Cytrulina w świecie suplementacji wykorzystywana jest głównie w celach wspomagania zjawiska tzw. pompy mięśniowej. Jej działanie zostało wykorzystane w formie dodatku do preparatów przedtreningowych, jak i w formie monopreparatu, co ma na celu poprawę efektu ukrwienia mięśni. Środowisko sportów biegowych ceni sobie jej właściwości alkalizujące, wspomagające wytrzymałość.

Substancja czynna cytruliny

Cytrulina należy do grupy aminokwasów będących prekursorem argininy, stanowiących pochodną ornityny, jednak nie buduje ona białek. Bogato występuje w arbuzach i z tego owocu wyekstrahowano ją po raz pierwszy. Bierze udział w cyklu mocznikowym, stąd jest dość istotnym elementem neutralizującym amoniak.

cytrulina działanie

Jakie jest działanie i rola biologiczna cytruliny?

Główne działanie cytruliny, jako prekursora argininy w organizmie człowieka, będzie polegało na nasileniu wytwarzania tlenku azotu. Co więcej, jej działanie wspomaga długotrwałą pracę mięśni, co przekłada się na znaczną poprawę wytrzymałości i powiązane jest z efektywniejszym transportem jonów wodorowych. Osoby trenujące pod kątem wytrzymałościowym chwalą sobie suplement ze względu na to, że przy wysiłkach tego typu odpowiednia dawka nie powoduje znacznego efektu wazodylatacyjnego, a wspomaga pracę mięśni.

Dodatkowo suplementacja l-cytruliną wykazuje działanie antykataboliczne, co jest ważnym czynnikiem w wysiłkach o charakterze długotrwałym.

Co ciekawe, wykorzystanie cytruliny znalazło swoje miejsce w takich schorzeniach jak: demencja, anemia sierpowata, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, problemy z erekcją czy w chorobach serca.

Opis suplementu

Cytrulina występuje głównie w formie proszku. Zaletą jest gdy jest to wersja smakowa, gdyż aminokwas ten smakuje dość specyficznie i nie należy pod tym kątem do substancji neutralnych dla naszego podniebienia. Warto więc w miarę możliwości kierować się wyborem, który nieco będzie maskował jej smak.

Rozwiązaniem całkowitym problemu jest wybór wersji w kapsułkach, jednak mało ekonomicznym.

Jak dawkować i z czym łączyć

Dawkowanie zazwyczaj zaczyna się od 3g suplementu na porcję, sięgając 6g na dobę. Spotkać się można z opiniami, aby wykorzystać taką samą ilość suplementu po treningu, co ma na celu wsparcie efektu regeneracji, szybszego niwelowania zmęczenia. Maksymalne dawki,spotykane w protokołach sięgały nawet 10g na porcję.

W celach zwiększenia efektu pompy mięśniowej zaleca się łączyć cytrulinę z argininą, pomimo że działanie cytruliny jest tożsame z argininy, połączenie obu substancji wykazuje pewną synergię. Dawkowanie obu substancji polega na zachowaniu proporcji 2 do 1. Czyli przykładowo 3g argininy + 1,5g cytruliny w porcji.

Cytrulina efekty - czego oczekiwać od suplementu

Wykorzystanie suplementu w diecie sportowca będzie powiązane z następującymi odczuciami:

  • nasilenie efektu pompy mięśniowej,
  • wzrost wytrzymałości mięśniowej,
  • przyspieszenie regeneracji po treningu,
  • redukuje bóle mięśniowe, zmniejszając ilość kwasu mlekowego,
  • zwiększenie siły mięśniowej.
Komentarze (0)