Suplementacja argininą znalazła swoje miejsce w świecie sportu dzięki ciekawej właściwości, jaką jest stymulowanie ilości tlenku azotu w ciele człowieka. Działanie to głównie wykorzystywane jest przy wsparciu okołotreningowym, jako okazja do zwiększenia efektu wazodylatacyjnego. Co więcej, arginina stanowi również składnik leków, które wspomagają efekt erekcji, co wykorzystywane jest szeroko w prokreacji.

  Substancja czynna

  Arginina należy do związków organicznych, które stanowią grupę aminokwasów. Co więcej, należy ona do aminokwasów, które są kodowane przez DNA. Arginina posiada odczyn zasadowy, uczestniczy w cyklu Krebsa, jak i syntezie kreatyny.

  Działanie i rola biologiczna

  Rola biologiczna argininy, w formie przyjętego suplementu, polega na stymulowaniu większego uwalniania tlenku azotu w organizmie. Oznacza to, że podczas suplementacji naczynia krwionośne zwiększają swój przekrój, co powiązane będzie z większym napływem krwi do pracującej tkanki. W leczeniu mechanizm ten wykorzystywany jest również jako wsparcie w chorobach powiązanych z nadciśnieniem tętniczym.

  arginina działanie

  Arginina wspomaga również produkcję agmatyny, która odpowiada m.in. za siłę impulsu nerwowego. Jako aminokwas białkowy wspomaga budowę masy mięśniowej, poprzez wsparcie w wytwarzaniu nowych poliamin. Suplementacja argininą posiada również udokumentowany wpływ na spowolnienie procesów starzenia, przyspieszenie gojenia ran czy też wykazuje funkcje oczyszczające.

  Co to jest arginina?

  Produkty na bazie l-argininy, czy jej formy połączonej z alfaketoglutaranem zazwyczaj występują w formie kapsułek. Wszystko ze względu na specyficzny smak argininy, która jest słona z lekkim posmakiem kwasowości.

  Wersje w proszku zazwyczaj są smakowe.

  Jak dawkować i z czym łączyć

  W suplementacji sportowej arginina wykorzystywana jest w dwóch sytuacjach:

  • pierwsza i najbardziej rozpropagowana, to element stacku tlenku azotu lub jako substancja sama w sobie wywołująca efekt pompy mięśniowej. Dawka, jaką zazwyczaj się stosuje, to około 3-8g na 30-40min przed treningiem siłowym;
  • druga opcja, to wsparcie regeneracyjne, gdzie wykorzystuje się suplement, jako wsparcie potreningowe, jak i przed snem. Ilość to około 3g na porcję.

  Suplement można połączyć w stacku z beta-alaniną, jak i kreatyną, co tworzy swego rodzaju mieszankę wspomagającą funkcjonowanie układu mięśniowego, poprzez wsparcie energetyczne i wytrzymałościowe. Dawki:

  • kreatyna 5g
  • beta-alanina 3g
  • arginina 5g

  Osoby preferujące stymulanty mogą dodatkowo dołączyć kofeinę w ilości 200-300mg.

  Efekty - czego możemy oczekiwać od suplementu?

  Wykorzystanie suplementacji argininą w porze przedtreningowej ma na celu głównie wywołanie efektu pompy mięśniowej, który ma za zadanie wspomóc komfort treningowy. Co więcej, działanie to przekłada się na wsparcie motywacyjne, zachęcając do cięższego treningu.

  Zastosowanie argininy w porze przed snem będzie wpływało na głębokość i jakość snu, co z kolei przełoży się na poprawę regeneracji.

  Komentarze (0)