SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rutyna treningowa wg. PePoNeNta

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3380

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
Witam. Chcialbym zwrocic uwage na prawidłowy, wzorcowy układ treningowy by zoptymalizowac nasze wysiłki i ochronic przed kontuzjami.
Po wejsciu na sale treningową powinnismy na 5-10min wsiasc na rower*(lub inne cardio) i w srednim tempie wprowadzic organizm w stan równowagi czynnosciowej tj bysmy weszli na wyższe obroty, pobudzamy krążenie(ktore szybciej bedzie zaopatrywalo nasze miesnie w substancje odżywcze i tlen), rozgrzali, zwiekszyli temp ciala ktora w trakcie treningu dziala na naszą korzysc. Raz ze ciepłe miesnie, stawy, wiezadla sa mniej podatne na kontuzje, dwa ze korzystnym jest zjawisko termogenezy(z punktu spalania zbednego balastu tk.tluszczowej). Po takiej ogólnej rozgrzewce całego ciala przychodzi czas na rozgrzewkę trenowanych partii tj proste ruchy w stawach interesujących nas danego dnia partii mięsniowych, pozniej krążenia, czyli bardziej złożone ruchy. Dopiero teraz przychodzi czas na rozgrzanie w postaci juz wlasciwego cwiczenia lecz na duzo mniejszych obciążeniach. Bezpiecznie jest robic 1-2 serie bez obciążen na samym gryfie (w przypadku cwiczen ze sztangą) i odpowiednio w pozostalych cwiczeniach. Pozniej dokladamy sobie wiekszy ciezar w dwoch kolejnych seriach i dopiero zaczynamy wykonywac serie właściwe.
Na koniec treningu wybranych partii, jak miesnie i stawy sa maksymalnie rozgrzane dobrze jest zrobic rozciąganie tychże partii, co bedzie przeciwdzialac przykurczom, poprawi regeneracje(jesli decydujemy sie na aeroby potreningowe to mozna to zrobic po nich)
Po treningu korzystnie jest zrobic jeszcze 20min rowerka*(czy biezni lub innego cardio) ze wzgledu na zjawisko afterburningu tj kcal sa spalane jeszcze po zakonczeniu sesji treningowej przez jakis czas i wysilek aerobowy dodatkowo to przyspiesza. Wyjasnie po krótce sprawe tego spalania: Jak bysmy przyszli tylko na trening aerobowy to zaczynamy spalac zarowno bialko, tluszcz i weglowodany od razu po wejsciu na rower, lecz w niekorzystnych dla nas proporcjach tj tluszczu najmniej, a cukrów i bialek najwiecej, wraz z upływem czasu proporcje te zwiekszaja sie na bardziej korzystne dla zdrowia i sylwetki tzn juz po 30-45min zaczynamy spalac najwiecej wolnych kwasow tluszczowych niz pozostalych makroelementów. Trening siłowy jest juz wysilkiem ktory spala kcal i pozwala przejsc na nastepny etap tzn jak bezposrenio po treningu silowym zaczynamy aeroby to sytuacja ma sie jakbysmy juz zaczynali w tym okresie wlasciwego spalania czyli jakbysmy juz siedzieli te 30-45min na rowerku, czyli przez 20min ktore na to poswiecamy spalamy w efektywniejszy sposob kcal.

*pomysły na cardio-przed/po treningowe: rowerek, bieżnia, stepper, skakanka, czy nawet pajacyki

Mysle ze trenując w ten sposób obnizamy do minimum ryzyko kontuzji jak i optymalizujemy nasze wysiłki jak napisałem w krotkim wstępie.

Zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 676
Fantastyczny filmik, uśmiałem się!
Generalnie b. dobra rozgrzewka.

U mnie rozgrzewka trwa 10 - 15 minut.
Krążenia, wymachy, skłony - ale bez rozciągania - to na koniec treningu (choć niestety zawsze za krótko).
Do tego 2 krótkie serie: pompki wąskie/szerokie (25-30) i brzuch - prostowanie nóg w zwisie na drążku (25-30), spięcia (50), ćwiczenia ze sztangą na mięśnie skośne brzucha.
Jestem rozgrzany, ale nie zmęczony.

Kilobb - myślę, że masz fantastyczne predyspozycje do treningu siłowego. 20 minut treningu... i 40 leżenia na plaży...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 711 Napisanych postów 4351 Wiek 43 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 57865
kurna ja juz sie tu wczoraj wpisywalem:( i poznikalo:(

Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever." - Lance Armstrong
http://www.sfd.pl/kris4real_/,_VE_GOT_DA_POWER_-_NATURAL_POWER__ALTERNATYWNA_DROGA_ATAKUJE_-t434668.html
TRENING HST: http://www.sfd.pl/HST_-_Reaktywacja-t507030.html
DIETA: http://www.sfd.pl/DIETA__NIEZBĘDNY_ELEMENT_ZDOBYWANIA_SIŁY_ORAZ_MASY_MIESNIOWEJ-t507414.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Aeroby po treningu również wspomogą regenerację, przez utrzymanie ukrwienia mięśni i utylizacje kwasu mlekowego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 443 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 28421
ma ktos troche wiecej informacji nt. afterburningu ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2106 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39511
Aeroby po treningu również wspomogą regenerację, przez utrzymanie ukrwienia mięśni i utylizacje kwasu mlekowego

Ja z kolei spotkalem sie na innym forum z informacja, ze aeroby po treningu utrudniaja regeneracje niestety nie pamietam juz, jak gosciu to uzasadnial
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Spalanie po treningu jest większe ze względu na odbudowę tkanek, regenerację, wydalanie skutków przemiany materii, odzyskiwanie energii z nie których produktów ubocznych. Np. TEF posiłku potreningowego jest większe ze względu na odbudowę glikogenu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 627 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3013
tez mnie interesuja te aeroby po treningu, wiec bede sledzil.

Peponent, sog.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
afterburning
w zaleznosci od rodzaju wysilku :
- wytrzymalosciowy spala kcal tylko podczas treningu i blyskawicznie przestaje
- trening oporowy (na silowni) sprawia ze mobilizacja spalania kw.tluszczowych trwa jeszcze jakis czas(kilka-kilkadziesiąt min) po skonczeniu sesji cwiczen.

linki:
https://www.sfd.pl/Wszystko_co_chciałbyś_wiedzieć_o_aerobach-t259042.html 
https://www.sfd.pl/Utrata_tłuszczu_-_demitologizujemy_aeroby-t230835.html 

Zmieniony przez - PePoNeNt w dniu 2008-08-30 15:13:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 711 Napisanych postów 4351 Wiek 43 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 57865
moja rutyna wyglkada identycznie jak pepo napisal

5min rowerka
wymachy
serie samym gryfem
serie na lzejszym obciazeniu
trening
i teraz planuje basen, akurat planuje w polsce kupic karnet i jest na silowni basen:)

basen kady moze zastapic np chodem na trening lub dojezdzac rowerem na trening i tak zawsze do tej pory robilem

Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever." - Lance Armstrong
http://www.sfd.pl/kris4real_/,_VE_GOT_DA_POWER_-_NATURAL_POWER__ALTERNATYWNA_DROGA_ATAKUJE_-t434668.html
TRENING HST: http://www.sfd.pl/HST_-_Reaktywacja-t507030.html
DIETA: http://www.sfd.pl/DIETA__NIEZBĘDNY_ELEMENT_ZDOBYWANIA_SIŁY_ORAZ_MASY_MIESNIOWEJ-t507414.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 280 Wiek 48 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5678
ja na "wprowadzenie" w trening wybieram boxowanie w worek lub "walka z cieniem" z malym obciazeniem w dloniach.od jakiegos czasu puszczam sobie do tego muzyke ktora mnie dodatkowo nakreca ale ze nie cierpie rutyny() moge tez zamiennie pobiegac lub uzyc skakanki.serii rozgrzewkowych to robie po jednej tylko przed cwiczeniami podstawowymi(przysiady,wycikanie,mc) i wystarcza-no ale ja nie "szaleje" na treningach z ciezarami i pewnie dla tego jest ok.co do aerobow po sesji to czasami robie ale z bardziej przyziemnych powodow,ot tak by miec dwa w jednym bo rzadko ma czas na treningi

pzdr.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1907 Wiek 45 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8317
Ja podobnie do sowiniego nie szaleje z ciezarami i zwykle 1 seria z ciezarem ciala wystarcza mi jako rozgrzewka. W dipsach i podciaganiu trudno cos sobie zrobic tak mi sie wydaje. Sa to tak neutralne ruchy dla mnie, ze 1 seria mi starcza.
W MC i przysiadach wiecej trzeba bo latwo uszkodzic sobie kregoslup.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

do mawashiego...

Następny temat

Trening

WHEY premium