Obecne trendy suplementacyjne wskazują na to, aby w suplementacji sportowej wykorzystać działanie adaptogenów. Są to związki aktywne, które wykazują działanie neuromodulujące, neuroprotekcyjne. Ich wykorzystanie w świecie sportu polega m.in. na wspomaganiu koncentracji, regeneracji, jak i przyspieszeniu adaptacji do treningu, a co za tym idzie, wsparcia wysiłku fizycznego.

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

Gotu Kola, czyli wąkrota azjatycka, to roślina, która porasta rejony tropikalne, jak np. Afryka Południowa, Chiny czy Madagaskar. W starożytnej medycynie nazywana jest rośliną życia, ze względu na swoje ciekawe właściwości. Substancjami czynnymi, wykazującymi działanie biologiczne, są triterpeny i azjatykozydy. Co więcej, Gotu Kola zawiera dodatkowo: flawonoidy, magnez, olejki eteryczne, serynę, kwas glutaminowy, jak i witaminy A, C, E i K.

Działanie i rola biologiczna

Główne działanie biologiczne Gotu Kola zawdzięczamy związkom aktywnym, o których wspominałem wyżej. W publikacjach naukowych suplementacja ekstraktem wspomagała znacząco proces uczenia się, zapamiętywania i kojarzenia faktów. Co więcej, wpływała na polepszenie koncentracji, co związane było z poprawieniem parametrów poznawczych. Roślina wykazuje również działanie adaptogenne, które przekłada się na wsparcie organizmu podczas intensywnych wysiłków, poprawę regeneracji i szybsze tempo progresji.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wąkrota azjatycka działa nie tylko na układ nerwowy, ale wykazuje również pewne cechy wsparcia somatycznego. Odnotowano jej wpływ na poprawę wyników w leczeniu Alzheimera, wsparcie procesu syntezy kolagenu, co znalazło swoje przełożenie w poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci, a także pomagało w leczeniu kontuzji stawów. Działanie przeciw bakteryjne i grzybicze z kolei znalazło swoje zastosowanie w leczeniu oparzeń, egzem i ran, które wymagają wsparcia farmakologicznego.

Opis suplementu

W suplementacji spotkać możemy głównie produkty w kapsułkach, które występują jako ekstrakty standaryzowane. Chcąc kupić środek, który będzie wykazywał znaczne działanie biologiczne, powinniśmy celować w standaryzację 5-8% triterpenów, jak i 1-2% azjatykozydów.

Suplement w formie suszu zazwyczaj zawiera ⅓ substancji aktywnych na 1 g suplementu, co wiąże się z zastosowaniem analogicznie większych dawek.

Jak dawkować i z czym łączyć?

gotu kola - praca mózgu

Mając do dyspozycji suplement ze standaryzacją 8% triterpenów i 2% azjatykozydów, dawka dobowa powinna wynosić około 400 mg. Jest to ilość, dająca znaczne odczucia biologiczne, które doraźnie wspomagają organizm. W chorobach neurodegeneracyjnych stosuje się dawki rzędu 600 mg, jako wsparcie leczenia farmakologicznego.

Suplement z powodzeniem połączyć można z innymi adaptogenami jak: ashwagandha, bacopa monnieri, ginkgo biloba, różeniec górski.

Wykorzystanie dodatkowo tyrozyny i niewielkich dawek kofeiny przydatne będzie podczas np. egzaminu. W ten sposób podniesiemy znacznie aktywność układu nerwowego, wykorzystując efekt “jasnego umysłu”.

Nie należy suplementu stosować w godzinach wieczornych, gdyż jego działanie neurostymulujące może powodować problemy z zasypianiem.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Suplementacja Gotu Kola głównie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Podczas suplementacji zaobserwować można:

  • wzrost koncentracji
  • szybsze zapamiętywanie
  • poprawę nastroju
  • poprawę jakości snu
  • działanie uspokajające.
Komentarze (0)