Maszyna do wykonywania podciągnięć to urządzenie, które przez wielu zawodników kulturystyki, czy osób trenujących pod kątem siłowym, to narzędzie zbędne w ich treningu. Wskazują oni na nienaturalny tor ruchu, jak i brak odpowiedniego bodźcowania, które możemy osiągnąć tylko i wyłącznie na klasycznym drążku lub poręczach. Jednak z punktu widzenia osób trenujących funkcjonalnie lub amatorów street workout, może być to przydatne urządzenie wspomagające aktywacje górnej części mięśni tułowia.

W treningu wykorzystuje się głównie 2 ćwiczenia, które wykonujemy jednorącz, co daje nam możliwość przetrenowania jednej ze stron naszego ciała, co również jest pewnym zaskoczeniem dla organizmu.

Spotkać się więc możemy z:

Podciąganiem jednorącz

https://www.youtube.com/watch?v=o2qeYgLP2Q8

Znakomicie angażuje najszerszy grzbietu, który jesteśmy w stanie mocniej rozciągnąć z tego powodu, że ciało jeszcze nieco przechyla się w bok w końcowej fazie ruchu. Wykonując ćwiczenie oburącz nie jesteśmy w stanie aż tak mocno zaangażować mięśni grzbietu, gdyż naturalna forma stabilizacji w wykonaniu oburącz ogranicza nieco zakres ruchu. Co więcej, brak równowagi będzie angażował dodatkowo mięśnie posturalne, które dążyć będą do utrzymania kolumny kręgosłupa w pionie, zabezpieczając w ten sposób jego nadmierną ruchomość. Sprawia, to, że mocno aktywujemy mięśnie środka do ciężkiej pracy otrzymując dodatkowe korzyści z treningu.

Pompkami na poręczach jednorącz

https://www.youtube.com/watch?v=P8zPUZtGRSU

Ćwiczenie mocno wymagające dla mięśni stabilizujących tułów. Staraj się wypośrodkować pracę pomiędzy mięśniami piersiowymi, a tricepsem. Konieczne będzie mocne kontrolowanie mięśni środka tak, aby nie dochodziło do złapania pozycji treningowej i wykonywania ruchu w obręczy barkowej na poziomie jego elewacji i depresji. Obręcz powinna być ustabilizowana, jak w przypadku standardowych dipów. ​​​​​​​ Ćwiczenie jednocześnie może posłużyć nam, jako element diagnozy siły mięśni trzymających obręcz barkową. Jeśli po puszczeniu jednej kończyny bark będzie się unosił to znak, że nasze mięśnie trzymające obręcz barkową mogą być niewydolne i wymagać większego zainteresowania ich wzmocnieniem w treningu.

Oba ćwiczenia wykonujemy w ilości około 2-3 serii po 10-12 powtórzeń. Taka ilość powinna sprawić, że nasze mięśnie będą odpowiednio stymulowane nerwowo. Ćwiczenia możemy włączyć, jako element treningu kulturystycznego, aby jeszcze mocniej zaangażować mięśnie dostarczając dodatkowego bodźca wspomagającego ich rozwój lub też element funkcjonalny pomagający w treningu doskonalącym nasze ciało.

Komentarze (0)