SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening FBW - ocena

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 203

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 28
Cześć,

Zacząłem po bardzo długiej przerwie brać się za siebie. Jakiś trening wprowadzający mam już za sobą, teraz chciałbym zacząć fbw. Mam 34 lata, z poważniejszych kontuzji zerwałem wiązadła krzyżowe tylne w prawym stawie kolanowym (z orto zdecydowaliśmy, że nic nie robimy z tym, bo zabieg ryzykowny z uwagi na trudne dojście). Zerwane wiązadło muszę kompensować siła mięśni.

Cel: powrót do formy, masa, wzrost siły.

Bardzo proszę ocenę, będę wdzięczny za uwagi. Wszystkie ćwiczenia będę robił ze zmiennym obciążeniem i ilością powtórzeń (4 x 10, 5 x5, 3 x 15 etc.)

Zestaw A
Przysiad
Podciąganie podchwytem / chwytem neutralnym
Pompki na poręczach
OHP na stojąco

Zestaw B
Martwy trap barem,
Wyciskanie na płaskiej,
Wiosłowanie,
Wznosy ramion bokiem z hantelkami


Do każdego zestawu dodaje ćwiczenia na Brzuch, core (plank, spacer farmera jednorącz).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6530 Napisanych postów 62335 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 778018

Najważniejsze w Twoim przypadku to ustalenie z fizjoterapeutą co Ci wolno, a co nie. Jednak urazy kolan to dość powszechne schorzenie, a kiepsko by było jak byś sobie stan kolana pogorszył.
Teoretycznie też mam kolano do roboty, ale dopóki treningi wchodzą i nie ma bólu to odwlekam zabieg.

Co do planu treningowego. Z racji, że wracasz po długiej przerwie to możesz spokojnie taki plan stosować przy czym jeśli ogólna kondycja i wydolność jest słaba to możesz dodać na koniec jakąś formę aerobów czy interwałów. Niezbyt długo i intensywnie tak aby popracować troszkę mocniej płucami i sercem.

Tyle, że plan będzie spoko na jakieś kilka tygodni, a po tej wstępnej adaptacji do treningu można by plan nieco bardziej rozbudować i dołożyć jakieś ćwiczenia na ramiona czy bardziej rozbudować trening grzbietu i nóg jako dużych partii mięśniowych. Więc warto się nad rozbudową planu za jakiś czas zastanowić.

Naturalnie musisz też zmienić swoje podejście do jedzenia bo przy kształtowaniu sylwetki to istotny element układanki.

Polecamy również: Powrót do treningu - jak tego nie zepsuć?



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-05-09 13:16:07

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
prz1993 Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 21607 Napisanych postów 30840 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 871050
Plan taki mocno podstawowy bym powiedział. Nie znaczy że zły, ale ja akurat jestem zwolennikiem dodawania chociaż jednego ćwiczenia na każdą partie przy treningu fbw, tyle że po prostu z mniejszą ilością serii na mniejsze partie. Dobrze jakbyś jednak rozpisał jak planujesz dać liczbę serii I powtórzeń przy każdym ćwiczeniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 28
prz1993
Plan taki mocno podstawowy bym powiedział. Nie znaczy że zły, ale ja akurat jestem zwolennikiem dodawania chociaż jednego ćwiczenia na każdą partie przy treningu fbw, tyle że po prostu z mniejszą ilością serii na mniejsze partie. Dobrze jakbyś jednak rozpisał jak planujesz dać liczbę serii I powtórzeń przy każdym ćwiczeniu.




Serie planuje w taki sposób:

Zestaw A
Przysiad 4 x 10
Podciąganie podchwytem / chwytem neutralnym 4 x 5 - 8
Pompki na poręczach 4 x 8 - 12
OHP na stojąco 3 x 8

Zestaw B
Martwy trap barem 4 x 10
Wyciskanie na płaskiej 4 x 8 - 12
Wiosłowanie 4 x 10
Wznosy ramion bokiem z hantelkami 3 x 12

Co byś sugerował dodać? Zgięcia ramion, Francuz?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
prz1993 Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 21607 Napisanych postów 30840 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 871050
Tak jak piszesz, dodałbym na oewno coś na ramiona, no i też brzuch, przede wszystkim mięśnie core. Po 3 serie tutaj wystarczą. Co do samych serii I powtórzeń to jest rozplanowane nieźle, takich przedziałów właśnie bym się trzymał. Ewentualnie czasem schodząc do 6 powtórzeń już trochę kosztem ciężaru.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening split - ocena

Następny temat

Trening push/pull/legs - ocena

WHEY premium