Suplementacja preparatami aminokwasowymi w świecie sportu jest powszechną strategią wsparcia diety. Ich zastosowanie ma na celu podniesienie koncentracji kluczowych aminokwasów, które mają za zadanie wspomagać budowanie masy mięśniowej, przyspieszać tempo regeneracji, jak i wykazywać specyficzne działanie na układ nerwowy, a nawet układ hormonalny.

Substancja czynna

Leucyna należy do grupy aminokwasów, które w swojej budowie chemicznej posiadają rozgałęziony łańcuch boczny, a więc należy do grupy aminokwasów BCAA. Leucyna jest obojętna elektrycznie, należy do aminokwasów egzogennych, czyli istnieje konieczność dostarczenia jej do organizmu wraz z pokarmem.

Działanie i rola biologiczna

Wykorzystanie leucyny w suplementacji ma za zadanie przede wszystkim hamować działanie katabolizmu. Wykazuje ona właściwości ketogenne, co przekłada się na ograniczenie aktywności hormonu stresu, kortyzolu.

Oprócz działania chroniącego tkankę mięśniową, leucyna przyczynia się do podniesienia progu leucynowego, który odpowiedzialny jest za to, czy w organizmie zajdzie proces budowy masy mięśniowej. Co więcej, stymuluje ona specyficzne szlaki metaboliczne, jak kinaza mTOR, która z kolei odpowiada za tempo syntezy białek.

W piśmiennictwie spotkać możemy się dodatkowo z opiniami, że leucyna należąca do grupy aminokwasów BCAA przyczynia się również do wsparcia organizmu podczas redukcji tkanki tłuszczowej, co oprócz wcześniej wspomnianego działania ograniczającego aktywność kortyzolu, polega dodatkowo na stymulowaniu magazynowania glikogenu, jak i działaniu zwiększającym wrażliwość tkanek na insulinę.

Opis suplementu

Suplementy na bazie l-leucyny zazwyczaj występują w formie monopreparatu w postaci proszku, jak i wersjach kapsułkowych. Z powodzeniem znajdziemy również tabletki, jak ktoś woli ewentualność tego typu. Mile widziane są wersje smakowe, ze względu na to, że suplement smakuje dość specyficznie, co sprawia, że wersja w proszku nie każdemu przypadnie do gustu.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Dawkowanie leucyny polega na dodawaniu jej do posiłku. W wersji, która zakłada podniesienie progu leucynowego i stymulowanie anabolizmu, zaleca się stosować około 3g preparatu do posiłków w ciągu dnia. Można wybrać np. posiłek poranny, jak i przed i po treningu.

W celach wsparcia okołotreningowego, zaleca się przyjęcie około 5-8g przed i po wysiłku fizycznym.

W celach wsparcia budowy masy mięśniowej zaleca się łączenie leucyny z pozostałymi aminokwasami z grupy EAA, które mają za zadanie kompletnie wspomóc pracę metabolizmu, dostarczając wszystkich niezbędnych aminokwasów, które wspomagają regenerację i odbudowę masy mięśniowej.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Suplementacja aminokwasem daje takie odczucia jak:

  • wzrost tempa regeneracji,
  • mniejsze bóle mięśniowe,
  • zapobieganie spadkom energetycznym po wysiłku.
Komentarze (0)