SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Do Michaila- opinia na tema t treningu dzielonego

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1448

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Witam.
Bardzo bym prosił o pańską opinię na temat wypowiedzi pochodzącej za strony firmy OLIMP dotyczącej treningu dzielonego.Przytaczam wypowiedż:
"Zasada treningu dzielonego
Polega ona na umownym dzieleniu mięśni sportowca na dość dowolnie dobrane grupy i ćwiczenia części z nich na jednym treningu, a innych części w następnych sesjach treningowych. Najprostszym i chyba najbardziej sen­sownym jest podział na mięśnie górnej i dolnej połowy ciała i ćwiczenie ich na oddzielnych treningach. Ma to zwiększyć intensywność jednostki treningowej, gdyż będzie można wykonać więcej ćwiczeń i serii na każdą część ciała i przez to ćwiczyć je "ciężej".
Od razu po takiej interpretacji budzi się szereg wątpliwości, a niekiedy przychodzą na myśl śmieszne analogie. Można przecież podzielić ciało na lewą i prawą połowę, co według rozumowania przedstawionego poprzednio, pomoże nam w uzyskaniu lepszej efektywności ćwiczeń. Należałoby tylko ćwiczyć na jednym treningu lewą rękę i lewą nogę a na drugim odwrotnie, aby móc zintensyfikować treningi.
Podobnych, humorystycznych sytuacji można wyobrazić sobie więcej, ale wracając do rzeczowych argumentów trzeba zaznaczyć, że organizm ludzki jest jednak całością. Tak też traktowany jest w kulturystyce, co potwierdza naczelna zasada holistyczna. Nawet, gdy podzielimy go na części, to nie­prawdą będzie, że więcej energii będziemy mogli przeznaczyć dla ćwiczenia poszczególnych fragmentów ciała i przez to lepiej rozwijać. Ćwiczenia mogą się odbywać do wyczerpania rezerw energetycznych mięśnia i ewentualnie dalsze ich kontynuowanie, pociąga za sobą uszkodzenia tkanki mięśniowej, łącznej, kostnej, czy przy dłuższej pracy w warunkach nasilenia działania hormonów stresu - przetrenowanie.
Organizm może wykonać niestety właściwie "na szczęście", tylko określoną ilość pracy a poszczególne jego mięśnie mają swoje proporcjonalne do budowy "limity" zmęczenia. Choćbyśmy mieli nie wiadomo jakie "nadwyżki" energii, to nie zmusimy mięśni do pracy ponad pewną granicę. Ta granica i możliwości przesuwają się wraz ze wzrostem mistrzostwa sportowego, ale nie dzieje się to w nieskończoność. Biorąc zatem pod uwagę czynnik "energe­tyczny", zasada dzielenia treningu nie znajduje logicznego uzasadnienia. Wręcz przeciwnie, może być przyczyną zjawisk niekorzystnych dla rozwoju mięśnia, a także wywołać obronne reakcje układu humoralnego jak nad­produkcja hormonów stresu.
Stosując trening dzielony tracimy też najczęściej możliwość wykorzystywania najlepiej oddziałujących na organizm ćwiczeń kompleksowych, w których praca nieraz kilkunastu mięśni powiązana jest w łańcuch ruchowy, proporcjonalnie obciążony i harmonijnie, w sposób naturalny rozwijający nasze mięśnie. Tę prawdę trzeba szczególnie mocno podkreślić - mięśnie działają i są stwo­rzone do działania w grupach.
Budowa mięśni, ich masa, siła i proporcje, związane są nie tylko z ich poło­żeniem anatomicznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Przecież to nie przypadek, że mięsień czworogłowy uda jest większy od trójgłowego ramienia, a pośladkowe tworzą kompleks potężniejszy niż naramienne. Wynika to przede wszystkim z funkcji, do jakich są przeznaczone, gdyż muszą sprostać zadaniu przemieszczania większych mas a także równoważenia i pokony­wania większych momentów sił zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego też nie zdarza się wśród naturalnie rozwiniętych sylwetek, by obwód uda był mniejszy niż ramienia.
Kulturystyka jest i powinna być rozwijaniem tych naturalnych proporcji i tylko niekiedy może korygować wrodzone lub nabyte anomalie sylwetki. Tej korekcji dokonuje się przez stosowanie symetrycznych lub asymetrycznych ćwiczeń izolowanych i dopiero w tym przypadku i w takim ujęciu można doszu­kiwać się zasady treningu dzielonego. Trzeba zatem najpierw rozwijać mięś­nie w stopniu podstawowym, aby potem móc korygować ewentualne braki w rozwoju ich masy, symetrii czy kształtu. Taki trening stanowi już "wyższy stopień wtajemniczenia" i nie zawsze oraz nie wszystkim jest potrzebny.
Wśród zawodników zaawansowanych dzielenie powinno być zaplanowane starannie, w sposób przemyślany i z głęboką analizą pracy mięśni, które zostały podzielone. Nader często zdarza się bowiem dzielenie "życzeniowe" i bezsensowne świadczące nie tylko o nieznajomości działania mięśni, ale także o dyletanctwie treningowym.

Wielokrotnie widziałem plany "treningu dzielonego", w których cykl wyglądał następująco:
• poniedziałek - klatka piersiowa - ćwiczenie - "wyciskanie leżąc z wariantami".
• wtorek - barki? - ćwiczenie - "wyciskanie siedząc i stojąc z wariantami".
• środa - kaptury? - ćwiczenie - "wyciskanie z wariantami (z przodu i z tyłu)".
• itd., itp.
Takie "zaplanowanie" treningu dzielonego, to delikatnie mówiąc - pomyłka. Przecież tu nie ma żadnego dzielenia. We wszystkich ćwiczeniach pracują te same mięśie, jedynie z różnie zaakcentowanym udziałem w poszczególnych ruchach. W każdym z tych ćwiczeń pracują: trójgłowe ramienia, naramienne, piersiowe wielkie i małe, górna część czworobocznego grzebietu i ekscen­trycznie dwugłowe ramion, ramienne, kruczo-ramienne i kilka innych. Pomi­jając nawet wspaniałomyślnie pracę przedramion, to takie dzielenie jest bez sensu, nawet wtedy, gdy w tym samym treningu dołączylibyśmy pracę na mięśnie dolnych partii ciała.

Trening dzielony ma w swych założeniach przyczynić się do silniejszej stymulacji rozwoju mięśni, a służyć temu ma również zasada treningu podwójnie dzielonego."

Autorem najprawdopodobniej jest dr.Marek Kruszewski.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4654 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 95579
Troszke poczekasz na odpowiedz Michaila bo on rzadko teraz siedzi na sfd

ZAMBO (old school bodybuilding)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 6083 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 33055
ALe na co ma Ci Michail odpowiedzieć ??

Nie widze zadnego pytania z Twojej strony..

W sumie to ja nie rozumiem co chcesz wiedziec i nie kapuje tego topica ..

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 493 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9873
ostatnio nie rozumie tego co tu sie dzieje...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 10815 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 59538
chcesz sie dowiedziec co Michail sadzi o tr. dzielonym??

http://www.pajacyk.pl - Kliknij.

www.fmoto.pl Forum motoryzacyjne, zapraszam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 535 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4343
Chcesz z michailem pogadać to napisz do niego maila, a nie zawracasz głowe wszystkim skoro chcesz opini tylko michaila.

Silne nogi i plecy to podstawa ;) http://www.sfd.pl/temat259657/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
opinia ale na temat czego ?

całości ?

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
Don BYQ wyślij mi na priv swoj numer gg bo mi sie lista skasowała...
Albo odezwij sie do mnie poprostu...
3mka

Zmieniony przez - Maniek87 w dniu 2006-06-11 01:14:03

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Chodzi mi tu głównie o opinię specjalistów na temat treningu dzielonego.
W większości ćwiczącym już po jakimś pół roku doświadczenia z treningami zaleca się dzielić trening.Gdzie nie zajrzysz wszędzie zalecane dzielenie.
A wg.autora jest to błąd.Dzielić powinni tylko zawodnicy zaawansowani czyli tacy którzy szykują się do jakiś zawodów.Osoby trenujące rekreacyjnie czyli tak jak większość ćwiczących powinni ćwiczyć wszystkie grupy.
Wydaje mi że taki stan rzeczy to pomieszanie rekreacji z wyczynem.
Proszę więc o opinię inne specjalistów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 535 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4343
Ludzie ćwiczą dzielonym bo takiego treningu urzywają kulturyści a oni są wielcy więc i my ćwiczmy takim treningiem to będziemy wielcy... Ogólnie dzielony jest spopularyzowany, a w rzeczywistości nie jest najlepszym treningiem i nie każdy może sobie na taki pozwolić.

Silne nogi i plecy to podstawa ;) http://www.sfd.pl/temat259657/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 255 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7199
Czyli teoretycznie lepszy na mase jest full body workout dla poczatkujacych ? Jutro zaczynam nowy cykl i niewiem czy leciec splitem czy go podzielic na ten fullbody...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wystające kręgi

Następny temat

początki......

WHEY premium