Wykorzystanie produktów typu ZMA ma na celu wsparcie regeneracji sportowców poprzez wpływ na jakość snu. Nie ulega wątpliwości, że sen stanowi kluczową rolę w procesie odbudowy tkanek i gotowości do podejmowania aktywności sportowej, stąd sportowcy chętnie sięgają po suplementy, które przyczynią się do wspomagania organizmu w tym okresie.

Substancja czynna

Klasyczna formuła ZMA to nic innego jak magnez i cynk w formie chelatów firmy Albion, posiadającej patent na formułę tego typu. Zabieg chelatowania minerałów ma na celu wsparcia biodostępności substancji czynnej, która zostaje połączona w molekułę z aminokwasem. Produkty tego typu wykazują znaczną poprawę wchłanialności, dostarczając większą ilość substancji czynnej do organizmu.

Działanie i rola biologiczna

Formuła ZMA bazuje na działaniu cynku i magnezu, oznacza to, że suplement przyczynia się do wsparcia układu nerwowego, jak i funkcjonowania układu mięśniowego. Suplementacja magnezem wspiera m.in. pracę serca, przesył impulsów nerwowych, budowę kości, paznokci i zębów. Co więcej, przyczynia się do utrzymania aktywności psychofizycznej, dając możliwości skupienia uwagi i zapamiętywania. Jest niezbędnym elementem diety osób pracujących zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Cynk z kolei wykazuje wsparcie dla ponad 200 procesów enzymatycznych, przyczyniając się do prawidłowego metabolizmu białek, węglowodanów i tłuszczy. Odpowiada m.in. za procesy gojenia, mineralizacji kości czy syntezę hormonów anabolicznych.

Opis suplementu

ZMA występuje zazwyczaj w formie kapsułek, w których zawartość pierwiastków wynosi około 400 mg magnezu i 30 mg cynku.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Ilość 400 mg magnezu i 30 mg cynku zazwyczaj występuje w ilości 3 kapsułek suplementu, który należy spożyć 30-60 minut przed snem. Ważne jest, aby produkt był spożyty w miarę możliwości na żołądek nieobciążony posiłkiem. Wtedy mamy pewność, że magnez zawarty w suplemencie zadziała relaksacyjne w miarę szybko, poprawiając jakość snu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby suplement był przyjęty wraz z posiłkiem spożywanym przed snem.

Aby dodatkowo wspomóc jakość snu, wykorzystać można suplementy oparte na dodatku melatoniny, ekstraktu z szyszki chmielu, melisy czy też kwasu gamma aminomasłowego.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Wbrew powszechnym informacjom umieszczonym w reklamach, suplement nie wpływa na wzrost poziomu testosteronu. Dość często kobiety pytają, czy mogą korzystać z ZMA w obawie o występowanie drugorzędowych cech męskich.

Nie ma obawy, aby cynk z magnezem przyczynił się do znacznego podbicia poziomu testosteronu i zmiany wyglądu sylwetki.

Po suplementacji ZMA oczekiwać możemy:

  • poprawy regeneracji,
  • głębszego snu,
  • szybszego zasypiania, gdy braki magnezu są znaczne,
  • działania tonizującego i uspokajającego,
  • redukcji nadmiernego stresu.
Komentarze (1)
TomQ-MAG

osobiscie lubie stosować ZMA, gdyz codziennie sypiam maxymalnie po 5h na dobę, więc dodatkowe wsparcie co do głebokości snu, jego jakości jest dla mnie istotne

1