SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wyciskanie żołnierskie - technika wykonania

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5779

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1441 Napisanych postów 15979 Wiek 35 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 230560
Wyciskanie żołnierskie - technika wykonania


1. Opis ćwiczenia, zaangażowane mięśnie
2. Pozycja wyjściowa
3. Technika wykonania
4. Modyfikacje ćwiczenia


Wyciskanie żołnierskie to ćwiczenie rozwijające głównie mięsień naramienny, szczególnie akton przedni. Mięśnie pomocnicze w tym ćwiczeniu to: górna część mięśnia piersiowego, boczny akton naramiennego, trójgłowy ramienia, czworoboczny – część dolna i środkowa oraz zębaty przedni.
Dodatkowo zaangażowane są mięśnie stabilizujące obręcz barkową – długa głowa trójgłowego ramienia, głowa krótka dwugłowego ramienia, górna część mięśnia czworobocznego, dźwigacz łopatki i akton tylny mięśnia naramiennego.
Nie można tutaj zapomnieć o stabilizatorach kręgosłupa i całej naszej postawy, które może w sposób bardziej bierny biorą udział w ćwiczeniu, ale zapewniają bezpieczeństwo i napięcie ciała. Są to przede wszystkim – mięśnie brzucha, zwłaszcza głęboki, poprzeczny brzucha i pośladkowy wielki.

Sposób wykonania

Pozycja wyjściowa:

- stań prosto, stopy na szerokość bioder, lub delikatnie szerzej, ciężar ciała równomiernie rozłożony
- kolana delikatnie ugięte (bez przeprostu)
- miednica podciągnięta pod ciało (lekkie tyłopochylenie miednicy, bez nadmiernego wypychania bioder do przodu), pośladki mocno dopięte
- napięty brzuch (wrażenie wciskania pępka do wewnątrz)
- łopatki ściągnięte, klatka piersiowa otwarta i lekko uniesiona
- sztangę złap nachwytem na szerokość trochę szerszą niż barki. Podciągnij ją do brody a łokcie włóż pod spód (przedramiona równolegle do siebie, łokcie skierowane lekko do przodu). Nadgarstki proste i usztywnione (nie wykręcamy ich do tyłu)
- w tej pozycji jeszcze raz zweryfikuj wszystkie elementy, dopnij brzuch i pośladki

Przebieg ruchu

- utrzymując stabilną i silną pozycję ciała unieś, poprzez wyprost rąk w łokciach, sztangę nad głowę. Unosisz do momentu wyprostowania łokci (ale nie do przeprostu – zawsze kontroluj ruch). W najwyższej pozycji ramiona są ustawione równolegle do siebie i są na jednej płaszczyźnie z głową. Głowę możesz nawet lekko wysunąć w przód by mocniej dopiąć łopatki w momencie trzymania sztangi w górze. Pamiętaj, że cały czas trzymasz napięty brzuch i pośladki – pozycja jest stabilna.
- w ruchu powrotnym opuszczasz sztangę do pozycji wyjściowej, prowadząc łokcie przez cały czas skierowane lekko do przodu, przed gryf. Przedramiona równolegle do siebie. Utrzymuj ściągnięte łopatki, napięty brzuch i pośladki, kontroluj ruch do samego końca i przez kolejne powtórzenia.

Najczęściej popełniane błędy

- brak napięcia brzucha i pośladków co powoduje pogłębienie lordozy w odcinku lędźwiowym co jest sporym przeciążaniem. W trakcie ruchu sztangi nad głowę wygięcie i obciążenie będzie się pogłębiać co w konsekwencji może się zakończyć kontuzją.
- przenoszenie sztangi za mocno do tyłu. Staw barkowy powinien pracować w swoim anatomicznym zakresie, dlatego też staraj się nie wychodzić poza tor ruchu. Kontroluj ruch, panuj nad ustawieniem ciała.
- wyginanie nadgarstków
- „zrzucanie” sztangi na dół – chodzi tutaj o wykonanie ruchu w górę i szybkie bezwiedne opuszczenie zamiast kontrolowanego. Przez cały czas musi być napięcie ciała i kontrola ruchu

Najbardziej popularne modyfikacje wyciskania żołnierskiego:

- wyciskanie żołnierskie siedząc – technika jest bardzo podobna aczkolwiek inaczej odczuwalna. Siedząc bardziej izolujemy ruch. Jednak nogi, na których opieramy cały ciężar pomagają nam w pewien sposób pokonać obciążenie. Nawet jeśli mocno się kontrolujemy i skupiamy na ruchu z barków to w pozycji stojącej przychodzi nam to łatwiej. Siedząc z kolei musimy trochę zmniejszyć obciążenie, ale za to mając większą koncentrację możemy postawić na dokładniejszy ruch i inny bodziec.
- wyciskanie dynamiczne tzw. push press – to ćwiczenie kształtuje siłę eksplozywną, sztanga jest dynamicznie „wyrzucana” w górę i z kontrolą opuszczana. Główną różnicą w pracy mięśni jest to, że w push press ruch wychodzi bardziej z bioder, które to generują siłę do wyrzutu sztangi. Barki tutaj również pracuję, ale jednak większa siła idzie z dołu.Zmieniony przez - eveline w dniu 2016-12-28 23:58:48
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

POCZĄTEK - wszelkie porady

Następny temat

Powrót do siłowni, plan treningowy + dieta do oceny

Obnizka