SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Opieka stawów

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 9702

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
Większość nowych użytkowników zadaje pytania o trening na jak najszybsze przyrosty masy mięśniowej. Rzadko się zdarza, bym widział jakiegoś gościa, który chce zacząć ćwiczyć i wspomniał coś o diecie. Nie wspomnę już o takich, którzy pamiętają o stawach. A to jest przyczyną postów w dziale SUPLEMENTACJA typu: „Bolą mnie stawy w okolicach … , co mogę wziąć, żeby przestało mnie boleć" itp. Popatrzmy na byłych mistrzów olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. Badania potwierdziły, że ponad połowa z nich ma problemy ze stawami ( efekt ciężkich i intensywnych treningów ). Dlatego tym bardziej dbajmy o nie teraz, póki jest jeszcze na to czas. No a teraz przejdźmy już do konkretów. Poniżej podaję substancje, które mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszych stawów.

Kolagen

Istnieje 20 rodzajów kolagenu. 8 nadal są nie odkryte, a ich funkcja pozostaje dla naukowców tajemnicą. Obecnie znane nam są 12 rodzaje tego białka, z czego najbardziej interesuje nas kolagen typu 1 ( obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości ) oraz typu 2 ( obecny w chrząstkach stawowych ). Intensywny trening powoduje zaburzenia w jego tworzeniu, dlatego powinniśmy w 1 kolejności zadbać o uzupełnienie tej substancji w naszym organizmie.

Co jeść ?

Najlepiej wszelkiego rodzaju galarety ( najlepiej takie, które są produkowane na bazie wywarów warzywnych ) lub po prostu najzwyklejsze tzw. Owocówki, które bez problemu kupimy w każdym sklepie spożywczym. Musimy też pamiętać o witaminie C ( jest odpowiedzialna za przemiany aminokwasów tworzących strukturę kolagenu ) oraz B6 ( wpływa pozytywnie na przemiany kolagenu ).

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Tłuszcze Omega-3 są wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Nasz organizm nie jest w stanie ich wyprodukować. Charakteryzuje się małą przyswajalnością. Wpływają na stany zapalne, alergie, pracę mózgu oraz wspomagają pracę układu krążenia.

Co jeść ?

Bogatymi źródłami tej substancji są oleje roślinne ( rzepakowy, lniany czy z orzechów włoskich ) oraz ryby morskie ( śledź, tuńczyk ).

Glukozamina

Jest składnikiem tkanki chrzęstnej. Jest naturalną substancją, która pomaga w odbudowie chrząstki oraz zmniejsza dolegliwości związane z bólami stawów.

Co jeść ?

Niestety glukozamina występuje w pożywieniu w bardzo małych ilościach, dlatego jej najlepszym źródłem są suplementy.

No i najważniejsze - trening ! Odpowiednie korzystanie z siłowni może wzmocnić kości i stawy. Oczywiście wszystko ma umiar. Dlatego pamiętajmy też o rozgrzewce i poprawnej technice, by cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata.





Zmieniony przez - Mazuro13 w dniu 2007-04-08 01:05:04
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 45 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 480
ave! dzięki za ten art, przetestuje taka diete, bo chyba nie mam innego wyjscia... od kilku tygodni nie moge normalnie chodzic bo szczerze mowiac mam kolana w dupie , mam nadzieje ze dwa-trzy tygodnie regeneracji i dieta wystarczy,
PS. nie waliłem na siłowni, tylko trenuję piłkę nożną 4 razy w tygodniu, do tego jeszcze dochodzi mecz, poza tym czasami z kumplami pogram w kosza, a skaczę dość wysoko więc rozwaliło mi kolana i kostki , za dwa tygodnie podam efekty..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 1869 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6274
cholera tez spac nie moge...:)

Praktyk nie teoretyk, f***'ty nie bzdety

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
O to co nuda potrafi robić z człowiekiem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 41203
no ja tez nie spie fajny art sog niestety nie wejdzie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1950
wszystko to juz bylo poruszane na forum i to duzo obszerniej, no ale takie streszczenia tez sa potrzebne...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 400 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5545
fajne streszczonko sog

assalam aleykom

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6280 Napisanych postów 76091 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 755138
A zrodlo?

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Dodam jeszcze tyle że glukozamina występuje w produktach, które nie goszczą często w naszych domach (raki, kraby, małże, krewetki, homary).

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
Część wiedza własna a część z wikipedi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
wszystko super , ale na przyszłosć pod tekstem np.

Bibliografia : własne i wikipedia

pzdr

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
Spoko
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta do ocenki

Następny temat

PU-ERH, Reducja...Prosze o pomoc.

WHEY premium