Długie misje lotów kosmicznych, takie jak przyszłe misje załogowe na Marsa, mogą spowodować spadek kondycji astronautów, utratę gęstości kości i zmniejszenie ich masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że wiele z tych negatywnych skutków można złagodzić za pomocą czerwonego wina, a dokładniej rzecz biorąc, jego kluczowego składnika - resweratrolu.

W poszukiwaniu sposobów na poprawę kondycji astronautów

Biorąc pod uwagę, że wiele państwowych i prywatnych agencji kosmicznych koncentruje się  na umieszczaniu ludzi na rakietach zmierzających na Marsa, wielu badaczy szuka obecnie sposobów, aby upewnić się, że astronauci będą w stanie wstać i poruszać się, gdy dotrą na Czerwoną Planetę.

Według pewnego badania, resweratrol, kluczowy składnik czerwonego wina, może znacznie pomóc w zachowaniu masy mięśniowej i siły mięśni astronautów. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne resweratrolu mogą potencjalnie wspierać zdrowie mięśni i kości. Dlatego naukowcy postawili hipotezę, że podawanie astronautom umiarkowanej dziennej dawki resweratrolu – czy to w postaci czerwonego wina czy też innych pokarmów bogatych w resweratrol - może skutecznie wspomóc proces regeneracji mięśni w grawitacji na marsie. Przyciąganie grawitacyjne na Marsie wynosi niewiele ponad jedną trzecią ziemskiego - jeden kilogram na Ziemi odpowiada 0.377 kg na Marsie.

astronauci kondycja

Na czym polegało badanie?

Badanie przeprowadzono na szczurach. Trwało 14 dni i brały w nim udział dwadzieścia cztery szczury. Badacze wyposażyli szczury laboratoryjne w uprzęże całego ciała i zawiesili je łańcuchem na suficie klatki, próbując naśladować grawitację na Marsie. Połowa szczurów otrzymywała 150 mg / kg resweratrolu każdego dnia.

Grupa szczurów „Marsa” miała znacznie słabsze uściski łap. Zmniejszyła się także ich masa mięśniowa. Jednakże, gdy podano im resweratrol, siła ich łap pozostała praktycznie niezmieniona.

Ponadto resweratrol chronił masę mięśniową szczurów „Marsa”. W szczególności zmniejszył utratę  włókien mięśniowych. Jednak suplement nie zapewniał pełnej ochrony, ponieważ resweratrol nie był w stanie uratować spadku obwodu łydek szczurów „Marsa”. Resweratrol również nie wpływał na przyjmowanie pokarmu i masę ciała.

Czerwone wino, jako dodatek do długich lotów kosmicznych

Według głównej autorki badania, efekty resweratrolu można zrozumieć poprzez jego wpływ na  wrażliwość insulinową.

Przyjmowanie resweratrolu wspomaga wzrost mięśni u zwierząt z cukrzycą poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę i wychwyt glukozy we włóknach mięśniowych. Jest to istotne dla astronautów, o których wiadomo, że rozwijają zmniejszoną wrażliwość na insulinę podczas lotów kosmicznych.

Przeciwzapalne działanie resweratrolu można wykorzystać do zachowania mięśni i masy kości zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi.

Naukowcy mają nadzieję kontynuować badania nad różnymi mechanizmami, które umożliwiają resweratrolowi zachowanie masy mięśniowej i gęstości kości. Mają również nadzieję na eksperymentowanie z różnymi dawkami resweratrolu. Chcą zobaczyć, jakie efekty przyniosłyby większe dawki resweratrolu.

Jeśli w wyniku kolejnych badań udałoby się udowodnić, że astronauci mogą znacznie skorzystać z resweratrolu podczas długich lotów kosmicznych, być może butelka czerwonego wina w kosmosie będzie dobrym pomysłem.

Źródło: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2019.00899/full

Komentarze (2)
hcp

Przekonalas mnie,ide kupic butle:)

1
skorupski

Fajnie fajnie, tylko suplement troszkę drogi jest, nie każdy moze sobie pozwolić

0