SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja tkanki tłuszczowej - porady

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2445

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 8 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 76
Dzień dobry,

Borykam się że spora nadwagą 134 kg przy 170 cm wzrostu, jestem kierowca zawodowym i w trasie jestem 6-7 dni później 3-4 dni w domu. Przeczytałem już naistotniejsze tematy na tym forum i potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań.

Co zrobiłem to:
1. Badania krwi,
2. Wyliczyłem swoje zapotrzebowanie zgodnie ze wzorem z forum + rozklad makro zrobiłem
2g białka na kg suchej masy,
1g tłuszczy na kg masy suchej i reszta wegle.
3. Zakupiłem sprzet aby ćwiczyć też w trasie i po części jakiś pomysł już na to wszystko mam.
4. Dużo doczytałem odnośnie roli białek w organizmie, tłuszczy nasyconych i wielonasyconych oraz rodzaju wegli i również ich roli w poszczególnych posiłkach.
5. Doczytałem też, aby nie popadać w skrajność i nie iść w dietę ryz suchy i kurczak bo głową odpadnie, a zacząć się odpowiednie relacje mieć z odżywianiem.

Zdaję sobie sprawę, że jestem uzależniony od coli nawet tej zero, czy też śmieciowego jedzenia fast food i muszę z tym wygrać, bo wkoncu się przekręcę.

Na początku będę chciał zadbać o jelita i trawienie będę stosował maslan Sodu + probiotyki, do tego kwasy omega3 oraz podstawowa suplementacja witamin d, magnezem i ashwagrada. Myślę czy berberyna również dołączyć do suplementacji bo również ja zakupiłem w sfd. Prócz suplementacji będę naprwno chciał wrzucić kiszonki, jogurty naturalne.

Bardzo dużo widzę na necie że dietetycy mają według mnie zdrowe relacje z jedzeniem że używają mąki ale pelnozarnistej itp. Że kanapki jedzą albo graham bądź razowe, smarują masłem pow 83% itp. I jak to jest ? Bo dużo w necie też jest informacji, aby unikać mąki, chleba, makaronów, ziemniaków itp. Jedzą szynkę drobiowa że sklepów itp.

Jak to jest naprawdę? Czy muszę odcinać wszystkie mąki, pieczywa itp. Czy warto patrzeć na kcal,makro i używać zdrowych zamienników? Np. Pełnoziarniste itp ? Czy jak na 6-7 dni w trasę jednym z posiłków będzie tortilla pelnozarnista z kurczakiem i warzywami z sosem czoskowym z jogurtu naturalnego czy to jest złe ?

Tutaj np. Znalazłem kanał na yt gość dość zmacznie gotuje i myślę że tak mógłbym się odżywiać pod względem walorów samakowych (https://youtube.com/@PoliczonaSzama)

Czy np. Tosty z pieczywa pelnozarnistego, z wedlina, serem piórka są złem?


Chciałbym najpierw uzyskać rzetelne informacje, później ułożę sobie dietę i dam do oceny. Zależy mi na redukcji, ale również na zbudowaniu dobrej jakości masy mięśniowej.
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6278 Napisanych postów 76084 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 755107
Zadając tego typu pytanie, ewidentnie nie znasz zalecanych źródeł składników odżywczych w diecie. Wystarczy się z nimi zapoznać, aby wiedzieć jakie produkty dobierać do posiłków komponując je. Oczywiście te mniej zalecane również mogą stanowić element diety. Warto jednak bazować na tych najmniej przetworzonych.

https://www.sfd.pl/BIAŁKO,_jakie_wybrać_Z_czego_czerpać_-t1135440.html

https://www.sfd.pl/TŁUSZCZE,_jakie_wybierać_Z_czego_czerpać_-t1135648.html

https://www.sfd.pl/WĘGLOWODANY,_jakie_wybierać_Z_czego_czerpać_-t1135388.html

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1128 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68554
Witaj
Bardzo fajnie, że dojrzałeś do zmian w swoim życiu, szczególnie że jesteś kierowcą, a to wybitnie narażona na pewne rzeczy grupa zawodowa.

Zrobiłeś świetny początek, zabierając się do lektury i planowania .
Odpowiedzi na Twoje pytania są w artykułach w tym dziale i artykułach na forum.
Możesz spokojnie przestać korzystać z reszty internetu, bo tu masz zebraną całą potrzebną wiedzę.
Skrótowo spróbuję odpowiedzieć.
Nie musisz rezygnować ani z pieczywa ani z makaronu (jedno i drugie odpowiedniej jakości) ani z ziemniaków...
Jedynym wyjątkiem są zdiagnozowane problemy zdrowotne np.nietolerancja glutenu lub sytuacja, kiedy właśnie je diagnozujesz pod okiem dietetyka.
Masło jadane z umiarem i uzupełnione innymi potrzebnymi tłuszczami nie szkodzi - nie ważne czy ma 63% tłuszczu (masła śmietankowe) czy 83 % czy 82% - byle by to było prawdziwe masło , a nie jakiś mix. Na opakowaniu musisz znaleźć słowo MASŁO, a nie mixełko, masełko, łaciate, krowie itd.

Najlepiej korzystać z jakiejś znanej marki, a nie przypadkowych wynalazków, bo zdarzają się produkty oszukane.
Ostatnio np. kupiłam (nie w Polsce) coś co wyglądało i było opisane jak masło , a w smaku - najpodlejsza margaryna .
Jeśli chcesz redukować, w tym dziale też znajdziesz liczne wskazówki.
Ilość białka możesz sobie zwiększyć do 2.5-3g. (na redukcji je się więcej, niż na masie).
Napoje również są ważnym składnikiem zdrowej diety - kawa, herbata (bez cukru) i woda mogą zastąpić całą resztę.
W małych ilościach ŚWIEŻO wyciskane soki owocowe i warzywne. Pozostałych soków lepiej unikać na rzecz świeżych owoców.
Polecam też herbaty owocowe - zarówno te do parzenia na gorąco, jak i herbatki na zimno, które mają dodatkowy plus, że nie trzeba grzać wody.
One często są bardzo zdrowe, mają witaminy i antyutleniacze - np.herbaty z dzikiej róży, żurawiny, aronii, jagód.
Ostatnio np.kupuję żurawinową i z dzikiej róży z herbapolu i są naprawdę dobrej jakości.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3418 Napisanych postów 1921 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17389
Pieczywo, Maka nie jest zla. Oczywiscie nie jedz kanapki na wszystkie 5 posilkow, ważne jest zeby dieta byla kompletna, zroznicowana Noni zebys nie popadal w skarjnosci. Sa ludzie ktorzy zrobili forme na bulkach z sopocka. Nie jest to najlepszy wybor oczywiscie ale nie tylko na ryzu z kurczakiem musimy sie bazowac. Proponuje zajrzec do dzialunkuchnia I zobaczyc co ludzie jedza, jest tam duzo przepisow I blogow.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1128 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68554
Wędliny - najlepiej jadać wyłącznie najwyższej jakości, bez konserwantów, wzmacniaczy smaku, dużych ilości soli.
Puszkowane są dużo gorszym wyborem, niż te w słoikach, więc dla zdrowia warto je mocno ograniczyć.

Na podlinkowany kanał nie byłam w stanie wejść.
Tu na forum znajdziesz dużo informacji o zdrowych metodach gotowania.
Przede wszystkim minimalizuj smażenie na korzyść gotowania, duszenia itp.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 8 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 76
Ok, dziękuję za odpowiedź.

Czy macie jakieś sprawdzone wędliny np. Pakowane żebym mógł zabrać w trasę?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3173 Napisanych postów 4131 Wiek 26 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 130088
Campus92
Ok, dziękuję za odpowiedź.

Czy macie jakieś sprawdzone wędliny np. Pakowane żebym mógł zabrać w trasę?
Najprościej to patrzę skład i makroskladniki jakie są w danym produkcie :) , Wybieraj wędliny z piersi kurczaka/indyka bo tam masz około 20g białka z znikoma ilością tłuszczy :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33168 Napisanych postów 23242 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278233
Campus92
Ok, dziękuję za odpowiedź.

Czy macie jakieś sprawdzone wędliny np. Pakowane żebym mógł zabrać w trasę?
Jak jestes w domu to kupujesz jakiś kawał mięsa, marynujesz i robisz pieczeń , kroisz na porcje i możesz kupić pojemniki do pakowania próżniowego i masz najlepszy mięsny dodatek bo można traktowac jak wedline a możesz zjeść z ryzem czy makaronem itp
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 8 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 76
Na co zwracać uwagę przy czytaniu składu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3418 Napisanych postów 1921 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17389
Czym krotszy tym lepiej, czym wieksza zawartosc miesa tym lepiej. Ja kupuje jakies gotowane kurczaki, niektore maja tylko sol i pierz w skladzie. Rozejrzyj sie i znajdziesz fajen wedliny w sklepach miesnych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 8 Wiek 1 rok Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 76
A to w jakimś markecie kupujesz z takim składem?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3418 Napisanych postów 1921 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17389
Nawet w holandii, gdzie jest tylko kilka sklepów sobie radzę i znajduje przyzwoity skład. W Polsce to żaden problem, nie podpowiem niestety
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja tkanki tłuszczowej - porady

Następny temat

Zielona herbata - wpływ na androgeny

WHEY premium