Wykorzystanie suplementacji do zastosowania w trakcie treningu w naszym kraju ma jeszcze dość krótką historię. Mało jak na chwilę obecną jest osób, które wykorzystują preparaty typu INTRA WORKOUT, głównie ze względu na brak wiedzy o możliwościach zastosowania poszczególnych substancji. Czasem nawet brak pomysłu co do stacka do popijania podczas wysiłku sprawia, że nie kompletujemy suplementów do tego typu wsparcia.

Trening siłowy jest dość mocnym wyzwaniem dla naszego organizmu, a przynajmniej prawidłowo wykonany trening takie wyzwanie powinien stawiać. Czasem okazać się może, że to, co zjedliśmy w formie posiłku przedtreningowego to za mało, aby skutecznie wspierać działanie muskulatury podczas sesji. Dieta i trening są indywidualnymi czynnikami, które warunkują to, co dzieje się na treningu, jak i po jego zakończeniu. Jednak każdy z nas, ostro trenujący, powinien skorzystać z każdej pomocy, która może przyczynić się do podniesienia efektywności wysiłku.

Czym są produkty typu INTRA?

Suplementy do zastosowania w trakcie treningu są to produkty, których celem jest wspomaganie organizmu podczas wysiłku. Ich celem jest więc uzupełnienie zapasów energetycznych w taki sposób, aby uchronić przed wykorzystaniem nadmiernej ilości komponentów znajdujących się w organizmie, a więc doprowadzenia do zjawiska katabolizmu mięśniowego. Zazwyczaj suplementy te występują w formie proszku. Bardzo rzadko można spotkać produkt w tabletkach, ze względu na praktyczne wykorzystanie. Nikomu z nas by się nie chciało łykać czegoś dodatkowo podczas wysiłku, co mogłoby się również manifestować się dyskomfortem ze strony żołądka.

Jakie składniki powinien mieć dobry stack typu INTRA?

Nie ulega wątpliwości, że dobry stack powinien charakteryzować spory dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA, których działanie wspomagające gospodarkę energetyczną naszego ciała jest bezdyskusyjne. BCAA wpływa nie tylko na podniesienie ilości szybko dostępnej energii, przez co działa antykatabolicznie. Wpływa również na podniesienie możliwości wysiłkowych, jak i wspomaga odpowiednie działanie hormonalne, blokując kortyzol i stymulując poziom testosteronu.

Kolejnym ważnym elementem jest wykorzystanie substancji o działaniu wazodylatacyjnym. Nic tak nie pobudza do działania, jak i nie daje motywacji, jak znaczna pompa mięśniowa podczas treningu. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się klasyczną argininę i cytrulinę, które wykazują znaczne tendencje do wspomagania syntezy tlenku azotu. Co więcej, wykorzystanie m.in. cytruliny dodatkowo będzie wspierało działania ukierunkowane na podniesienie wytrzymałości mięśniowej, co doskonale wpisuje się w suplementację do wykorzystania na treningu.

Idąc dalej, dobry produkty INTRA musi koniecznie mieć w składzie elektrolity, które będą dbały o odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego, jak i zadbają dodatkowo o kontrolę nawodnienia tkanek, dbając o odpowiednie stężenie płynów w komórkach. Organizm człowieka zbudowany jest głównie z wody, braki tego ważnego związku w ciele powodują, że jesteśmy dużo słabsi a możliwości wysiłkowe są mocno ograniczone.

Co więcej, przydatne również są substancje o działaniu ergogenicznym. Znajdziemy więc dość często dodatek kofeiny, która ma za zadanie podtrzymać aktywność układu nerwowego, pozwala na zachowanie czujności, koncentracji i poprawia skupienie. A także beta-alaninę, która często mylona jest z działaniem stymulującym. Jej główne działanie to wspomaganie wytrzymałości mięśniowej, poprzez szybsze odkwaszanie pracujących włókien mięśniowych, co przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego na odpoczynek.

Dość często w preparatach typu INTRA znajdziemy jeszcze dodatek substancji działających neuromodulacyjnie, jak ALC czy też tyrozyna. Myślę, że jest to dość dobry krok w kierunku znacznego poprawienia skupienia podczas wysiłku, co będzie z kolei wpływało na tzw. czucie mięśniowe podczas pracy.

Czy węglowodany w suplemencie INTRA są konieczne?

Warto wybierać produkt, gdzie producent zostawia nam furtkę, co do decyzji odnośnie wykorzystania dodatku węglowodanowego podczas wysiłku. Spore grono osób nie korzysta z dodatkowych cukrów na treningu lub dobiera proporcje tak, aby stworzyć roztwór o działaniu izotonicznym. Mając do dyspozycji sam wkład substancji aktywnych możemy modyfikować preparat wedle uznania, co jest dość dobrym rozwiązaniem i godzi zwolenników, jak i przeciwników węglowodanów w tym okresie treningu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby dodać nieco carbo, gdy mamy ochotę dołożyć węglowodany.

Osobiście wykorzystuje porcję węglowodanów tak, aby popijany płyn w trakcie treningu zyskiwał charakter izotoniczny, co nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wsparcie cukrów w trakcie wysiłku. Izotonik nie obciąża żołądka, jak i nie daje takiej stymulacji insulinowej, która by mocno podniosła poziom cukru we krwi, dając uczucie zamulenia i senności.

Czy warto korzystać z tego typu suplementacji?

Wszystko zależeć będzie od tego, jaki charakter mają Twoje treningi, jaki jest cel treningowy, jak i od Twoich preferencji, co do doboru suplementacji. Osobiście wykorzystuje kilka substancji o działaniu wspomagającym wysiłek przedtreningowo, jednak w trakcie treningu popijam BCAA wraz z dodatkiem argininy, beta-alaniny, kofeiny i węglowodanów. Tego typu połączenie doskonale wspomaga organizm podczas wysiłku, a brak wykorzystania tego typu wsparcia jest natychmiast odczuwalny nie tylko w trakcie treningu, ale i dużo słabszą regeneracją po jego zakończeniu. Osobiście nie wyobrażam sobie efektywniejszej suplementacji.

Komentarze (4)
Matador87

No dobra a jak ktoś trenuje już ponad rok ( może nie jestem super doświadczony) i na początku było widać efekty, a z czasem jakoś nie bardzo, to powinien zacząć suplementacje? Nigdy niczego nie brałem i nie bardzo wiem jak się za to zabrać, żeby jakiś syntetyków nie brać. Dodam tylko, że co jakiś czas zmieniam ćwiczenia i partie nad którymi pracuję. A jak nie widać efektów to i moja motywacja powoli spada.

0
Banan

Zapraszamy do działu www.sfd.pl/suplementy , gdzie możesz założyć temat z większą ilością informacji o sobie i wtedy pomyślimy czy warto już za cokolwiek z suplementacji się brać, nie są one koniecznością, niektórych możesz nie wykorzystać przy tak krótkim stażu , a przede wszystkim lepiej dopytać się przed zakupem niż dać nabić w butelkę jakimiś reklamami pokroju, jak gostek który tutaj w komentarzach wszędzie poleca niejaki largo-coś tam, bardzo słabej jakości produkt za duże pieniądze, naciąganie nieświadomych niczego osób

0
basmann

Kupiłem INTRE ciekawe jak się sprawdzi na treningu :)

0
Banan

jeżeli masz na myśli https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_Intra_Workout_Pro_Series-opis36351.html to sprawdzi się bardzo dobrze, miałem opakowanie fajna sprawa :)

0