Połączenie suplementów zawierających leucynę, wyciąg z kociego pazura, boswellia serrata i maca może chronić stawy przed chorobą zwyrodnieniową. Sugeruje to badanie przeprowadzone przez reumatologów z Case Western Reserve University w USA opublikowane w BMC Complementary and Alternative Medicine.

Kiedy naukowcy opublikowali swoje badania w 2011 roku, ogłosili również, że firma Vital g-Netics rozważa wprowadzenie na rynek testowanej kombinacji. I tak też się stało - wprowadzono suplement zwany Flexsure. Zalecana dzienna dawka preparatu wynosi 1000 mg ekstraktu macy, 200 mg ekstraktu z kociego pazura, 200 mg boswellii i 700 mg leucyny.

Badanie z 2011 r. zostało częściowo sfinansowane przez amerykański rząd w postaci Narodowego Instytutu Zdrowia / Krajowego Centrum Medycyny Komplementarnej Alternatywnej.

Maca, koci pazur a chrząstka

Kilka lat przed pojawieniem się powyższego badania, ci sami naukowcy opublikowali wyniki innego badania, w którym testowali ekstrakty kociego pazura i macy na ludzkich komórkach chrzęstnych. Odkryli, że sama maca zwiększyła syntezę czynnika wzrostu IGF-1 o współczynnik 2,7. KIedy natomiast połączono macę z kocim pazurem, synteza IGF-1 wzrosła o współczynnik 3,8. [BMC Complement Altern Med. 2006 April 7; 6: 13]

Boswellia i leucyna

Uzdrowiciele z Bliskiego Wschodu i Indii wykorzystują wyciągi z boswellii carteri i boswellii serrata do leczenia problemów związanych z reumatyzmem. Leucyna z kolei stymuluje syntezę białka w komórkach mięśniowych oraz chrząstkach.

Naukowcy postanowili sprawdzić co się stanie, jeśli zastosują kombinację leucyny i ekstraktów z boswellii, macy i kociego pazura na komórki chrząstki.

maca boswellia leucyna stawy

Wyniki

Interleukina 1-beta odgrywa istotną rolę w chorobie zwyrodnieniowej stawów i podczas procesów wynikających z nadmiernego wysiłku stawów. Jeśli komórki chrząstki zostaną wystawione na działanie interleukiny 1-beta, zaczynają się rozpadać i wydzielać glikozoaminoglikany (GAG). Podanie kombinacji leucyny, boswellii serrata, macy i kociego pazura pozwala osłabienie tego procesu.

Gdy chrząstka się rozpada, wzrasta aktywność enzymu indukowalnej syntazy tlenku azotu (iNOS). Interleukina 1-beta zwiększyła stężenie indukowanej syntazy tlenku azotu i produkcję tlenku azotu, ale nie dokonała tego w obecności omawianej kombinacji substancji.

Interleukina 1-beta aktywuje proteazy MMP-9 i MMP-13 w chrząstce, ale również podczas obecności kombinacji substancji tego nie robi.

Zdrowe komórki chrząstki produkują agrekan (ACAN) i kolagen typu II (COLA2A1, podstawowy element budowy chrząstki). Interleukina 1-beta zmniejsza wytwarzanie zarówno agrekanu jak i kolagenu typu I, ale ponownie - nie robi tego w obecności kombinacji boswelii serrata, macy, luecyny i kociego pazura.

Wnioski

​​​​​​​Profil działań tej kombinacji napawa optymizmem i stwarza potencjalny środek terapeutyczny i profilaktyczny w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Może pomagać także w regeneracji po urazach związanych z obciążeniem sportowym.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21854562

Komentarze (0)