Twoja sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem, w którym odpoczywasz po długim i intensywnym dniu. Spędzasz tam średnio siedem godzin na dobę, więc powinno to być miejsce wygodne i zdrowe. Niestety nie wszystkie przedmioty dziennego użytku nadają się do przechowywania w sypialni. Zobacz, które z nich lepiej usunąć i co zmienić, jeśli planujesz szybciej zasnąć i spać zdrowo.

Źródła niebieskiego światła

Niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety, komputery i telewizory może hamować produkcję melatoniny w organizmie i prowadzić do zaburzeń snu. Melatonina to hormon, który pomaga zasnąć i kontrolować cykl snu i czuwania. Powstaje głównie w szyszynce (w maleńkim gruczole w mózgu) w odpowiedzi na ciemność w otoczeniu. Niebieskie światło zakłóca jego naturalną produkcję i może uniemożliwić uzyskanie wysokiej jakości odpoczynku. Może również zaburzyć naturalny rytm dobowy organizmu, który wpływa na zdrowie metaboliczne oraz kontrolę wagi.

Aby zredukować niebieskie światło w godzinach wieczornych, unikaj używania elektronicznych urządzeń przez około dwie godziny przed snem. Warto też usunąć z sypialni wszelkiego rodzaju urządzenia, takie jak monitor komputerowy, laptop, tablet, czytnik, cyfrowy budzik, telewizor i konsole gier.

dobry sen

Suche powietrze

Suche powietrze niesie ze sobą podrażnienia i stany zapalne, które mogą nasilać objawy alergii i astmy. Przyczynia się ono również do wysuszania ust, kanałów nosowych i oczu. Nawilżając powietrze, będzie Ci się łatwiej oddychało w nocy, a dodatkowo ochroni Cię to przed infekcjami.

Środki zmniejszające palność

Środki zmniejszające palność to substancje chemiczne dodawane do niektórych tworzyw sztucznych i pianek w celu spowolnienia lub zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia. Zwiększają one ryzyko wielu problemów zdrowotnych, m.in. zaburzeń tarczycy, układu odpornościowego, problemów neurologicznych, zmniejszonej płodności czy nowotworów.

Łóżko to jedno z największych źródeł środków zmniejszających palność. Chemikalia te są składnikiem pianki poliuretanowej, którą można znaleźć w poduszkach, materacach, sprężynach w łóżku, ale także w tapicerce, dywanach, zasłonach i roletach.

Co prawda nie usuniesz z sypialni łóżka i pościeli, ale warto zainteresować się tematem, ponieważ obecnie wielu producentów stara się zmniejszać użycie w swoich produktach szkodliwych środków. Częściej znajdziemy je w starych meblach i pościelach niż w tych współczesnych. Dlatego co kilka lat warto odświeżyć wyposażenie swojej sypialni.

Różne źródła światła w nocy

Sypialnia w nocy powinna być maksymalnie zaciemniona. Jest to często trudne do uzyskania, w szczególności, jeśli masz nieszczelnie zasłonięte okna. Światło z latarni ulicznych, jadących samochodów i nawet księżyca może znacząco zmniejszyć jakość Twojego snu. Organizm wytwarza wówczas mniej wspomnianej wcześniej melatoniny. Zadbaj o to, żeby w sypialni nie było żadnych urządzeń z diodami i spróbuj lepiej zasłonić swoje okna. W sprzedaży są np. zasłony i rolety zaciemniające. Dobrze sprawdzi się także opaska na oczy przeznaczona do spania.

Alergeny

Zatkany nos i wycieki z nosa spowodowane alergią to częsta przyczyna zaburzeń snu. Nawet jeśli nie masz alergii, rozważ zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA. Filtr wychwytuje z powietrza cząsteczki, takie jak kurz i pyłki, aby zapobiec reakcjom alergicznym lub problemom z oddychaniem. Upewnij się również, że Twoja pościel jest wolna od alergenów. Pierz ją raz na tydzień lub dwa w wysokiej temperaturze, aby zabić roztocza i pleśń.

Stary materac

Budzisz się rano z bólem pleców? Zmiana materaca raz na kilka lat to rewelacyjny pomysł. Być może myślisz, że stary materac jest nadal dobry, jeśli nie wygląda na zużyty. Sprężyny jednak z czasem tracą swoją elastyczność i pozostawiają mniej wsparcia dla pleców i szyi. Jeśli masz materac dłużej niż osiem lat, rozważ zakup nowego.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, co zrobić, żeby Twoja sypialnia była oazą spokoju i najzdrowszym pomieszczeniem w całym domu. Zadbaj o swój komfort i zdrowie, i zapewnij sobie lepszy sen! 

Komentarze (0)