza je najczęściej na patelni.

- Moje pociechy uwielbiają takie potrawy - mówi. - Nie wiedziałam, że rtęć znajduje się w tuńczyku. Mam nadzieję, że nie zagraża zdrowiu człowieka - dodaje.

Zbyt duży poziom rtęci w organizmie uszkadza centralny układ nerwowy. Jest to groźne zwłaszcza dla płodu.

Dlatego kobiety w ciąży powinny jeść niewielkie ilości ryb. - Deformacje, uszkodzenia układu nerwowego, trwałe uszkodzenia mózgu. Z uwagi na taką ewentualność kobietom w ciąży nie zaleca się jednostronnej diety. A ryby w puszce z pewnością nie powinny się znaleźć na pierwszych miejscach ich jadłospisu - mówi ginekolog, Ryszard Rutkowski.
Dlaczego tuńczyk może zaszkodzić?

Tuńczyk ze wszystkich ryb zawiera rtęci najwięcej, bo odławia się nawet dziesięcioletnie osobniki - w ciągu tak długiego życia przesiąka trucizną. Inne ryby żyją w wodzie znacznie krócej, zanim trafią do sieci.

- Szproty odławia się już w pierwszym roku życia. Śledzie w drugim, a dorsza w czwartym - wyjaśnia Mirosław Wyszyński z Morskiego Instytutu Rybactwa w Gdyni.

Tygodniowa norma poziomu rtęci w organizmie człowieka wynosi 0,0016 mg na kilogram masy ciała. Żeby przekroczyć tygodniową normę poziomu rtęci 70-kilogramowy człowiek musiałby zjeść w tym czasie 25 100-gramowych puszek z tuńczykiem, dlatego dr Jacek Bujko (53 l.), dietetyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zachęca do jedzenia ryb, ale nie codziennie, tylko dwa razy w tygodniu. -To doskonałe źródło białka. Zawierają też bardzo dobre tłuszcze, które obniżają poziom cholesterolu - dodaje.

Najlepiej jeść jednak z umiarem. I jak we wszystkim, zachować złoty środek.
Ta trucizna działa bardzo powoli

- mówi dr Piotr Burda, toksykolog z oddziału zatruć Szpitala Praskiego

- Rtęć nie powoduje nagłych zatruć. Ta trucizna działa powoli. Rtęć w rybach była zawsze, bo jest w wodzie, w której one pływają. Jeśli jemy rybki bez przerwy, to mogą zaszkodzić, niezależnie od zawartości w nich rtęci. Trzeba byłoby bardzo dokładnych badań, żeby ustalić, czy np. drżenie mięśni czy zwyrodnienie nerwów jest spowodowane długotrwałym spożywaniem ryb z rtęcią.
Trucizna w puszkach

Zawartość rtęci w mg/kg w tuńczykach poszczególnych producentów, według badań na zlecenie "Świata Konsumenta"

Lisner 0,028

Graal 0,033

Heinz 0,054

Laguna 0,054

SuperFish 0,078

Rio Mare 0,081

Neptun 0,124

King Oscar 0,131

Abba 0,295

Łosoś 0,376
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 575 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6493
może odświeżył bo ostatnio na tvn Zdrowie czy czymś takim było o tym... ale stwierdzono również że jedna pucha dziennie nie powinna zaszkodzić...

pain means results

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Bla, bla, bla Wszędzie czeka na nas śmierć, warzyw i owoców nie wolno, bo pestycydy i cynk, mięsa nie, bo hormony i antybiotyki. Ale ja i tak żarcia z puszek nie jadam
1

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
lucky you

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
ja tam czasem jadam tune...dobre urozmaicenie...lubie również w pomidorowym sosie :) mała różnica węgli ale smak lepszy

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
saib__ ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 60 Napisanych postów 20426 Wiek 34 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 84647
Super Express śmierdzi gównem.
1

Były moderator Sceny MMA i K-1 oraz elita SFD.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 862 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 13850
Oprocz tuny to z ryb w zasadzie nic nie tykam. z drugiej strony, przynajmniej tak mi sie wydaje, ze osoby ktore tu sie na forum udzielaja opieraja swoja diete na naturalnych produktach wiec i tak sporzywamy o niebo mniej smieci typu "E" niz wiekszosc nieswiadomych rodakow

----Ręce które leczą----

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
były juz podobne
ja tam rybek nie zaluje

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 6469 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 39130
we wszystkim znajdziemy cos zlego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 567 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3374
******lenie o szopenie. tunczyk sie za dobrze sprzedawal, to trzeba cos bylo zrobic. Niech lepiej zrobia badania jaki wplyw na zdrowie czlowieka ma zycie na slasku :) ja nie mam zamiaru sie ograniczac z tunczykiem. Skoro rtec jest w wodzie, to pijemy ja rowniez z herbata :)
pzdr
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 119 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 479
wszedzie sa metale ... np kaczki i gesi jedza srut (kulki olowiu z broni srutowej)

ps charon czekam na Ciebie w temacie "wszystko o jajkach" plizzzz
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
Kurde...a ja tunczyka jem przynajmniej raz dziennie...kupuje w tesco za 1,38zl i siamam...to zesz mnie zmartwil

Ale w sumie tak jak Charon mowi,wszedzie nas czeka smierc...i tak pewnie szybciej mnie auto jakies pierdyknie,czy dresik dorwie,niz trucizna...

Ale soga Ci dam,dobrze wiedziec...bede musial nie kupowac ich tak duzo
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

prosze o ocene DIETY przez ekspertow i specjalistow

Następny temat

Ile białka jest w białku jajka?

WHEY premium