Większość z nas przekonana jest, że wyciskanie wąskim chwytem to ćwiczenie dedykowane tricepsom, a mięśnie piersiowe odgrywają głównie rolę wspomagającą. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wyciskanie wąsko równie dobrze stymuluje mięśnie piersiowe, co wyciskanie klasyczne.

Badanie

Eksperyment przeprowadzono w Norwegii na Uniwersytecie Sogn i Fjordane College, a został opublikowany w czasopiśmie Journal of Human Kinetics. Naukowcy wykorzystali grupę 12 powerlifterów, których zadaniem było przetestowanie różnych chwytów sztangi i wykonanie wyciskania z ciężarem o masie pozwalającym na wykonanie 6 ruchów.

Aby ocenić pracę mięśni, badacze wykorzystali EMG z elektrodami umieszczonymi na mięśniach piersiowych.

wyciskanie klatka

Wyniki

Nie było istotnych różnic pomiędzy aktywacją mięśni piersiowych w wyciskaniu chwytem wąskim, czy standardowym rozstawem (80 cm). Co więcej, wyciskanie wąskim chwytem stymuluje mięśnie piersiowe równie dobrze, jak wyciskanie klasyczne.

Wnioski

Jest to informacja mocno przydatna dla osób po urazach stawów barkowych, gdzie klasyczne wyciskanie sztangi leżąc wydaje się być niemożliwe do wykonania ze względu na ból lub ograniczenia. Jednak, gdy korzystają oni z chwytu wąskiego, są w stanie wykorzystać aktywację mięśnia piersiowego na sposób nie gorszy, niż chwyt klasyczny.

Źródło: https://content.sciendo.com/view/journals/hukin/57/1/article-p61.xml

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
RPS1990

Krótki ale wartościowy artykuł.

1