Beta-alanina należy do listy związków suplementacji sportowej, której zastosowanie doceniane jest od niedawna. Jej właściwości, które przekładają się na wsparcie sportowej formy, szybko zostały dostrzeżone i powiązane ze wzrostem wytrzymałości mięśniowej, która to skutecznie jest podnoszona w toku suplementacji, jak i treningów. 

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Co więcej, uznana jest za produkt działający synergistycznie z kreatyną, co dość często wykorzystywane jest podczas cykli suplementacyjnych.

Substancja czynna

Beta-alanina wchodzi w skład dwupeptydu karnozyny, który w organizmie człowieka spełnia specyficzne funkcję, o których więcej napiszę niżej. Sama substancja należy do związków organicznych grupy aminokwasów. Nie jest ona substancją budującą białka, stąd należy do grupy aminokwasów niebiałkowych.

beta-alanina

Działanie i rola biologiczna

Beta-alanina w suplementacji ma za zadanie podnieść poziom karnozyny w mięśniach. Już po 4 tygodniach suplementacji poziom wydolności mięśniowej wzrasta o 13%, a po 10 tygodniach o 16%. Karnozyna i jej wyższa koncentracja sprawia, że transport jonów wodorowych w organizmie jest sprawniejszy, a co za tym idzie, możliwa jest dłuższa praca mięśnia. Suplement więc skutecznie przywraca równowagę pH.

Na uwagę zasługuje również fakt, że aminokwas ten skraca czas potrzebny na regenerację pomiędzy seriami, jak i poprawia ogólny poziom możliwości wysiłkowych, skracając regenerację pomiędzy treningami.

Opis suplementu

Beta alanina zazwyczaj występuje w postaci proszku, który swoim wyglądem przypomina nieco cukier stołowy. Jednak to, czy proszek i jego przemiał jest gruby, czy też mocno rozdrobniony nie będzie miało wpływu na jakość suplementu i jego działanie.

Smak jest dość swoisty, lekko kwaskowaty, osoby wrażliwe mogą poczuć szczypanie już na ustach czy też języku podczas zastosowania porcji doraźnie. Proszek charakteryzuje się wysoką higroskopijnością, stąd suplement ma tendencję do zbrylania się.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Standardowe wykorzystanie beta-alaniny przewiduje, dawkowanie w porze okołotreningowej dzieląc porcję 6 g na dwie po 3 g, które należy przyjąć przed i po wysiłku. W dzień wolny od treningu dawkowanie przebiega podobnie, z tym że jedną dawkę podajemy rano, a drugą po południu.

beta-alanina

Spotkać można się z opiniami, żeby zastosować większe ilości produktu przedtreningowo, jednak beta-alanina nie działa doraźnie, a efekt parestezji, jaki występuje, nie ma działania stymulującego, stąd tego typu strategia wydaje się być mało trafna.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Jak zostało wspomniane wcześniej, beta-alanina nie działa doraźnie, oznacza to, że suplementu nie wykorzystujemy jako wsparcie przedtreningowe o działaniu stricte stymulującym, poprawiającym funkcjonowanie układu nerwowego. Aby suplementacja była odczuwalna, potrzeba kilku tygodni stosowania. Zazwyczaj działanie suplementu oznajmia się jako wzrost wytrzymałości treningowej.

Jesteśmy w stanie wykonać kilka powtórzeń w serii więcej, zanim zauważymy zjawisko palenia mięśniowego i bólu, które uniemożliwiają nam dalszy trening. Wiele osób dodatkowo notuje poprawę regeneracji, jak i siły mięśniowej. Pośrednio działanie to przekłada się również na wsparcie w budowie muskulatury. Wymieniając pokrótce, suplement powoduje:

  • opóźnienie występowania zmęczenia
  • poprawę efektu kurczliwości mięśni
  • poprawę wykorzystania tlenu przez pracujący mięsień
  • ochronę tkanki mięśniowej (karnozyna stanowi silny antyoksydant)
Komentarze (0)