Arginina jest aminokwasem z grupy aminokwasów proteogennych, czyli takich, które budują białka naszego organizmu, w tym białka mięśniowe. Nazywana jest aminokwasem względnie niezbędnym, co oznacza, że wprawdzie może być wytwarzana w organizmie z innych aminokwasów, to jednak zapotrzebowanie na nią jest na tyle duże, że nie może zostać pokryte na drodze własnej produkcji organizmu.

  1. Kto odniesie korzyści?
  2. Stosowanie i dawkowanie argininy
  3. Na co zwracać uwagę?
  4. Ciekawostki
  5. Ranking TOP10 Arginina

Poza rolą składnika białek, arginina pełni w organizmie rozliczne funkcje, z których najważniejszą wydaje się funkcja prekursora tlenku azotu. Niedobór argininy skutkuje więc perturbacjami w produkcji tlenku azotu, podczas gdy optymalne zaopatrzenie organizmu w argininę – wzrostem jego produkcji i aktywności.

Tlenek azotu rozluźnia w pierwszej kolejności mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, co skutkuje rozszerzeniem ich światła, a co za tym idzie – utrzymaniem optymalnego ciśnienia krwi i właściwego dokrwienia, dotlenienia i odżywienia tkanek. Kolejną ważną funkcją pełnioną przez tlenek azotu jest rola czynnika anabolicznego, pobudzającego produkcję białek i włókien mięśniowych, skutkującą przyrostem masy i siły mięśni.

Kto odniesie korzyści?

Na rynku suplementów diety argininę znajdujemy najczęściej pośród suplementów sportowych. Arginina znajduje zastosowanie głównie w dyscyplinach siłowych i sylwetkowych. Jej zastosowanie przed konkursami sylwetkowymi zwiększa tzw. unaczynienie, co daje wrażenie bardziej wyrzeźbionej i lepiej zdefiniowanej sylwetki. Najczęściej stosowana jest jednak jako tzw. przedtreningówka przed treningami oporowymi w celu osiągnięcia lepszego dokrwienia tkanki mięśniowej i większej tzw. pompy mięśniowej. Już sam wzrost ciśnienia wewnątrztkankowego daje sygnał do wzrostu mięśni, na tym nie kończy się jednak korzystna aktywność argininy w tkance mięśniowej. Pod wpływem aktywności argininy wzrasta poziom produkcji tlenku azotu, który pobudza produkcję białek i włókien mięśniowych, wzmacniając bodźce treningowe rozwijające muskulaturę.

arginina pompa mięśniowa

Stosowanie i dawkowanie argininy

Argininę najczęściej zaleca się stosować w dawce 2-3 g bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu. Ponieważ spożycie argininy nawet bez treningu oporowego optymalizuje produkcję tlenku azotu i pobudza szlaki anaboliczne, związane z przerostem muskulatury, dlatego podczas programów suplementacyjnych z wykorzystaniem tego aminokwasu jego suplement powinno przyjmować się również w dni nietreningowe. W takim dniu dawkę 2-3 g można przyjąć przykładowo rano, bezpośrednio po przebudzeniu.

Na co zwracać uwagę?

Arginina oferowana jest przez rynek suplementów sportowych albo jako pojedyncza cząsteczka, albo jako cząsteczka sprzężona - alfa ketoglutaran argininy (AAKG). W przypadku wyboru tej drugiej formy, nasze mięśnie zyskują dodatkowo na aktywności kwasu alfa ketoglutarowego, który działa anabolicznie poprzez swoje własne, odmienne od argininy szlaki sygnalizacyjne.

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że arginina wpływa pozytywnie na pracę wątroby, układ odpornościowy, układ sercowo-naczyniowy i ciśnienie krwi, a także ułatwia osiągnięcie wzwodu. Arginina promuje również produkcję hormonów anabolicznych – GH, IGF-1 i testosteronu, a także okazuje się niezbędna do wykazania anabolicznej aktywności tego ostatniego hormonu.

Sławomir Ambroziak             

Ranking TOP10 Arginina

*wg popularności sprzedaży w sklepie SFD

Komentarze (0)