SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plan treningowy

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1996

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Cześć!
Na początek powiem, że jestem tu nowy. Przeczytałem sporo artykułów, ale nadal nie jestem przekonany do żadnego planu treningowego, dlatego chciałem się doradzić.

Coś o mnie:
Wiek 22
Waga 60
Wzrost 165
Cel do osiągnięcia: Masa/Rzeźba
Staż 2-3 lata (z przerwami)
Aktywność fizyczna: basen, rower, bieganie.

Mając na uwadze fakt, iż trening powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, chciałem się doradzić w sprawie planu treningowego.
Jak wcześniej wspomniałem ćwiczę już jakiś czas, zauważam spore postępy, niemniej jednak przez monotonie w treningu i liczne przerwy różnie bywało ...
Ćwiczenia wykonuję w domowej siłowni, w której mam już trochę sprzętu, począwszy od ławeczki,po sztangi (prostą, lekko łamaną, mocno łamaną) hantle, drążek do podciągania, wyciągi góra/dół na kółku do brzucha kończąc.
Nigdy nie miałem profesjonalnego planu treningowego, ćwiczenia były dobierane "spontanicznie", od dłuższego czasu stosuję tzw. "piramidę" czyli zwiększam ciężar w kolejnej serii kosztem powtórzeń.

Mój trening wygląda mniej więcej tak:

poniedziałek: (klatka, barki)
Klatka;
-wyciskanie na ławce sztanga/hantle; (3 serie piramida)
-wyciskanie skos(+) hantelki; (ostatnio łączę to ćwiczenie z rozpiętkami - 12+12; 10+10; 8+8; zwiększając obciążenie)
-rozpiętki ławka prosta (3 serie piramida)
-opuszczanie hantli w leżeniu na ławce prostej za głowę; (3 serie piramida)
- czasami dochodzi do tego ściąganie linek górnego wyciągu (raczej kosztem innego ćwiczenia, również z progresją ciężaru, 3 serie.

Barki:
-"arnoldki"- hantelki do wysokości uszu, względnie od klatki piersiowej z rotacją. (3 serie piramida)
- unoszenie ramion ze sztangielkami (kąt prosty w łokciach), nie wiem jak się nazywa to ćwiczenie (3 serie piramida)
- unoszenie wyprostowanych rąk z hantlami przód/bok (3 serie piramida, choć unoszenie w bok idzie mi trochę gorzej i jestem zmuszony robić jednym ciężarem.)
- unoszenie gryfu lekko łamanego do brody (3 serie piramida)
- drążek podciąganie szerokim nachwytem - raz do karku, raz brodą za drążek - staram się zmieniać co tydzień (tutaj max)
- prostowanie ramion ze sztangą tył/przód - odwrotnie niż podciąganie.
(staram się tak dobierać żeby było 4 ćwiczenia na trening)

środa: (triceps, biceps)
triceps:
-wyprosty ramion w opadzie tułowia (3 serie piramida)
-wyprosty z za głowy hantla (3 serie piramida, rzadziej 4 różnej ciężkości hanle i bez przerwy z regresem obciążenia: ciężar max 10x, potem do bólu)
-wyciskanie francuskie ławka prosta, gryf mocno gięty (3 serie piramida)
- wyprosty ramion z wykorzystaniem wyciągu górnego (3/4 serie piramida)
- pompki na poręczach, niekiedy wąskie pompki/diamentowe - z reguły do bólu.

biceps:
- wyciskanie hantli/sztangi stojąc bez suplinacji nadgarstków (3 serie piramida)
- wyciskanie hantli z suplinacją nadgarstków (3 serie piramida)
- wyciskanie hantli siedząc (łokieć podparty o udo, (3 serie piramida)
- modlitewnik + hantla/gryf lekko łamany (3 serie piramida)
dorzucę, że z bicepsem już lekki zastój, bo brak mi pomysłu jak tutaj to urozmaicić.

piątek (nogi, plecy)
plecy:
-wiosłowanie hantlą w opadzie (3 serie piramida)
-wiosłowanie sztangą podchwyt/nachwyt (3 serie piramida)
-MC (3 serie piramida)- brakuje trochę obciążenia, bo max mam jakieś 70 kg, ale mam zamiar doposażyć się w krążki.
-kaptury (3 serie piramida)
-dzień dobry - nowe ćwiczenie, które dopiero zaczynam robić.
do tego dochodzi drążek, szeroki nachwyt, podobnie jak przy barkach, raz do karku raz brodą nad drążek,

nogi:
-przysiady (3 serie piramida)
-wyprosty nóg na ławce (przyrząd)- 3s z progresem obciążenia- do bólu
-uginanie w kolanach na ławce (przyrząd)- jw.
-przysiady na jednej nodze z hantelkami (druga noga oparta na ławce)- (3 serie piramida)
- łydki, wspinanie na palcach 3s ok 30/25/20 powtórzeń

Jeśli chodzi o brzuch, to przy każdym treningu pomiędzy seriami robię ćwiczenia, najczęściej:
-kółko (na kolanach) - pełen wyprost i powrót, aż do kociego grzbietu (3/4 serie 15/12/12/10)
-podciąganie wyprostowanych/ugiętych nóg w zwisie/przy pomocy uchwytów.
-brzuszki/półbrzuszki
-w dni wolne ABS choć nie zawsze, bo jak czuję zakwasy po treningu to odpuszczam.

Przerwy pomiędzy seriami od minuty do trzech, w zależności od ćwiczenia.

Mniej więcej tak to wygląda (wiem chaotycznie), dlatego chciałem to usystematyzować za pomocą jakiejś rozpiski żeby to było bardziej poukładane, założyć sobie konkretny progres obciążenia z treningu na trening i w miarę się tego trzymać.
Dlatego też proszę o poradę, czy jest sens dzielenia treningu na partie mięśniowe, czy raczej kilka ćwiczeń na każdą partię mięśni 3x w tygodniu? Wtedy ew. skorzystać z już gotowego planu treningowego z forum? Jeśli pozostać przy tym co jest, to ew. jakieś zastrzeżenia? Czegoś za dużo, czegoś za mało? Co ew. zmienić?

Z góry dziękuję za pomoc, proszę o wyrozumiałość - nie jestem profesjonalistą ;)

Pozdrawiam Grzesiek.

ps. Jeśli chodzi o dietę to różnie bywa,w pracy czy na uczelni ciężko mówić o trzymaniu się diety, ale wszystko w miarę możliwości.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2362 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270714
złę połączenie partii
przy splicie raz na tydzień łączenie nóg z plecami to ogromny błąd

no i czemu split raz na tydzień?

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Połączenie partii mięśniowych wziąłem z jakiejś książki trochę je modyfikując.
Jeśli chodzi o to, dlaczego raz na tydzień, to czasami wplatałem pomiędzy dni treningowe ćwiczenia np. klatka+barki, które robię w poniedziałek były powtarzane w czwartek, w sobotę biceps+triceps etc...
Z tym, że było to coraz bardziej problematyczne, z jednej strony trening był prawie codzienne, co niekiedy jest trudne do wykonania jeśli chodzi o czas. Z drugiej strony przemęczenie/przesilenie stawów, zwłaszcza nadgarstków.
Widzę, że trening jest coraz mniej efektywny, dlatego poprosiłem o poradę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 79 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 773
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Tego tematu nie widziałem ;)
Przeanalizowałem go dość dogłębnie i myślę, że mogę wskoczyć na etap 5, bo nie taki ze mnie świeżak.
Biorąc pod uwagę zamieszczony tam przykładowy plan treningowy:
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Push 1

Przysiady
Wyciskanie
Wyciskanie żołnierskie
Wyciskanie sztangielek skos dod.
Pompki na poreczach w wersji na triceps

Push 2

Przysiady
wyciskanie
wyciskanie sztangielek siedząc
Wykroki
Francuz leżąc za głowe

Pull 1

1.Mc
2.Wiosłowanie
3.Żuraw
4.Uginanie stojąc
5.Szrugsy

Pull 2

1.Mc
2.Podciąganie na drążku
3.Uginanie nóg leżąc
4.Młotki stojąc
5.Face pull

Wszędzie 4s po 8/10p

Push 1
x
Pull
x
Push 2

Pull 1
x
Push
x
Pull 2

Tylko jeszcze kilka pytań, mianowicie czy podczas serii stosować progresje obciążeń, czy progres tylko przy kolejnych treningach a serie stałym ciężarem?
Jeśli podczas serii to czy "piramida" będzie tutaj odpowiednia?
Ostatnie pytanko, jakim ćwiczeniem mogę zastąpić "Face pull"? na moim wyciągu to raczej nie przejdzie ;/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 6575 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 35065
Bierzesz tyle obciążenia by zrobić odpowiednio powtórzeń. W pierwszej serii na przykład możesz wziąć 50kgx10 na klatę, a w ostatniej możesz mieć problem z 5 powtórzeniami to możesz zdjąć obciążenia by wyrobić te 10 powtórzeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Ok rozumiem, żadnej zmiany ciężaru w poszczególnych seriach, jeśli już to regresja aby wykonać prawidłową ilość powtórzeń.
Rozpisałem to sobie ładnie i wychodzi mi tak:

TYDZIEŃ A
pon:
Przysiady
Wyciskanie (sztanga)
Wyciskanie żołnierskie
Wyciskanie sztangielek skos dod.
Pompki na poreczach w wersji na triceps

środa:
1.Mc
2.Wiosłowanie (podchwyt)
3.Żuraw
4.Uginanie stojąc
5.Szrugsy

piątek:
Przysiady
wyciskanie
wyciskanie sztangielek siedząc
Wykroki
Francuz leżąc za głowe

TYDZIEŃ B
pon:
1.Mc
2.Wiosłowanie (nachwyt)
3.Żuraw
4.Uginanie stojąc
5.Szrugsy

środa:
Przysiady
Wyciskanie (hantle)
Wyciskanie żołnierskie
Wyciskanie sztangielek skos dod.
Pompki na poreczach w wersji na triceps

piątek:
1.Mc
2.Podciąganie na drążku
3.Uginanie nóg leżąc
4.Młotki stojąc
5.Face pull

Tylko tak patrzę i mało tutaj tricepsa, można gdzieś dopisać ściąganie linek górnego wyciągu? To bardzo dobre ćwiczenie, a tutaj go nie ma.
Czy lepiej nie kombinować i jechać tak jak jest na rozpisce?
No i muszę coś zamiast face pull wymyślić ;)

ps. sorry, że drążę temat, ale chcę się ostro wziąć do roboty i żeby wszystko było z jajem :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 6575 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 35065
Nie widziałem informacji o obciążeniu, ile go posiadasz? Co do treningu, pierwsze widzę by ktoś rozpisywał tygodnie na A, B. Zwykle to się robi na treningi pon-a, śr-b, pt-a, pon-b, śr-a, pt-b, itd.
Według mnie powinieneś skupić się nad jednym planem. Napisałeś, że nie jesteś świeżakiem, ale z aktywności treningu siłowego nie widzę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
Jest tam gdzieś w postach, posiadam ok 70 kg, w najbliższym czasie myślałem nieco doposażyć.
Pierwszy raz rozpisuję plan push/pull, tygodnie A i B rozpisałem dla własnej wygody, powinny się zgadzać z tym co jest wyżej ;) tzn.:
Push 1
x
Pull
x
Push 2

Pull 1
x
Push
x
Pull 2
Jeśli chodzi o tą ostatnią kwestię to nie do końca rozumiem, na forum jestem nowy, ale z siłownią już trochę przygód miałem.
Teraz chcę się za to zabrać bardziej profesjonalnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 98
A już rozumiem, chodzi o ankietę. Myślałem, że to oczywiste, tym bardziej że wpisałem staż 2-3 lata z przerwami ;)
70 kg póki co wystarczało, do martwego ciągu trochę mało stąd pomysł dokupienia kilku krążków.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ćwiczenia w domu

Następny temat

Pomoc w wyborze następnego treningu.

WHEY premium