Resweratrol to naturalny polifenol występujący w znacznych ilościach w orzeszkach ziemnych, skórkach winogron i czerwonym winie. Wspomniane związki polifenolowe, w tym flawonoidy, mogą zmniejszać agregację płytek krwi. Resweratrol od dawna stał się składnikiem rozmaitych suplementów, które mają za zadanie utrzymać organizm w stanie równowagi. Jednak czy takie działanie potwierdzają badania naukowe?

Stres, aktywność fizyczna, nadmiar pokarmu, niezdrowe rodzaje żywności, promieniowanie UV, pyły, spaliny, szum elektromagnetyczny to wszystko wywiera wpływ na ustrój człowieka. Potencjalne korzyści zdrowotne ze stosowania resweratrolu były szeroko badane w ciągu ostatnich kilku lat. Jego aktywność w chemoprewencji (zapobieganiu nowotworom), chorobach sercowo-naczyniowych i zaburzeniach neurodegeneracyjnych została opisana w badaniach przedklinicznych (Surh, 1999; Frémont, 2000; Ignatowicz i Baer-Dubowska, 2001; Latruffe i in., 2002; Gescher i Steward, 2003; Srivastava i in, 2013).

Jakie właściwości wykazuje resweratrol?

resweratrol

Jest silnym antyoksydantem, dlatego może mieć wpływ na spowolnienie procesu starzenia i negatywne zmiany zachodzące wraz z wiekiem. Ponadto duża ilość reaktywnych form tlenu powstaje w trakcie treningu, im jest bardziej intensywny, tym większe obciążenie ustroju.

Zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe, poprzez wpływ na agregację płytek krwi. Podobną rolę odgrywa aspiryna, jednak suplementacja resweratrolem nie ma negatywnego wpływu np. na śluzówkę żołądka (wyjaśnienie: aspiryna nieselektywnie hamuje szlaki COX-1 i COX-2, co niesie za sobą korzyści, ale też liczne zagrożenia).

Poprawia czynność układu sercowo-naczyniowego u szczurów z cukrzycą poprzez zachowanie funkcjonalnych zdolności komórek macierzystych serca.

Zmniejsza stan zapalny i niekorzystną przebudowę serca.

Wykazuje korzystny wpływ na niewydolność serca poprzez poprawę funkcji lewej komory, zmniejszenie przerostu serca, dysfunkcję skurczu i przebudowę, zwłóknienie śródmiąższowe i stężenie BNP w osoczu.

Reguluje pracę niektórych enzymów.

Jest konwertowany do związku mającego właściwości antynowotworowe.

Potrafi zapobiegać uszkodzeniu wątroby np. w przypadku stosowania acetaminofenu (paracetamolu) oraz ułatwia regenerację wątroby. Warto pamiętać, iż acetoaminofen jest powszechnie dostępny bez recepty, mimo iż może zniszczyć wątrobę, szczególnie jeśli dana osoba nadużywa alkoholu, sterydów anaboliczno-androgennych, SARM, czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Ma wpływ na stężenie glutationu, aktywność enzymów antyoksydacyjnych, osłabia wzrost ilości reaktywnych form tlenu i produkcję szkodliwych związków w tkankach wątroby.

Zapewnia ochronę przed hepatotoksycznością (toksycznością dla wątroby) wywołaną przez metotreksat, fluorek sodu i azoksymetan w modelach zwierzęcych (Dalaklioglu i in., 2013; Gurocak i in., 2013; Atmaca i in., 2014). Należy dodać, iż fluorek sodu występuje w pastach do zębów, jednak w ilościach zbyt małych, aby mogło mieć to znaczenie dla zdrowia. Przy nadmiernej podaży wspomnianego związku odnotowuje się uszkodzenia nerek, a wątrobie stwierdza się stany zapalne, a nawet zmiany martwicze, hamowanie syntezy białek i zaburzenia jej funkcji detoksykacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

A po co mi suplementy, nie wystarczy wino?

Niestety, wino zawiera etanol, który niweczy wszystkie korzyści z dostarczania polifenoli.

A sok winogronowy?

Zawiera więcej cukru niż napoje typu cola, a więc paradoksalnie, przynosi obciążenie trzustki (negatywny wpływ glukozy) i wątroby (stłuszczenie wskutek dostarczania fruktozy).

Czy resweratrol ma jakieś wady?

Tak, osoby, które stosują terapię przeciwpłytkową i przeciwzakrzepową powinny wystrzegać się stosowania dużych dawek, gdyż stężony resweratrol bardziej przypomina lek, niż suplement diety! Może nasilać np. efekt działania aspiryny. Ponadto teoretycznie, w dużych dawkach resweratrol ma wpływ na hamowanie enzymów CYP3A4, co może zwiększać stężenie niektórych leków w ustroju.

Takim samym inhibitorem jest sok grejpfrutowy. Problem może dotyczyć: estradiolu, progesteronu, testosteronu (a więc dotyka niemal wszystkich kulturystów), benzodiazepin, budezonidu, blokerów kanału wapniowego (leki przeciwnadciśnieniowe, stosowane także w zaburzeniach rytmu serca), karbamazepiny (leku przeciwdrgawkowego), kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych, makrolidów, statyn (środków obniżających stężenie cholesterolu). Teoretycznie powinno się odstawić resweratrol przed operacjami i poważniejszymi zabiegami, gdzie może być używany fentanyl. Resweratrol może silnie zwiększać stężenie tego potężnego opioidu, 100-krotnie silniejszego od morfiny.

Referencje:

  • Divya Singh i in. Drug-Induced Liver Toxicity and Prevention by Herbal Antioxidants: An Overview https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2015.00363/full
  • Zhirong Wang i in. Effect of resveratrol on platelet aggregation in vivo and in vitro https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11940369/
  • The EBMT Handbook: Hematopoietic Stem Cell Transplantation and Cellular Therapies [Internet]. 7th edition. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553990/table/ch31.Tab1/
  • Jon G. Keevil, Hashim E. Osman i in. Grape Juice, But Not Orange Juice or Grapefruit Juice, Inhibits Human Platelet Aggregation https://academic.oup.com/jn/article/130/1/53/4686066?login=true
  • Bahare Salehi i in. Resveratrol: A Double-Edged Sword in Health Benefits https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/
Komentarze (4)
M-ka

Rdest japoński? Strasznie inwazyjna roślina, rośnie jak wściekła i wybija z podziemnych kłączy (ale też ładnie kwitnie i pszczoły ją uwielbiają). Jeśli ten wigor pochodzi po części od resweratrolu, to imo najlepsza reklama.

0
Bobo1969

Wino może być pod warunkiem, że tylko trzymamy je pod językiem po czym wypluwamy. resweratrol w alkoholu wchłania się najlepiej i to właśnie w jamie ustnej a nie w żołądku.

0
Bull

Chyba niestosowana szerzej praktyka.

0
Bobo1969

@Bull: z resveratrolem jest jak z cyjankiem potasu ;-) albo z nitrogliceryną na serce, najlepiej wchłania się pod językiem a alkohol jest świetnym nośnikiem dla resveratrolu. Praktyka jest już całkiem rozpowszechniona, jest na rynku resveratrol w kroplach na alkoholu do aplikowania pod język.

0