Na forum dość często pojawiają się tematy, w których to osoby rozpoczynające suplementację mają problem z przekonaniem rodziców odnośnie tego, że produkty jakie stosują są bezpieczne, naturalne i nie ingerują w gospodarkę hormonalną. Dochodzi wręcz do sytuacji, gdzie osoby trenujące muszą chować suple przed rodzicami w szafkach, piwnicach czy na strychu, stosując produkty w okryciu. Jak przekonać rodziców, że to, co robicie jest bezpieczne, a produkty przez Was stosowane nie mają nic wspólnego ze sterydami?

Suplement a steryd

Często spotykamy się z opiniami, że osoby stosujące szeroką suplementację stosują anaboliki. Zgadza się, produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, którymi są właśnie produkty dla sportowców, noszą znamiona działania anabolicznego. Jednak w tym przypadku słowo anabolizm odnosi się do przemian metabolicznych, które polegają na budowie tkanek czy też gromadzeniu substratów energetycznych. Suplementy diety nie mają nic wspólnego z farmakologią, która jest dostępna jedynie w aptece i na receptę, którą z kolei wydaje lekarz.

Suplementy diety, odżywki dla sportowców, są szeroko dostępne bez ograniczeń wiekowych i każdy z nas bez problemu może dokonać zakupu produktów tego typu, tak samo legalnie, jak kupując chleb w piekarni.

Pochodzenie produktu

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz syn czy też córka stosowali produkty bezpieczne, powinniśmy celować w firmy, które na rynku suplementacji utrzymują się dość długo. Co więcej, wybór polskich marek suplementów da nam gwarancję, że suplement jest obarczony restrykcjami prawnymi, panującymi na terenie RP zarówno jeżeli chodzi o kontrolę składu, jak i legalność obrotu w kraju. Jeżeli nie mamy zaufania do firm zza oceanu, gdzie restrykcje prawne w stosunku do produkcji suplementów są mniej wymagające, odpuśćmy zakup tego typu.

Drugi element to źródło pochodzenia produktu. Kiedyś uważano, że w Internecie można kupić wszystko, co niekoniecznie jest zgodne z prawem. Obecnie, wybierając serwisy oferujące sprzedaż suplementów diety łatwo sprawdzić, które firmy są uczciwe i sprzedają to, co widzimy na ich stronach, a które nie. Służą do tego m.in. portale gromadzące informacje o danych serwisach, jak np. opineo.pl. Co więcej, ważne jest, aby sklep był dodatkowo dystrybutorem danej marki, co sprawia, że otrzymuje on suplementy bezpośrednio od producenta, a nie od pośredników.

Bezpieczeństwo substancji aktywnych

Kolejne zagadnienie dotyczy wyboru produktów, które posiadają długą historię zastosowania. Bez problemu korzystać można z takich suplementów jak:

Są to podstawowe suplementy diety, których wykorzystanie jest w pełni bezpieczne i nie przynosi działań niepożądanych, o ile ich zastosowanie jest zgodne z przeznaczeniem. Co więcej, produkty te mają udokumentowane działanie biologiczne w postaci publikacji naukowych, które dodatkowo potwierdzają ich bezpieczeństwo. Odnośnie kreatyny odsyłam do tematu, który miałem przyjemność opisywać, odnoszący się do braku działań niepożądanych na nerki czy też wątrobę: Cykl na kreatynie - czy muszę chronić nerki i wątrobę?

Zrób zakupy z dzieckiem

Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy Twoje dziecko chce dokonać słusznego wyboru, udaj się z nim do sklepu, usiądźcie razem i poczytajcie artykuły naukowe odnośnie produktów, jakie chce stosować. Równie dobrze zadajcie pytanie na forach internetowych, co użytkownicy myślą na temat suplementacji.

Co więcej, zawsze można wybrać się do dietetyka sportowego czy też lekarza sportowego, który objaśni mechanizm działania poszczególnych produktów, wskaże zalety, czy też ewentualne wady i działania niepożądane.

Nie zamykaj się na hobby własnego dziecka, a być może będzie to okazja do poszerzenia wiedzy i wsparcia własnego organizmu produktami o działaniu prozdrowotnym.

Komentarze (2)
Żubroń

Z argininą to bym był ostrożny. Niektóre badania sugerują możliwe problemy zdrowotne.

0
gokuson

Podałbyś link do takich badań?

0